Оцініть матеріал

Сполучені посудини: простий домашній експеримент

Закон сполучених посудин допоможе порівну поділити воду в двох однакових пляшках

Сполучені посудини: простий домашній експеримент

Посудини, в яких є спільна загальна частина — дно або трубка — називаються сполученими. У сполучених посудинах будь-якої форми поверхня рідини встановлюється на одному рівні. Якщо візьмемо однакові пластикові пляшки та сполучимо їх, вода з часом вийде на один рівень та об’єми води в обох ємкостях стануть однаковими. Закон Паскаля стверджує: тиск, здійснюваний зовнішніми силами на рідину, передається у кожну точку рідини. Тому вода рухатиметься з однієї пляшки до іншої до тих пір, поки тиск не зрівняється. Поверхня рідини при цьому вийде на один рівень.

Матеріали:

  • 2 пластикові пляшки по 1,5 л;
  • відріз пластикової трубки;
  • малярна стрічка або скотч.

Хід роботи:

Поставимо пару пластикових пляшок разом. У праву наллємо приблизно літр води, у ліву — півлітри. Для наочності позначимо рівні малярним скотчем. Далі наші посудини треба сполучити. Для цього вставляємо кінці трубок у горлечка пляшок, опускаємо до самого дна. Спочатку у трубці знаходиться повітря, яке не змішується з водою і не дає рідині рухатись. Нам треба заповнити трубку водою: затискаємо пальцями трубку і перекриваємо вихід повітря з правої пляшки. Далі натискаємо на пластикові стінки правої пляшки. Трубка заповнюється водою — і ми отримуємо сполучені посудини.

Тепер спостерігаємо кілька хвилин, як вода під тиском заповнює ліву пляшку. Це відбуватиметься, поки тиск і рівні води не зрівняються. Оскільки пляшки у нас однакові, то і об’єм рідини в них став однаковим — так ми розділили півтора літри чітко по 0,75 л у кожній пляшці.

Гість
Оцініть матеріал