Оцініть матеріал

Нюанси виховання дітей: поради батькам

Поради, які допоможуть батькам зробити певні акценти під час виховання дітей

Нюанси виховання дітей: поради батькам

"Я люблю своїх дітей, але іноді бути батьком (матір'ю) – це так важко!"

Бути батьками – це радість, але разом з тим важка робота. Ніхто не досконалий, усі припускаються помилок. Навіть люблячі батьки іноді чинять так, як самі того не хотіли б (наприклад, кричать на дитину). Але якщо ви вважаєте, що у вас виникли проблеми контролю над собою, попросіть допомоги, щоб не допустити проявів насильства.

"Я іноді пригнічена й засмучена. Це нормально?"

Так, усі батьки засмучуються й періодично впадають у стан фрустрації. Діти забирають багато часу та енергії. Виховання виявляється ще складнішим, коли у вас є проблеми у вашому власному житті, такі як хвилювання про роботу, невиплачені кредити й борги або особисті стосунки, проблеми зі здоров'ям або конфлікти з родичами. Щоби бути хорошими батьками, спочатку вам необхідно подбати про себе.

"Що треба зробити, коли я відчуваю, що засмучена і пригнічена?"

Зробіть перерву, відволічіться. Усі повинні час від часу відпочивати від виховного процесу. Якщо у вас повноцінна сім'я, відпочивайте по черзі з чоловіком. Наприклад, нехай ваш чоловік побуде з дітьми, доки ви підете в гості до друзів. А у вихідні, якщо ви хочете лягти спати пізніше або, навпаки, раніше, теж робіть це по черзі. Якщо ви виховуєте дитину самотужки, попросіть друзів і родичів допомогти вам; доки ви відпочиваєте, нехай вони виконають деякі доручення для вас або займуться вашою дитиною.

"Я іноді виходжу із себе. Чи означає це, що я поганий батько (мати)?"

Ні, багато батьків утрачають терпіння, займаючись зі своїми дітьми. Гніватись нормально, але ненормально виплескувати свою злість на дітей. Коли ви починаєте злитись, відпочиньте й переключіться на що-небудь інше. Наприклад, візьміть дітей на прогулянку або зателефонуйте подрузі, щоб вона прийшла й допомогла вам. Якщо ви відчуваєте гнів у ставленні до дитини практично щодня або у вас є проблеми з контролем власних емоцій, порозмовляте із сімейним лікарем. Він може дати пораду й надати вам професійну допомогу.

"Чи нормально шльопати свою дитину?"

Тілесне покарання – це не кращий спосіб дисциплінувати дітей. Метою дисципліни є навчити дітей навичок самоконтролю. А такий спосіб покарання може спонукати їх до припинення будь-якої діяльності лише із причини виниклого страху. Є кращі способи вплинути на поведінку дитини.

Один з ефективних способів виховання малюків називається «перенаправленням». Коли ви перенаправляєте дитину, то замінюєте небажану (погану) поведінку прийнятною (хорошою) поведінкою. Наприклад, якщо грати м'ячиком вдома не можна, відведіть дитину на двір, щоб вона кидала м'яч там.

Якщо у вас діти старше, пояснюйте їм наслідки їхніх учинків і чому так важливо брати на себе відповідальність за власні дії. Наприклад, ви можете пояснити дитині, що, оскільки вона не накрила стіл, коли її просили про це, сім'ї довелося з нетерпінням очікувати вечері. Поясніть дитині, що тепер їй доведеться помити посуд після вечері, бо раніше вона не виконала свою обіцянку.

"Як стати хорошими батьками?"

Не існує ідеального способу виховувати дитину. Не існує ідеальних батьків або ідеальних дітей. Але є деякі керівні принципи, як допомогти своїм дітям вирости здоровими і щасливими.

  • Проявляйте свою любов. Щодня кажіть дітям: «Я люблю тебе. Ти для мене особливий». Купайте дітей в обіймах і поцілунках.
  • Слухайте дітей, коли вони щось вам розповідають. Слухаючи своїх дітей, ви показуєте їм, що вони важливі для вас і вам цікаво те, що вони кажуть.
  • Зробіть так, щоб дитина відчувала себе в безпеці. Заспокоюйте дитину, якщо вона налякана. Покажіть дитині, що ви вжили всіх можливих заходів, щоб захистити її.
  • Внесіть порядок у життя дитини. Складіть систематичний графік прийому їжі, денного й вечірнього сну. Якщо вам необхідно змінити розклад дитини, повідомляйте їй про зміни заздалегідь.
  • Хваліть своїх дітей. Коли діти вчаться чогось нового або добре поводяться, кажіть їм, що пишаєтесь ними.
  • Критикуйте поведінку, а не саму дитину. Коли ваша дитина припускається помилки, не кажіть «Ти зробив погано». Замість цього поясніть, що конкретно в її вчинку було неправильним. Наприклад, скажіть: «Перебігати дорогу в недозволеному місці небезпечно». Потім розкажіть дитині, як слід робити правильно: «Перед тим як перейти дорогу, подивись наліво, потім направо й переконайся, що машин поблизу немає».
  • Будьте послідовним. Ваші правила не обов'язково повинні збігатися із правилами інших батьків, але вони повинні бути чіткими й послідовними (незмінними). Якщо дитину виховують двоє батьків, вони повинні дотримуватись однакових правил. Крім того, переконайтеся, що няні й родичі теж знають і поважають ваші сімейні правила.
  • Проводьте час зі своїми дітьми. Займайтесь разом з ними, наприклад, читайте, гуляйте, грайте і прибирайте у квартирі. Дітям найбільше необхідна ваша увага. Пам'ятайте про те, що їхня погана поведінка – це, як правило, спроба привернути вашу увагу.

​"До кого звернутись, якщо мені потрібна допомога у вихованні дитини?"

Є багато способів отримати добру пораду про виховання. Запишіться на курси з питань виховання, читайте книги й журнали відповідної тематики. Спілкуйтесь із сімейним лікарем, педіатром, психологом, священиком або професійним консультантом. Не соромтеся ставити запитання. Виховання дітей – це важка робота, з якою дуже важко впоратися самотужки. Фахівці можуть допомогти вам у таких питаннях, як дисципліна, привчання дитини до туалету, проблеми годування й укладання спати, і в багатьох інших виховних моментах.

Гість
Оцініть матеріал