Оцініть матеріал

Як навчити читати в захоплюючій формі

Приклади ігор з літерами, складами та словами, які допоможуть дитині легко навчитися читати

Як навчити читати в захоплюючій формі

Як легко і просто навчити дитину читати? Деякі діти починають цікавитись літерами вже з перших днів перебування в дитячому садку. Практично без будь-яких проблем вони самостійно засвоюють основи читання. Більшість же малюків на початку шляху в захоплюючий світ літер потребують певної підтримки батьків. У цій статті ви знайдете підказки, які допоможуть вам зробити так, щоб ваша дитина почала читати швидко й без стресу.

Пограйте з дитиною в гру, яка допоможе їй навчитися читати

Отже, як же навчити дитину читати так, щоб вона не відчувала тиску на себе? Пам'ятайте: навчання читання повинно бути веселим і захоплюючим! У книгарнях і магазинах іграшок пропонується велика кількість ігор та інших посібників, покликаних допомогти дитині навчитися читати. Але ж ви можете зробити їх удома власноруч, разом зі своїм малюком. Діти люблять майструвати щось з батьками, а тому, для них це будуть приємні моменти, які зміцнюватимуть ваш родинний зв'язок. Не виключено, що ваш маленький учень уже під час вирізання та приклеювання певних елементів навчиться читати багато нових слів!

Більшість цих ігор заснована на одному й тому ж принципі з'єднання літер або цілих слів із зображенням на картинці. Версій дуже багато, конкретний вибір у першу чергу залежить від того, на якому рівні навчання в даний час знаходиться ваша дитина.

Якщо вона ще не знає літер і відчуває труднощі в тому, щоб хоча б на мить зосередити на них свою увагу, почніть з найпростішої версії: виріжте з газет або старих книжок-розмальовок картинки, назви яких будуть зрозумілі дитині й не викличуть ніяких проблем: троянда, кінь, слон, собака, кішка, чашка тощо.

Приклейте їх на картонки, які за розміром будуть на 2–3 см більше, ніж самі картинки. Ви можете намалювати їх самі. Дитина, напевно, із задоволенням підтримає це починання, малюючи, наприклад, квіточку, м'яч або сонце. Малюнки не повинні бути ідеальними, важливо, щоби було зрозуміло, що на них зображено, а також щоб ви разом під час їх створення добре повеселились.

Далі на кожній картинці напишіть літеру, з якої починається її назва. «С» на зображенні із собакою, «Т» – з телефоном, «Д» – з будинком тощо. На інших картонках (вони можуть бути іншого кольору) напишіть тільки літери, по одній на кожній, без будь-яких зображень. Завдання дитини полягає в тому, щоби підібрати картонці з картинкою ідентичну пару у вигляді картонки з літерою. Ця проста гра зверне увагу малюка на зовнішній вигляд літер, допоможе запам'ятати й пов'язати їх із конкретними словами. Коли вам набридне підбирати пару з кількох запропонованих, ви можете з'єднати всі картонки й перемішати їх, а потім грати по пам'яті, також відшукуючи пару.

Наступний етап навчання читання

Цей етап уже трохи складніший. У вигляді відомих нам уже картонок без картинок напишіть не перші літери, а цілі слова, й попросіть, щоб малюк пов'язав їх з ілюстраціями. Можна спробувати інший варіант: підпишіть картинки цілими словами, а на чисті картонки перепишіть їхні назви, але не цілим словом, а по одній літері на картонці. І попросіть дитину скласти їхню назву, як пазл, дивлячись на підпис під картинкою в якості зразка. Спочатку давайте їй тільки одне зображення й відповідні йому літери, потім, коли вона вже з легкістю буде виконувати це завдання, дайте 2–3 картинки й перемішані літери до них. Це чудовий спосіб покращити навички аналізу та синтезу, необхідні для читання.

Картонки, підписані цілими словами, можуть також використовуватися для гри у словесне доміно. Ви повинні розташовувати картонки одну за одною так, щоб наступне слово починалось на останню літеру попереднього, наприклад: кавун – ніж – жук – комар...

Навчання читання від прочитання літер до цілих слів

У процесі навчання читання важливі терпіння й систематичність. У багатьох дітей виникають проблеми із прочитанням певної послідовності літер у вигляді цілого слова. Уголос вони можуть вимовляти навіть важке для відтворення слово, але не справляються з тим, щоби з'єднати його по літерах. А ще читають так, як вчили називати кожну літеру – «зе», «ел», «те». Замість «золото» читають «зеелотео», замість «кактус» – «каакатеуес». У декого цей етап може тривати протягом кількох місяців.

Не підвищуйте голос на дитину, не лякайте її. Спокійно повторюйте слово, яке вона щойно прочитала, тільки у правильній формі. І в жодному разі не відбивайте в неї бажання читати. Чим частіше вона буде стикатися з літерами, тим швидше читання перестане становити для дитини певну складність. Намагайтеся, щоб це не було для неї стресом, а лише задоволенням і радістю.

Використовуйте книги для малюків, спеціально призначені для навчання читання. Вони ваблять барвистими ілюстраціями, розповідають особливі історії, в яких багато коротких слів і мало складних для вимови літерних поєднань (фт, шт, чт, тш...), які ускладнюють читання маленьким читачам. Ви можете самі прочитати всі речення, а потім показати дитині якесь слово й попросити, щоб вона прочитала його самостійно. Можна читати по черзі: одне слово ви, одне маля.

У багатьох дітей у віці 5–6-ти років є улюблена казка. Щодня вони просять її прочитати, знають її напам'ять, виправляють батьків, коли ті пропускають або міняють якісь слова. Якщо у вашої дитини теж є улюблена розповідь або казка, читаючи її, спеціально обговорюйте її час від часу, після чого просіть дитину, щоб вона перевірила разом з вами текст. Наприклад, чи мав замок сім веж чи, може, їх було чотири, або якого кольору була сукня принцеси – золотого чи срібного тощо. Залишайте для дитини книжку на ліжку, на столі, на сидінні в машині. Швидше за все, в якийсь момент вона відкриє її й почне робити вигляд, ніби читає, відтворюючи історію по пам'яті. А вже через якийсь час почне читати насправді.

Метод складів прискорює навчання читання

Щоб уникнути складнощів зі складанням літер у слова, можна спробувати метод «цілого слова», тобто показувати дитині картинку з підписом і читати цю назву вголос. Дитина повинна одночасно бачити метелика, чути слово «метелик» і дивитись на літери, з яких воно складається.

Також останнім часом у навчанні читання дуже популярним став метод складів, який полегшує та прискорює цей процес. Мова йде про те, щоб не вчити дитину читати літери як «зе/з», «ес/с», «ел/л», а відразу показувати їй склади. На першому етапі необхідно читати або казати дитині слова, що складаються з кількох складів, і просити при цьому постаратись відчути їхній ритм. Ділимо слова, вимовляючи «ма-ма», «со-ба-ка». Потім записуємо на картонках склади і складаємо з них слова разом з дитиною.

Форми такої діяльності можуть бути різними: можна приклеювати склади на кубики, картонки, порожні пляшки від напоїв, розрізати навпіл паперові тарілки й на кожній половинці (або третині) написати склад або грати складами в доміно. Для початку уникайте сусідства двох чи трьох приголосних або голосних. Прямі, відкриті склади типу «зи-ма», «лі-то», «ка-ша» на першому етапі будуть найкращим варіантом.

Якщо ви проявите терпіння, творчий підхід і позитивне ставлення, ваша дитина вже дуже скоро навчиться читати, і ви вже не зможете відірвати її від книг!

Гість
Оцініть матеріал