Оцініть матеріал

Користь ігор для дітей дошкільного віку

Значення різних видів ігор для всебічного розвитку дитини дошкільного віку

Користь ігор для дітей дошкільного віку

Батьки часто чують, що для малюків у дошкільному навчальному закладі велике значення мають різноманітні ігри. Але гра з ляльками або кубиками на перший погляд має мало спільного з академічними знаннями, в яких у дитячому садку діти мають досягти успіхів.

Гра – це основа навчання маленьких дітей! Надавши вашій дитині час і кілька простих іграшок, можна таким чином подарувати багато цінних можливостей для отримання нових знань.

Значення гри полягає в тому, що діти починають розуміти й пізнавати їх світ. Дитяча гра розкриває їх творчий потенціал і стимулює уяву, розвиває основи читання, мислення й навички вирішення проблем, а також моторику. Вона складає основу навчання.

Чому гра настільки важлива і що ж вивчають дошкільнята у процесі гри? Спробуйте кілька із цих простих ідей, і ви дізнаєтеся про ті освітні способи та їх переваги, що може дати своїй дитині кожний батько.

Мова і збільшення словникового запасу

У процесі гри з іншими дітьми або дорослими у дитини розвиваються навички мовлення й збільшується словниковий запас. Ваша дитина послухає й вивчить мову, навіть не осмислюючи це. Граючись, діти вчяться використовувати мову для комунікації та смислового спілкування, запам’ятовувати нові слова і сприймати на слух граматичну структуру рідної мови.

  • Транспортні засоби і тварини. Граючи з іграшковими легковими автомобілями, вантажівками та поїздами, а також тваринами, діти дізнаються багато нових слів для збагачення свого словникового запасу, оскільки цікавляться їх назвами, метою використання, а у випадку із тваринами – їх їжею та місцем існування. Крім того, діти й дорослі можуть придумувати різноманітні ігрові сценарії, в яких транспортні засоби або тварини можуть проявити себе, тим самим продовживши подальший розвиток мови та розширення словникового запасу.
  • Ляльковий будиночок і ляльки. Гра з іграшковим будиночком для ляльок або самими ляльками дозволяє дитині відтворювати те, що відбувається в її повсякденному житті, використовуючи слова та фрази, які дитина почула від рідних і близьких. Ви, скоріше за все, здивуєтесь, коли ваша донька почне відтворювати якусь подію вашими ж власними словами, причому кінець цієї історії, можливо, буде альтернативним – таким, який для неї душевно більш близький.

Уява і творчість

У нашому стрімкому й високотехнологічному суспільстві в дітей усе менше й менше можливостей використовувати й розвивати їх творчі здібності. Діти, яким не дають можливість часто грати, можуть відчувати труднощі з тим, як зайняти себе у вільний час, бо без інструкції вони просто не знають, що робити. При наданні можливості для відкритих ігор (без певного шаблону), ваша дитина автоматично активує свій творчий потенціал, і її можливості стануть просто безмежними.

  • Театральна гра. Дайте дитині кілька речей, наприклад, тарілки та іграшкові овочі і фрукти, порожні коробки та іграшковий касовий апарат або іграшки тварин і дитячий набір лікаря, і ваша дитина перенесеться в абсолютно інше місце. Дивіться й дивуйтесь тому, що вона придумає, коли приступить до гри.
  • Канцелярські предмети й «hand-made». Без певної нав’язаної вами ідеї забезпечте вашу дитину різнорідними речами для створення чогось своїми руками, хай, наприклад, це будуть маркери та олівці, шматочки тканини або кольорового паперу, пусті коробки чи контейнери, клей, кнопки та стікери. Дозвольте дитині створити все, чого їй хочеться, і спостерігайте за тим, як у вашому малюкові почне проявлятись маленький митець.

Розв'язання задач і математика

Під час ігор діти можуть вирішувати складні проблеми, а також вивчити кілька основних математичних принципів. Кубики та пазли – чудова база для того, щоб надати вашій дитині багато можливостей для стимуляції розвитку цих важливих навичок.

  • Кубики. Гра з кубиками породжує багато цінних «проблем» і задач, які необхідно вирішувати й розв'язувати у процесі реалізації сценарію гри. Як нам збалансувати конструкцію? Наскільки високою ми можемо зробити цю башту? Чи можемо ми побудувати замок? До того ж, маючи справу з різноманітними формами й розмірами ігрових блоків, діти дізнаються про деякі базові математичні поняття.
  • Пазли. Розв’язуючи головоломку, намагаючись підібрати та стикувати її частини, діти також набувають важливих математичних навичок й досвід розв’язання проблеми. Вони дізнаються про розміри (чи не занадто великий малюнок на пазлику для фрагмента картинки) та фігури (чи однакова форма пазлика із краями даної частини). Ви можете заохочувати таке навчання, підключаючись до гри та розмовляючи з вашою дитиною А коли складений пазл перетвориться на гарний малюнок, ваш малюк отримає цінний досвід задоволення від роботи та позитивні емоції від досягнення результату.

Розвиток крупної та дрібної моторики

Навички крупної моторики розвиваються при залученні великих м’язів ніг і рук, а розвиток дрібної моторики припускає використання м’язів кистей рук, які потім при писанні будуть утримувати та спрямовувати ручку або олівець. Гра може надати багато можливостей попрацювати над укріпленням цих м’язів без активної уваги дитини – вона навіть не буде осмислювати це.

  • Нанизування намистинок і плетення. Дайте дітям дитячі буси. Нанизування та плетення з них мережива стане веселим і цікавим способом контролю рухів дрібних м’язів. Ваша дитина може створити оригінальне намисто й у той самий час укріпити м’язи для дрібної моторики. Шнурування або пришивання безпечною нетравматичною голкою також дасть дітям молодшого шкільного віку задоволення від реалізації цікавих творчих ідей.
  • М’ячі й балансування. Ведення м’яча та ходьба по колоді можуть допомогти вашій дитині стати більш скоординованою. Вийдіть на вулицю та поганяйте м’яч, встановіть ворота та почніть гру. Кожного разу, коли ви бачите перед собою довгу колоду, широкий бордюр або дерев’яну дошку, допоможіть дитині трохи попрактикуватись у балансуванні й рівновазі.

Зберіть іграшки та зробіть ігрову площадку, надавши дитині достатньо часу для гри. Гра з вашою дитиною, безумовно, залишить багато чудових спогадів про дитинство, а головне – вона надасть різноманітні навчальні можливості і буде сприяти розвитку вашої дитини.

Гість
Оцініть матеріал