Оцініть матеріал

Пропонуємо гру: риболовля зі статичною електрикою

Тертя хутра і кульки дає цікавий ефект електризації. Ми використаємо це для ловлі паперової рибки.

Пропонуємо гру: риболовля зі статичною електрикою

Статична електрика являє собою заряди, які накопичуються на поверхні діелектриків або ізольованих від землі провідників. Найчастіша причина виникнення надлишкового заряду — електризація тертям (так званий трибоелектричний ефект). Резинова кулька є доступною для дитячого експерименту діелектричною поверхнею, а хутро — джерело негативного заряду. Дитині буде цікавіше спостерігати цей дослід у формі гри.

Матеріали:

  • кулька;
  • хутро;
  • серветка;
  • ножиці;
  • тарілка.

Хід роботи:

Один шар серветки складіть навпіл та виріжте по формі рибки. Фломастером позначте око. Потріть нижню частину надутої гумової кульки об хутро або шерстяний светр. В моменти тертя негативні заряди переміщаються з шерсті на гумову поверхню — там формується загальний негативний заряд.

Як ми знаємо з курсу фізики, різнойменні заряди притягуються (другий закон взаємодії електричних зарядів). Тому своєю кулькою ми з легкістю виловимо паперову рибку і перенесемо у тарілку. Це можливо лише у випадку з сухим папером, адже вологий папір добре проводить електричний струм і вже не електризується.

Зловлену рибку треба викласти на тарілочку. Можна грати командами на швидкість.

Цікавий факт: на паперовому виробництві і в типографській справі електризація паперу є вкрай небажаним явищем — аркуші злипаються, налипає пил, унеможливлюється швидкісний друк, постає ризик пожежі. Тому з електризацією борються шляхом зволоження паперу і повітря, іонізацією, обробкою пластифікаторами, заземленням промислового обладнання.

Гість
Оцініть матеріал