Оцініть матеріал

Атмосферний тиск і чарівна пляшка-непроливайка

Чому вода з перевернутої пляшки не виливається? І чому зубочистки спливають вгору?

Атмосферний тиск і чарівна пляшка-непроливайка

Пропонуємо перевернути пляшку з водою і змусити рідину триматися всередині. У цьому нам допоможе фокус з тиском. Рідину втримає сила, що виникає в середовищі з пониженим тиском, коли водяний стовп опускається вниз.

Матеріали:

  • пляшка;
  • склянка з водою;
  • бинт;
  • резинка;
  • зубочистки.

Хід роботи:

Обмотайте шийку порожньої пляшки невеликим відрізом бинту. Добре закріпіть резинкою. Налийте всередину пляшки воду зі склянки — як бачите, вода вільно проникає всередину посудини.

Потім різким рухом переверніть пляшку догори дном. Якщо нахиляти повільно, сила тяжіння подіє на рідину, і вона виллється.

Але ми експериментуємо і створюємо такі умови, щоб атмосферний тиск втримав воду у пляшці. Для цього ми використовуємо бинт (він напитується водою і збільшує силу поверхневого натягу). А також різко перевертаємо пляшку у вертикальне положення, але догори дном. У цей момент зверху утворюється ділянка, заповнена повітрям і водяними парами. Стовп води тяжіє вниз, відкриваючи більше простору цій ділянці. Там падає тиск, у порівнянні з атмосферним. А чим менший тиск, тим більший стовп рідини він може тримати.

Тобто повітря і вода разом тиснуть на бинт на шийці пляшки менше, аніж атмосферний тиск ззовні.

Після першого висновку ми вирішили перевірити ще одне явище. Як поведе себе дерево у воді — потоне чи спливе на поверхню? Беремо зубочистки, все ще тримаючи пляшку догори дном. Вставляємо по одній зубочистці в отвори бинту. І вони починають рухатися по водяному стовпі знизу вгору!

А відбувається це явище тому, що густина води більша, ніж у дерева. Густина води дорівнює 1 г/см3, а у більшості порід деревини цей показник менший. Винятки є, наприклад, палісандр, амазонське дерево, азобе тощо. Такі дерева називають «залізними», і вони йдуть на дно при зануренні у річку.

Гість
Оцініть матеріал