Як зазирнути крізь папір: властивості жирної плями
Домашній дослід розкриє цікаве оптичне явище — як жир змінює структуру паперового аркушу

Матеріали:
- олія;
- пензлик;
- старий журнал;
- чистий лист офісного паперу.
Хід роботи:
На тарілку покладіть чистий білий аркуш А4. Крапніть олією на папір, а далі силіконовим чи звичайним пензликом розмажте пляму. Вийде прозоре віконце — його добре видно на просвіт, але не тільки.
Прикладіть до старої газети чи журналу звичайний папір. Він не просвічується. А тепер прикладіть папір з жирною плямою. Що ви бачите? Через віконце тепер можна читати текст та роздивлятися фотографії.
Як пояснити прозорість паперу після поливання олією? Дуже просто. Папір складається з волокон, а жир розтікається між волокнами. Простір заповнюється щільніше. Оскільки жирна речовина робить середовище однорідним, то і світло поширюється через нього більш рівномірно. Тому спостерігач бачить те, що розміщено під шаром паперу.
Цікавий факт: коли ми капаємо на одяг жирною речовиною, ми зразу бачимо пляму. Бачимо як раз тому, що міняються оптичні характеристики — пляма інакше відбиває світло. Щоб вивести жирну пляму, використовують пральний порошок. Мильний засіб ще краще просочується між волокнами, ніж молекули жиру, тому розчиняє та витискає забруднення з тканини.