Оцініть матеріал

Згинаємо воду за допомогою статичної електрики

Кумедний спосіб розповісти дітям про заряджені частки й статичну електрику

Згинаємо воду за допомогою статичної електрики

Чому, вдягаючи светра, можна побачити, як виблискують іскри? І чому часом мама боляче б'ється струмом? Ваша дитина розгублена й заінтригована? Ось простий і веселий науковий експеримент, що дозволить дітям ознайомитися зі статичною електрикою. Цікаво, чи можна зігнути воду? А чи можна добути струм, розчісуючи волосся? Дитина вже з нетерпінням очікує отримання відповідей на всі ці запитання? Проведіть разом з нею цей експеримент, і вона про все дізнається зі свого власного досвіду!

Що вам для цього знадобиться:

  • пластмасовий гребінець (або надута повітряна кулька);
  • тоненький струмінь води з-під крана;
  • сухе волосся.

Що вам треба буде робити:

1. Увімкніть воду маленьким напором, відрегулюйте безупинний струмінь всього в кілька міліметрів завтовшки.

2. Потім запропонуйте дитині провести пластмасовим гребінцем по волоссю. Рухи повинні бути як при звичайному розчісуванні. Нехай дитина повторить їх близько десяти разів.

3. Далі нехай дитина повільно піднесе гребінець до струменя води. Важливо піднести його близько, але при цьому не торкнутися води.

4. Уважно спостерігайте, як поведе себе вода при наближенні гребінця.

5. А тепер спробуйте використати повітряну кульку. Спитайте дитину, яких змін можна очікувати від води при простому наближенні кульки.

6. Тепер нехай дитина потре повітряною кулькою по своєму волоссю протягом кількох секунд.

7. Потім також повільно, як і у випадку із гребінцем, їй необхідно піднести кульку до струменя води, також не торкаючись її.

8. Ну що? Яка була реакція води на кульку? Попросіть дитину описати отримані результати експерименту.

Що відбувається?

Статична електрика, яку ви створили, розчісуючи волосся або потираючи волосся повітряною кулькою, притягує струмінь води, згинаючи її в бік гребінця або повітряної кульки, як за помахом чарівної палички!

А все тому, що кожен предмет складається з атомів, в кожному з яких знаходиться рівна кількість протонів – частинок з позитивним зарядом, та електронів – частинок з негативним зарядом. Коли ці заряди рівні, предмет незаряджений, він нейтральний. Однак деякі предмети (у даному випадку волосся) здатні з легкістю втрачати свої електрони.

У нашому експерименті негативно заряджені частинки (електрони) під час розчісування переходять з волосся на гребінець. Гребінець стає негативно зарядженим, отримуючи додаткові електрони. Вода ж є нейтральною й характеризується рівною кількістю позитивно й негативно заряджених частинок. Позитивні й негативні заряди притягуються, тому, коли ми підносимо негативно заряджений гребінець (або повітряну кульку) до струменя води, позитивно заряджені частинки води притягуються до гребінця (повітряної кульки) і струмінь згинається!

Гість
Оцініть матеріал