Оцініть матеріал

Дізнайтеся, чому яйце «дихає» під водою

Простий дослід розповість, чому на яйці з'являються пухирі, якщо опустити його в гарячу воду

Дізнайтеся, чому яйце «дихає» під водою

Яйця – смачна та корисна для дитини їжа. Але це також унікальне природне середовище, створене природою для захисту й розвитку плода. Природно, такий захоплюючий механізм таїть у собі безліч цікавих особливостей, про які можна розповісти своїй дитині. Зробити це найкраще буде за допомогою цікавого експерименту. Провівши його, ви, з одного боку, покажете дитині наявність усередині яйця спеціальної повітряної кишені та дрібних отворів у шкаралупі, а з іншого – зможете наочно побачити, що відбувається з нагрітим повітрям.

Вам знадобляться

1. Прозора ємність. Можна взяти звичайну склянку або банку.

2. Яйце.

3. Гаряча вода (використовуйте окріп, тільки під ретельним наглядом дорослих, щоб уникнути опіків).

4. Збільшувальне скло.

Порядок дій

1. Покладіть яйце в порожню прозору ємність. Робіть це обережно, щоб не пошкодити його. Склянку поставте на рівну плоску поверхню.

2. Залийте ємність окропом так, щоб яйце повністю занурилось у воду.

3. Спостерігайте за яйцем протягом кількох хвилин. Не забувайте, що склянка з окропом буде гарячою, тому краще її не чіпати.

4. Для більшої наочності експерименту й детального вивчення процесів, що відбуваються, використовуйте збільшувальне скло.

Що відбувається

Кожне яйце має всередині біля тупого боку невелику кишеньку, наповнену повітрям. Як тільки ви наповните склянку окропом, повітря всередині нагріється й почне розширюватися. Звісно, його обсяг уже не поміщатиметься в кишеньці яйця і буде шукати вихід через шкаралупу, адже вона має невеликі пори.

Весь цей складний процес буде наочно видно завдяки невеликим бульбашкам, які утворюватимуться на шкаралупі й будуть поступово підніматись вгору. Якщо дивитись на це неозброєним оком, то може здатися, що яйце дихає під водою. Але за допомогою збільшувального скла дитина зможе побачити пори на шкаралупі та весь шлях розігрітих бульбашок повітря від яйця до поверхні.

Факти

1. Повітряна камера в яйці необхідна для того, щоб курчаті було чим дихати, як тільки воно вилупиться. З моменту народження пташеняти до того, як воно зможе пробити шкаралупу, проходить кілька годин. Весь цей час пташка дихає запасами з цієї кишені.

2. Повітря всередині яйця з'являється завдяки випаровуванню рідини через пори у шкаралупі. У процесі розвитку пташеняти частина рідини виходить через пори. Але обсяг яйця залишається незмінним, тому вільний простір заповнюється проникаючим через ті ж отвори повітрям.

3. При нагріванні повітря розширюється, його обсяг збільшується.

4. У шкаралупі яйця знаходиться близько 15 тисяч отворів. Усі вони необхідні для того, щоби пташеня могло дихати. Через отвори спокійно проникає кисень і виводяться шкідливі елементи. Пори також є й на шкірі людини, вони необхідні для виведення поту з потових залоз.

Гість
Оцініть матеріал