Оцініть матеріал

Імовірні причини підліткових стресів

Шість причин розвитку стресів, характерних для перехідного віку, і поради батькам

Імовірні причини підліткових стресів

Хоча шкільні роки часто найщасливіший період життя, не все так прекрасно, як здається. Особливо в підлітковий період, який є перехідним етапом життя людини, протягом якого діти переживають велику кількість емоційних злетів і падінь. Життя стає для них перетягуванням канату між очікуваннями й реальністю. Прочитавши цю статтю, ви трохи більше дізнаєтесь про підлітковий вік і характерні для нього стреси.

Шість можливих причин підліткового стресу

Ось кілька причин підліткових стресів, які призводять до надмірного напруження.

1. Тиск однолітків. Це одна з головних причин стресів у підлітковому віці й пов'язаних зі стресами проблем молоді. Деяким підліткам складно бути нарівні з усіма, складно бути схожими на однолітків, це стає причиною їх занепокоєння й часто переростає у стресовий стан.

Як ви можете допомогти?

 • Не шпигуйте за дитиною, але тримайте на контролі її оточення. Батьки повинні знати, з ким дружить їхня дитина й чим вона займається разом із друзями.
 • Залучайте дитину до спільного обговорення її проблем. Можливо, вона не буде готова відразу прийняти вас в якості кращого порадника, але якщо ви дасте їй зрозуміти, що завжди готові допомогти, поступово вона наближуватиметься й почне довіряти вам.

2. Очікування батьків і вчителів. Очікувані й запрограмовані результати призводять до стресу та тривоги. Кожному підлітку, щоб завоювати авторитет і повагу членів сім'ї та оточення, необхідно отримувати хороші оцінки під час навчання та демонструвати стабільну високу успішність. Такий тиск часто позначається на психічному здоров'ї молодих людей.

Як ви можете допомогти?

 • У дітей різні можливості та схильності, тому необхідно тверезо оцінювати здібності вашої дитини й не очікувати дива. Мотивуйте, але не тисніть на неї.
 • Примушувати дитину краще вчитись тільки тому, що інші діти отримують гарні оцінки, – не найкращий варіант. Просто визначте сферу знань, в якій ваша дитина може досягти успіху, й допоможіть їй досягти мети.

3. Порівнювання з рідними братами й сестрами. Якщо один із братів чи сестер вчиться добре, а другий/друга не так, як хотілось би, то перший стає орієнтиром для останнього. Батьки, учителі й родичі починають порівнювати дітей, що призводить до почуття невпевненості в собі. Таке невигідне порівняння в подальшому веде до зниження самооцінки, проблем з концентрацією, до появи комплексів тощо.

Як ви можете допомогти?

 • Зрозумійте: діти не схожі один на одного. Кожна дитина унікальна, і тому ви повинні відзначати вашу дитину за її кращі якості.
 • Якщо ви виявите, що суперництво між братами й сестрами негативно впливає на будь-кого з них, станьте справедливим посередником і не приймайте чиюсь сторону. Постарайтесь делікатно врегулювати проблему, проявляючи чуйність і співчуття.

4. Порівнювання з іншими дітьми. Порівнювання з однолітками й однокласниками – це справжній виховний провал, адже це викликає почуття ревнощів одних дітей у ставленні до інших або призводить до підвищення рівня стресу і тривоги при спробі стати кращим або нарівні з іншими.

Як ви можете допомогти?

 • Припиніть порівнювати дітей з їхніми друзями або двоюрідними братами та сестрами. Замість цього підтримайте їх у прагненні досягти успіху в будь-якій галузі, яку вони виберуть.
 • В якості дієвої підтримки запропонуйте дитині винагороду за відмінну оцінку за контрольну роботу або перемогу у змаганні.

5. Напружені стосунки між батьками. У кожній сім'ї є проблеми, незначні або суттєві, адже ніхто не досконалий. Але будь-яка проблема стає дійсно серйозною, якщо вона впливає на психічне здоров'я дитини. Щоденні сварки або образливі сцени завдають довгострокової шкоди психіці вашого сина чи доньки.

Як ви можете допомогти?

 • Якщо у вашій родині є проблеми, будьте передбачливими й намагайтеся вирішити їх якомога швидше. Або принаймні захистіть дитину від сцен сварок і з’ясування стосунків.
 • Моральний обов'язок батьків – поводитися зі своїми дітьми відповідально, щоб у них не розвивалися забобони або помилкові стереотипи, пов'язані із стосунками між чоловіком і дружиною чи батьками й дітьми.

6. Утрата коханої людини. Утрата не тільки означає смерть, але й може бути пов'язана з розбитими чи перерваними довгостроковими стосунками з особливим другом. Підлітковий вік – це вік розбитих надій і пристрасних захоплень, і багато дітей на цьому етапі впадають у депресію через розбите серце.

Як ви можете допомогти?

 • Завжди відверто розмовляйте з вашим підлітком про протилежну стать. Вислуховуйте його проблеми терпляче.
 • Запропонуйте допомогу у вирішенні особистих проблем вашої дитини. Це призведе до розвитку почуття її власної безпеки.

У даній статті наводиться лише кілька причин, пов'язаних із труднощами перехідного віку. Але якщо вчасно розпізнати ці причини, можна запобігти багатьом розладам, пов'язаним із тривожним і стресовим станами. Будьте напоготові й постарайтесь упоратися з делікатним віком своєї дитини з усією любов'ю й турботою.

Гість
Оцініть матеріал