Оцініть матеріал

Як налагодити стосунки з учителем вашої дитини

Поради батькам, як допомогти дитині у складній або конфліктної ситуації з учителем

Як налагодити стосунки з учителем вашої дитини

Діти можуть висловлювати досить жорстку критику. В їхніх очах учителі або занадто складні, або занадто прості, занадто злі або занадто добрі, занадто легковірні або ж занадто непоступливі. Якщо ваша дитина з якихось причин не порозумілася зі своїм учителем, величезне значення у вирішенні питання може мати саме ваш підхід. Далі пропонуються певні кроки, які допоможуть зробити навчальний рік більш сприятливим як для вас, так і для вашої дитини.

Беріть участь. Волонтерство в класі вашої дитини або супровід дітей під час екскурсії зможуть забезпечити вам місце в першому ряду “глядацької зали”, де ви особисто зможете побачити, що ж відбувається насправді. Відвідуйте батьківські збори, використовуйте будь-яку можливість, щоб побудувати гарні стосунки з учителем ще до того, як вам доведеться мати справу зі скаргами.

Будьте прикладом для наслідування. Незалежно від того, наскільки розчарованим і пригніченим ви себе почуваєте при спілкуванні з «важким» учителем, зберігайте спокій і проявляйте зрілість. Розвиток в дитинстві - це час, коли у взаємодії з іншими діти вчаться знаходити спільну мову з важкими в спілкуванні людьми, вчаться ефективно висловлювати свої почуття. Все починається з моделювання певної поведінки батьками. Спосіб вирішення виниклого конфлікту покаже дитині правильний підхід щодо конфліктів з авторитетною особою.

Не грайте в рятівника. Інколи є спокуса врятувати ситуацію, отже, і цілий день, але якщо ви весь час будете супергероєм, це не дуже добре позначиться на розвитку вашої дитини. Спробуйте зробити крок назад, трохи відсторонитися, дати їй деякий простір, щоб вона сама могла впоратися з ситуацією самостійно. Якщо дитині не під силу поліпшити свої стосунки з учителем самотужки, тоді ви будете знати напевно, що вона дійсно потребує вашої допомоги.

Станьте на сторону дитини... для початку. Коли ваша дитина в перший раз підійде до вас із проблемою, вислухайте і виявіть співчуття. Дозвольте їй розповісти свою версію історії. Це найкращий спосіб отримати від дитини максимум інформації. Пізніше ви зможете поставити ряд своїх запитань, щоб детальніше розібратися в ситуації.

Визначте проблему. Якщо ваша дитина скаржиться на вчителя, буде потрібен час, щоб з'ясувати, що саме вона має на увазі і що насправді стоїть за її словами. Наприклад, якщо ваша дитина говорить «Вона мене не любить», насправді це може означати щось більш конкретне, наприклад, «Вона обурена, коли я повільна». Проблема може бути в чомусь, про що ви й уявити собі не можете. Можливо, ваша дитина думає, що розумніша за свого вчителя і своєю скаргою кидає йому виклик, або, можливо, зазнає труднощів у вивченні якоїсь теми і, звинувачуючи вчителя, просто вибирає більш легкий шлях.

Вислухайте вчителя. Звернення до вчителя вперше може виявитися незручним і некомфортним. Але ви підійдіть до розмови з тієї позиції, що ви просто намагаєтеся розібратися в ситуації і хотіли б вирішити її як на користь вчителя, так і на користь вашої дитини. Поважайте його точку зору, уважно вислухайте її, а потім разом зосередьтеся на розмові про те, що ваша дитина, як і раніше, має потребу в навчанні. При цьому за будь-яку ціну уникайте особистої критики.

Виробіть стратегію. Мета полягає в тому, щоб надати дитині простір для власного аналізу ситуації й тих відчуттів, які вона викликає, а також для вивчення суті проблеми, щоб потім допомогти знайти правильне рішення або хоча б ідею щодо того, як пережити цю ситуацію. Наприклад, це може виражатися в тому, щоб допомогти дитині придумати спосіб поговорити з учителем і поділитися з ним своїми хвилюваннями та поглядами. Крім того, це може передбачати більш детальний попередній аналіз ситуації, який допоможе налаштуватися дитині на самостійну зустріч з педагогом. Позиція дитини під час цієї зустрічі повинна бути продумана таким чином, щоб і дитина, і вчитель усвідомлювали, що їх розуміють.

Тримайте розум дитини в перспективі. Можливо, у вашої дитини складається враження, що вчитель якимось чином негативно впливає на її життя. Ваше завдання як батьків полягає в тому, щоб допомогти їй повернутися в реальність. Нагадайте вашій дитині, що час навчання у вчителя, з яким не складаються стосунки, обмежений. Як тільки навчальний рік закінчиться, дуже ймовірно, що вашій дитині більше ніколи не доведеться бачити його знову. У перспективі вже видно кінець!

Зосередьте її на навчанні. Вашій дитині може так ніколи й не сподобається цей учитель, але головне, щоб ви переконалися в тому, що вона розуміє, що, як і раніше, відповідальна за власні дії. Підкресліть важливість того, що в класі потрібно бути привітною, проявляти себе можна в якісно виконаному домашньому завданні. Учитель може і не бути улюбленим, але велике значення має послідовне намагання бути хорошим учнем, шанобливе ставлення до вчителів і однолітків.

Розглядайте це як життєвий урок. Взаємодія вашої дитини з учителем, спілкування з яким не приносить задоволення, є можливістю навчання. Ви повинні пояснити дитині, що в житті зустрічатимуться люди з різними особистісними якостями, різними характерами, темпераментами і манерою спілкування, і їй доведеться навчитися шанобливому спілкуванню з ними. Тоді в довгостроковій перспективі ваша дитина зможе краще керувати своїми емоціями і знаходити спільну мову в міжособистісних відносинах.

Здіймайтеся вгору по ієрархії. Якщо дана проблема вже стала причиною, через яку ваша дитина боїться школи або зненавиділа навчання, вам, можливо, слід піти далі, ніж просто зустрітися з учителем. Вивчіть позицію школи щодо розбіжностей між батьками та вчителями, наприклад, чи потрібно вам подавати офіційну скаргу. Швидше за все, вам необхідно буде поспілкуватися з директором школи, а за необхідності й з представниками вищих інстанцій.

Подякуйте вчителю. Якщо ви бачите, що педагог докладає максимум зусиль, щоб врегулювати конфлікт, навіть якщо проблема не буде усунена, неодмінно висловіть йому свою вдячність. Подякуйте йому при нагоді за те, що він виділив час для роботи з вами і вашою дитиною.

Перебування дитини в школі, навчання, як і виховання дітей в цілому, – процес складний і багатогранний, та, застосовуючи емпатію, взаєморозуміння й співпрацю, ви зможете спростити життя для всіх оточуючих.

Гість
Оцініть матеріал