Оцініть матеріал

Особливості розвитку головного мозку підлітка

Анатомо-фізіологічні особливості розвитку мозку підлітка, про які батькам треба знати

Особливості розвитку головного мозку підлітка

З найпершого дня, коли ви взяли на руки свого малюка й до дня нинішнього дитина проходить певні етапи розвитку та змін. Перетворення крихітки-немовляти на малюка, а потім на пустотливу й допитливу дитину і, нарешті, період дорослішання – єдиний, воістину захоплюючий процес.

Ми, батьки, намагаємось осмислити кожний з етапів і врахувати вікові особливості нашої дитини, щоб допомогти їй, покращити наші стосунки та зв'язок з нею. Однак приходить підлітковий період, і над розумінням його особливостей батькам доводиться поламати голову.

Важливі моменти для розуміння підлітка

Мозок підлітка схожий на губку. Він вбирає стільки інформації, скільки ви йому надасте. Як батьки ви повинні проявити особливу турботу про свою дитину-підлітка, оскільки це той вік, коли формуються звички, які залишаться з нею на все життя, і ваша відповідальність полягає в тому, щоби прищепити їй кращі з них. Дуже важливо стежити за дитиною, контролювати й направляти її протягом усього підліткового періоду.

  • Підлітковий вік – це той період, коли мозок дитини вже досить розвинений, але не настільки, щоб незалежно від ситуації скеровувати на обдумані вчинки. Більшість батьків уважають, що це один з найважчих періодів як для дітей, так і для них – батьків.
  • У підлітковому віці настає вирішальний момент у розвитку вашої дитини. Це час найбільших змін тіла, енергетичного потенціалу й розумових здібностей. І найчастіше це час протиріч, що призводять до безладдя та плутанини в голові підлітка, що, власне, є віковою нормою.
  • Ситуацію погіршує той факт, що більшість батьків не мають достатніх знань про характерні емоційні та інші зміни й, отже, не можуть повною мірою зрозуміти свою дитину.

Спитайте в батьків підлітка, що вони відчувають по відношенню до своєї дитини, і вони в більшості випадків скажуть, що відчувають занепокоєння та страх за неї. Але чи замислювались ви коли-небудь про те, чому підлітки поводяться подібним чином? Відповідь полягає в особливостях розвитку їхнього головного мозку.

Як функціонує мозок підлітка?

Розвиток мозку в підлітків включає в себе різні етапи та стадії, тому, щоби краще розуміти поведінку підлітка, важливо спочатку вивчити їх.

Усе ще на стадії формування. Мозок підлітка знаходиться у стані незавершеного будівництва, у стадії формування. До цього часу деякі ділянки мозку вже зазнали розвитку та стали більш зрілими, але інші ділянки все ще залишаються на рівні дитячого розвитку. Це призводить до зовсім екстремальних реакцій і поведінки – іноді надто дорослої, а іноді абсолютно по-дитячому незрілої.

  • Батьки повинні розуміти принципи розвитку мозку їхнього підлітка, щоб допомогти собі мати справу зі злетами й падіннями, позитивними та негативними моментами підліткового віку.
  • У цей період нарівні зі зростанням і зміною тіла підлітка ростуть і змінюються його життєво важливі органи. Хоча більшість батьків помічають лише фізичні (тілесні) зміни, важливо навчитись визначати також і різні етапи розвитку мозку своєї дитини.

У дитинстві мозок розвивається майже на 95 %. Проте в підлітковому віці мозок проходить через певну реконструкцію. Ця реконструкція починається з періоду статевого дозрівання і триває до 24–25-ти років. У молодшому віці мозок дитини проходить етап бурхливого розвитку, але пізніше в деяких ділянках мозку цей розвиток зупиняється й починається новий процес – процес збільшення їх ефективності.

Префронтальна кора й мигдалина. Префронтальна кора (ПФК) розташована в передній частині лобових частин головного мозку. У певному сенсі вона є основним контролером нашого мозку. ПФК допомагає нам планувати, координувати та організовувати, приймати рішення й регулювати свою соціальну поведінку, а також надає нам робочу пам'ять. У кожної дитини розвиток ПФК відбувається у свій час. У деяких випадках вона продовжує розвиватись і стає зрілою тільки у 24 роки!

Мигдалина (мигдалина мозочка, мигдалеподібне тіло) – це ще одна структурна частина мозку, розташована всередині скроневої частки, й нагадує формою волоський горіх. Прийнято вважати, що мигдалина дозріває та розвивається раніше, ніж ПФК. Вона відповідає за наші емоції, як позитивні, так і негативні, рефлекторні реакції й агресію.

Тимчасова невідповідність у розвитку різних частин мозку вважається однією з головних причин конфліктів, плутанини та протиріччя у свідомості підлітка. У той час як емоції вашої дитини знаходяться на своєму піку, її мозок ще не досить розвинений для того, щоб заздалегідь планувати, розрізняти добро і зло або передбачати наслідки. Тобто мигдалина обслуговує екстремальні емоції й імпульси підлітка, але ПФК розвинена не достатньо, щоб спрямовувати їх у правильне русло. Як приклад уявіть, що ваша права нога біжить, а ліва не може навіть поворухнутись.

Вам як батькам дуже важливо допомогти підлітку пригальмувати, заспокоїтись і навчитися правильних суджень. Дайте йому зрозуміти те, що він робить і до чого це може призвести згодом. Учіть дитину життєвої мудрості.

Дослідження показують, що більшість підлітків через високий рівень емоційної збудженості звикають лягати спати пізно. Це призводить до браку сну та втоми. Лікарі наполегливо рекомендують підліткам лягати спати в належний час. Це допомагає контролювати крайнощі та імпульсивність їхньої поведінки. Пам'ятайте: підліток переживає особистісний перехід з віку залежності у вік незалежності. Зробіть цей перехід легким і корисним і станьте справжнім другом своїй дитині!

Гість
Оцініть матеріал