Оцініть матеріал

Як підготувати дитину до переїзду в інше місце

Вікові аспекти реакції дитини на переїзд та поради батькам, як їй допомогти

Як підготувати дитину до переїзду в інше місце

Рано чи пізно перед багатьма сім’ями постає перспектива переїзду. Доволі стресова ситуація батьків для дітей може виявитися ще більш травмуючим досвідом, адже, поставлені перед фактом, вони просто не можуть усього збагнути. Дітям можуть знадобитись деякий час і особливо дбайлива увага дорослих. Скористайтесь наступними порадами, щоби зробити процес переїзду менш стресовим для всіх.

Приймаючи рішення про переїзд

Багато дітей чудово себе почувають у звичній атмосфері, де панують усталені дружні відносини. А значить, приймаючи рішення про переїзд, необхідно ретельно зважити ті переваги, які отримають діти, міняючи вже існуючий комфорт, створений певним середовищем, школою та їх суспільним життям.

Якщо ваша сім'я зовсім недавно зіткнулася із серйозними життєвими змінами, такими як розлучення або смерть близької людини, можливо, вам варто відкласти переїзд, якщо це, звісно, можливо, щоб дати дітям час адаптуватись до ситуації.

Однак рішення про переїзд може бути вимушеним і йти всупереч вашим власним бажанням, можливо, через переведення на інше місце роботи або виникнення фінансових проблем. Навіть якщо ви не в захваті від зміни місця проживання, постарайтеся зберегти позитивне ставлення до події. Під час переїзду поганий настрій батьків, їх негативне бачення й погляди можуть суттєво вплинути на дітей, які, швидше за все, у цей момент шукають заспокоєння й розради.

Обговорення переїзду з дітьми

Як би не складались обставини, найважливіший спосіб підготувати дітей до переїзду – це порозмовляти про нього.

Постарайтесь якомога раніше надати дітям максимальну кількість інформації про переїзд. Відповідайте на запитання вичерпно та правдиво, будьте готові як до позитивних, так і до негативних реакцій. Навіть якщо переїзд означає покращення сімейного життя, діти не завжди це розуміють і можуть фокусуватись на загрозливих аспектах подій, що відбуваються.

Якщо ви дозволите дітям брати участь в етапі планування й залучите їх до процесу пошуку житла або нової школи, це допоможе їм відчувати себе трохи впевненіше та не бути наляканими й розгубленими, як за умови, коли ситуація для них є абсолютно несподіваною й вимушеною.

Якщо ви переїжджаєте в межах одного міста, спробуйте взяти дітей із собою, щоб відвідати ваш новий дім (або подивитись на те, як він будується) і разом дослідити нові околиці.

Для далеких переїздів надайте про новий дім, місто чи область (або країну) стільки інформації, скільки зможете. Скористайтесь Інтернетом, щоб детальніше вивчити місцевість та її соціальні особливості. Дізнайтеся, чи зможуть діти на новому місці продовжити займатись улюбленими захопленнями і куди саме їм слід для цього піти. Попросіть родича, друга чи навіть агента з нерухомості спеціально для вашої дитини сфотографувати новий будинок і нову школу.

Переїзд з малюками та дошкільнятами

Для дітей віком до шести років переїзд може виявитись найпростішим, бо вони мають обмежені можливості розуміти, що відбувається. Однак ваші виважені дії все ж матимуть для них вирішальне значення.

Ось кілька способів, щоби полегшити переїзд для маленьких дітей:

  • Ваші пояснення повинні бути ясними, простими та зрозумілими.
  • Використовуйте цікаві історії для пояснення переїзду або скористайтеся для наочності іграшковими машинками, вантажівками й меблями.
  • Коли ви упаковуєте в коробки іграшки вашого малюка, обов'язково поясніть йому, що ви не збираєтесь їх викидати.
  • Якщо ваш новий дім знаходиться поблизу й вільний, побувайте там до переїзду кілька разів і візьміть туди кілька іграшок.
  • Утримайтесь від того, щоби позбутися старих меблів вашого малюка (від ліжка, наприклад), воно може забезпечити відчуття комфорту в новому домі. Буде добре, якщо в новій кімнаті дитини ви розставите меблі так, як і у старому помешканні.
  • У процесі переїзду уникайте вносити інші великі зміни в життя вашого малюка, як то привчання до відвідування туалету або його «переселення» на велике ліжко з маленького дитячого ліжечка.
  • Подбайте про те, щоб у день переїзду дитина залишилася з нянею чи бабусею.

Переїзд з дитиною шкільного віку

Діти в початковій школі можуть бути відносно відкритими для переїзду, але все-таки вони теж потребують серйозної уваги й допомоги протягом усього цього процесу.

Є два професійні погляди на «правильний» час переїзду. Деякі фахівці стверджують, що кращий час – це літо, тому що воно запобігає зриву навчального року. Інші кажуть, що навпаки, середина навчального року більш доречна, адже дитина зможе відразу познайомитися з іншими дітьми.

Щоб уникнути додаткових стресових моментів, заздалегідь зберіть усю необхідну інформацію для переведення в нову школу. Можуть знадобитись табель успішності, свідоцтво про народження та медична документація.

Переїзд з підлітками

Часто підлітки активно бунтують проти переїзду. Ваш підліток, імовірно, уже вклав чимало сил у ту чи іншу мікросоціальну групу чи, можливо, будує романтичні стосунки. До того ж переїзд може означати, що він пропустить таку довгоочікувану подію, як випускний.

Особливо важливо, щоби підлітки знали, що ви дійсно хочете почути про їхні проблеми й поважаєте їх. І хоч будь-які гарантії й запевнення можуть сприйматись ними зі зневагою, законно припустити, що переїзд може послужити їм репетицією майбутніх важливих змін, таких як вступ в університет або нова робота. Однак обов'язково дайте їм зрозуміти, що ви почули їхні проблеми і з увагою поставились до них.

Після переїзду ви можете разом продумати план поїздок у старий район, якщо це, звісно, можливо. Також ваш підліток може приїхати на заходи, подібні випускному вечору, або на зустріч випускників. Він повинен бачити, що не втратив своїх друзів «навіки».

Якщо ви переїжджаєте в середині навчального року, як варіант, ви могли б розглянути можливість залишити свого старшого підлітка на старому місці разом із другом чи родичем.

Після дня переїзду

Після переїзду постарайтесь у першу чергу привести в порядок кімнату вашої дитини і лише потім переключатись на іншу частину дому. Також намагайтесь підтримувати звичний графік харчування і сну, щоб дати дітям відчуття затишку та стабільності.

Коли ваша дитина піде до школи, самі ви можете зустрітися з якомога більшою кількістю вчителів або познайомити дитину з директором.

Ваші очікування від переїзду повинні бути реалістичними. Зазвичай учителі припускають, що нові діти будуть відчувати себе більш комфортно у своєму класі приблизно через шість тижнів. Деяким дітям потрібно менше часу, іншим більше – усе індивідуально. Заохочуйте дитину чи підлітка підтримувати зв'язок зі старими друзями за допомогою телефонних дзвінків, відеочатів, схвалених батьками соціальних мереж та інших засобів зв'язку.

Після переїзду, якщо ви все ще стурбовані станом вашої дитини, шкільний психолог може порекомендувати вам щось корисне.

Переїзд може завдати багато проблем, але такого роду зміни завжди супроводжуються ще й позитивними процесами. Члени вашої сім'ї можуть суттєво зблизитись і багато дізнатись один про одного, разом пройшовши через всі труднощі переїзду та облаштування на новому місці.

Гість
Оцініть матеріал