Оцініть матеріал

Як порозмовляти з дітьми про харчову алергію

Поради батькам, які допоможуть ознайомити дитину з її алергією та правилами безпеки

Як порозмовляти з дітьми про харчову алергію

За допомогою відкритого спілкування ви можете допомогти своїй дитині зрозуміти, що означає мати харчову алергію і як при цьому залишатись у безпеці. Володіння такою інформацією стане їй у пригоді в майбутньому. Ось кілька порад про те, як розмовляти з дитиною про харчову алергію.

Почніть із простого

Маленьких дітей необхідно знайомити із ситуацією поступово, крок за кроком, починаючи з найважливіших правил, які вони повинні знати, щоб завжди залишатись у безпеці:

 • У першу чергу поясніть дитині, що існують певні продукти, які можуть викликати в неї важку хворобу. Користуйтесь простими термінами, такими як «небезпечна» та «безпечна їжа».
 • Далі ознайомте дитину з назвами небезпечних харчових продуктів і тим, як вони виглядають. У продуктовому магазині показуйте дитині пакети з молоком, коробки яєць, кошики з полуницею й т. п. Показуйте фотографії небезпечних продуктів у книгах або журналах.
 • Потім навчіть дитину їсти лише ту їжу, яку їй дають батьки або інші дорослі, яким можна довіряти (наприклад, бабусі й дідусі, які доглядають дитину та добре обізнані з її харчовою алергією).
 • Нарешті, дитина повинна знати, як звертатись до дорослих людей у випадку, якщо вона відчує себе погано або потребуватиме допомоги. Ви також можете повідомити дитині ваш план на випадок надзвичайної ситуації (її алергічної реакції), який повинен включати прийом відповідних ліків, а потім похід до лікаря.

​Зберігайте спокій

Деякі батьки зі зрозумілих причин можуть тривожитись або боятись алергічних реакцій, тому що знають, що іноді вони можуть бути небезпечними для життя. Діти уважно спостерігають за своїми батьками, щоб зрозуміти, як їм треба реагувати в стресових ситуаціях, і можуть аналогічним чином почати хвилюватись або боятись, якщо помітять прояв таких емоцій у своїх батьків.

Хоча дуже важливо, щоб дитина розуміла всю серйозність проблеми харчової алергії, не менш важливо, щоби батьки зберігали спокій під час обговорення цієї теми з дитиною і зайвий раз не лякали її. Якщо ви кажете про харчову алергію позитивним, спокійним тоном, дитина також буде залишатись позитивно (й оптимістично) налаштованою.

Моделюйте грамотну поведінку та залучайте до цього дитину

Звісно, зручно контролювати харчову алергію дитини «з-за лаштунків», але важливо, щоб дитина розуміла, чому ви робите ті чи інші дії, щоб убезпечити її, наприклад, читаєте етикетки на продуктах і готуєте страви лише з певних (безпечних) продуктів харчування. Моделювання способів контролю харчової алергії, наприклад, читання етикеток і носіння шприца з адреналіном (протишокового набору), залучення дітей до участі в цьому з раннього віку допоможуть їм ознайомитись й оволодіти навичками, які знадобляться їм у дорослому житті. Наприклад:

 • Використовуйте слово «ми», а не «я»: «Ми повинні прочитати назву інгредієнтів, щоб упевнитись, що цей продукт не викличе в тебе хвороби».
 • Пояснюйте правила контролю харчової алергії вголос. Перш ніж вийти з дому, ваша проста заява: «Ми взяли комплект ліків і тепер готові до виходу!» може підкріпити правило, з якого випливає, що ви нікуди не виходите без ліків.
 • Залучайте дітей до купівлі безпечних для них продуктів і приготування їжі.
 • Порадьте дитині показувати іншим людям свій «паспорт алергіка» як спосіб звикнути до розповіді про свою харчову алергію, щоб уникнути хибних незручностей і сорому.

Шукайте корисні джерела та ресурси

Є багато корисної інформації, яка допоможе вам навчити дитину жити з харчовою алергією. Ось для початку кілька її джерел:

 • Довідник з безпеки. Ви можете створити власний довідник, щоб допомогти маленьким дітям краще зрозуміти їх харчову алергію. Можна виготовити своєрідну книжку з фотографіями й докладною інформацією про вашу дитину та її алергію, яку можна використовувати, щоб навчити її важливих правил безпеки.
 • Книги. У даний час є безліч книг, які допоможуть пояснити дитині, що таке харчова алергія. Їх ілюстрації покликані задіяти зорову пам'ять і допомогти дитині запам'ятати важливі нюанси, пов'язані з алергією.
 • Медичне посвідчення/дитячий ідентифікаційний браслет безпеки. Носіння із собою «паспорта алергіка» допоможе в будь-який час попередити знайомих і незнайомих людей, що у вашої дитини стан здоров'я, який може нести загрозу її життю; допоможе співробітникам служби швидкої медичної допомоги визначити алергени дитини та її анамнез у випадку виникнення алергічної реакції.

​Шукайте друзів

Діти, які страждають від харчової алергії, можуть відчувати, що вони відрізняються від інших дітей через свою хворобу, тому важливо підкреслювати, що у світі є мільйони дітей і дорослих, які мають харчову алергію, і це не заважає їм радіти, грати й насолоджуватись життям.

Допомагайте дітям знаходити способи спілкування з однолітками й людьми з харчовою алергією. Один зі способів розширити коло спілкування дитини – залучити її до громадської діяльності й заходів, пов'язаних з висвітленням проблеми харчової алергії. Також можна приєднатись до онлайн або живих груп підтримки, які можуть давати дитині специфічні консультації, такі як інформацію про безпечні місцеві кафе, продукти й цікаві події.

Гість
Оцініть матеріал