Оцініть матеріал

Як правильно спілкуватися з дитиною під час конфлікту

Поради батькам про те, як себе вести й висловлюватися в умовах конфлікту з дитиною

Як правильно спілкуватися з дитиною під час конфлікту

У кожній родині в той чи інший момент виникають конфлікти. І хоч вони і здатні серйозно засмутити, але не повинні бути по-справжньому руйнівними. Є багато різних способів, до яких батьки можуть вдатися, щоби плавно пройти через конфлікт і провести через нього свою дитину, зберігаючи при цьому відкритими канали комунікативного зв'язку з нею. Ось кілька порад.

З’ясовуйте лише одну проблему за раз. Під час конфліктів найкраще братися за вирішення тільки однієї, найбільш значущої проблеми. Погано, коли батьки прагнуть актуалізувати відразу багато різних проблемних аспектів. Це може збити з пантелику й заплутати як дітей, так і самих батьків. Якщо таке станеться, сім'я може досить швидко випустити з уваги свої реальні проблеми.

Шукайте креативні шляхи вирішення проблеми. При спробі вирішити конфлікт батькам не варто забувати про те, що якою б не була проблема, зазвичай існує більше ніж одне її рішення. Батькам і дітям необхідно плідно співпрацювати, щоб знайти такі рішення, які влаштували б усі сторони конфлікту. При цьому дитині важливо вчитися бути «гнучкою», що стане їй у пригоді для подальшого соціального спілкування. Якщо якесь рішення не діє, батьки повинні проявити достатньо гнучкості, щоби спробувати й інші альтернативні варіанти, тим самим показавши своїй дитині цінний приклад.

Будьте ввічливі. Тільки лише тому, що батьки мають справу зі своїми власними дітьми, їм зовсім не варто забувати про прості правила ввічливості. У щоденному спілкуванні, а під час конфліктів особливо, батьки повинні ставитись до своїх дітей з тією ж повагою, яку вони проявляють до будь-якої іншої людини. Діти теж люди, і вони гідні шанобливого ставлення до себе. Іноді в запалі сварки або розбіжностей батьки кажуть своїм дітям такі речі, які ніколи не зважились би висловити на адресу іншого родича або близького друга. Тому важливо докласти максимум зусиль, щоб не зробити цього.

Використовуйте вислови зі словом «я». При обговоренні конфліктів зі своїми дітьми батьки повинні намагатись казати про проблему з точки зору того, як вони себе почувають у зв'язку з її виникненням. Наприклад, замість того щоби сказати щось на зразок: «Ти ніколи не вішаєш свій одяг, як годиться!», батьки повинні спробувати таке: «Я відчуваю смуток і розчарування, коли ти не дбаєш про стан свого одягу». За допомогою висловлювання із займенником «я», замість того щоб дорікати або звинувачувати, батьки розкривають дітям очі на те, як їхня поведінка впливає на батьківські почуття та які негативні емоції здатна заподіяти. Висловлювання із займенником «я» ефективні, тому що діти в меншій мірі схильні опиратись або повставати проти чогось, що свідчить про почуття батьків. До того ж заяви з позиції «я» для дітей звучать не настільки загрозливими, ніж докори чи обвинувачення. Речення від першої особи із займенником «я» також показують дітям, як брати на себе відповідальність за свої вчинки. Батьки, які висловлюють свої почуття таким чином, навчають і своїх дітей робити те ж саме.

Будьте готові вибачити. Навчіть дітей вибачати й бути поблажливими, демонструючи це на власному прикладі.

Гість
Оцініть матеріал