Оцініть матеріал

Статеве виховання дитини в сім’ї

Як і коли батькам слід приступати до обговорення з дітьми важливої теми статевої різниці

Статеве виховання дитини в сім’ї

Для правильного розвитку дитини їй необхідно отримати уявлення про двостатевий світ. Батьки є самими першими дорослими, в яких малюку треба буде навчитись подружньої й батьківської ролі в сім’ї. Для доньки мама є прикладом для наслідування, навчання, поведінки, – тих рис та особливостей, які безпосередньо пов’язані з роллю дружини та матері; у свою чергу, поведінка й особливості, характерні для її тата, для дівчини зазвичай стають визначним фактором при виборі майбутнього чоловіка, так само й син в батька вчиться моделі поведінки, характерної для чоловічої статі, а при виборі своєї обраниці, скоріше за все, буде керуватись і шукати риси, притаманні його матері.

Перш ніж перейти до обговорення питань статевого виховання, що є необхідною частиною виховання людини в цілому, а також процесом підготовки до сімейного життя, пояснимо термін «статеве виховання».

У педагогічному словнику Вінценти Оконь (польського вченого-педагога зі світовим ім’ям) дається таке визначення статевого виховання: «Сукупність дій і впливів, спрямованих на формування у дітей і молоді поваги та розуміння у відношенні до представника протилежної статі, а також таких взаємних почуттів, що є умовою побудування правильних взаємостосунків між дівчатками та хлопчиками. До головних інституцій належить сім’я, оскільки в ній діти на прикладі поведінки батька й матері формують своє перше уявлення, що часто є й вирішальним, розуміння кохання між чоловіком і жінкою, про взаємовідносини між представниками обох статей; також до таких інституцій належить і школа, яка в даний час сумісно навчає хлопчиків і дівчаток, а тому, створює необхідні умови для пізнання й розуміння представників іншої статі, а також для розвитку відповідної культури почуттів і правильних взаємостосунків».

Сьогодні молодь усе раніше проходить свою сексуальну ініціацію, що стало можливим завдяки широкомасштабному розповсюдженню засобів контрацепції.

А тому, до завдань дорослих відноситься:

  • указівка на загрози, що виникають через застосування контрацепції;
  • указівка на переваги збереження дошлюбної чистоти;
  • знайомство молоді із природними методами планування сім’ї, що формують повагу до свого тіла, до іншої особи й підкреслюють, що союз двох людей – це не тільки акт задоволення своїх потреб, а й вираз справжнього і глибокого кохання між чоловіком і жінкою.

Першими дорослими, які повинні займатися статевим вихованням молоді, що включає фізіологічну й етичну підготовку, як і було сказано раніше, є батьки.

Результати багатьох досліджень, проведених ученими з різних галузей науки, указують не те, що, ураховуючи статеву диференціацію, найбільший вплив на психіку сина має батько, а на психіку доньки – матір.

У невід’ємному статевому вихованні дуже важлива присутність обох батьків, тому що тільки любляча сім’я, в якій панують взаємна повага й любов, може належним чином показати різницю статі й сексуальності.

Необхідну й важливу роль у процесі статевого виховання відіграє жінка, яка, являє собою добрий приклад дружини, матері й людини в цілому, стає одночасно чудовим взірцем для своїх дітей, особливо, якщо мова йде про дівчаток, для яких вона також і перша модель ідентифікації із власною статтю. Саме від матері дівчинка мусить отримати достовірні та передані належним чином, адекватні віку знання про будову тіла, статевих органів та їхні функції в даруванні життя. Мати також першою повинна ознайомити доньку з менструальним циклом, щоб та була готова до його появи.

Образ матері також впливає на поведінку синів. На його основі в молодого чоловіка формується зразкове уявлення про жінку, дружину та матір. Мама вчить сина відповідальності, чуйності та розуміння іншої людини.

Для статевого виховання необхідний також образ батька, який відіграє особливу роль у передачі дитині біологічної, моральної й духовної інформації.

Так само, як мама повинна підготувати доньку до майбутньої ролі дружини та матері, батько повинен підготувати сина до ролі чоловіка й батька в його власній сім’ї, яку він створить у майбутньому.

Коли ж розпочинати розмову з дитиною про речі, пов’язані зі статевим вихованням людини?

Тоді, коли діти починають питати про це, тобто з дитинства, коли дитина починає цікавитися, ставити, наприклад, такі запитання як: «Звідки я взявся/взялася?», «Як я народився/народилась?», «Чому мій братик (сестричка) зовнішньо відрізняється від мене?» тощо.

Починаючи такі розмови, необхідно розуміти, що їхня форма і словесне наповнення повинні максимально відповідати віку дитини. Не слід робити з цього тайну чи табу, оскільки такий підхід лише підвищить допитливість дітей, які для її задоволення почнуть самостійно шукати відповіді в сумнівних і не завжди адекватних джерелах.

Найкращий час для розмов з дитиною на цю тему це час купання, а також час, коли ми одягаємо дитину. Під час миття й переодягання малюка можна поступово і м’яко вводити відповідні поняття. Якщо мова йде про більш глибоку, серйозну та вдумливу розмову, її треба починати в підлітковому віці, коли молоді люди найбільш гостро цікавляться цією темою.

Торкаючись у розмові з дитиною теми будови тіла, різниці між хлопчиком і дівчинкою, можна звернутись до історії створення перших людей, наприклад, згадати, що Єва була створена з ребра Адама, що чоловік відрізняється від жінки, але це зроблено навмисно, тому що кожний з них має свою унікальну роль у сімейному житті.

Слід пояснити дитині значення цієї відмінності для сім’ї, підкреслити роль жінки як матері – жінки, яка дає життя. Мати може звернутись тут до історії свого життя, розповісти дитині про її народження, не забуваючи про роль у цьому процесі батька, який не менш важливий, ніж матір.

На найбільш незручне для батьків запитання дитини «звідки я взявся?» не слід відповідати прийнятими стереотипами, наприклад, «приніс лелека» або «знайшли в капусті», а розповісти про кохання, яке з'єднало батьків (тут можна розповісти історію знайомства, момент весілля). Далі пояснити, що оскільки батьки люблять один одного, вони сплять один з одним, а в особливий період, коли мама може мати дитинку, тато передає частку свого тіла мамі, яка з'єднується з часткою її тіла, і, таким чином, виникає нове життя, яке росте і розвивається у мами в животику.

Ретельно відібрані знання на тему статевого виховання, що передаються дітям, не повинні відноситись винятково до фізичної сфери, але завдання батьків полягає в тому, щоб відкрити для дитини емоційний і духовний світ кохання двох людей.

При статевому вихованні необхідна атмосфера взаємної довіри дітей і батьків, почуття безпеки й відкритості до іншої людини. Батьки повинні бути щирими в тому, що проповідують дитині, а знання, які вони передають, повинні відповідати прийнятій ними ієрархії та системі цінностей.

Батьки можуть також спиратись на тематичну літературу в галузі виховання. Хорошими книгами тут є:

  • «Відверта розмова про це» видавництва «Країна мрій» для дітей молодшого й середнього шкільного віку. Книга є як російською, так і українською мовою.
  • «Звідки беруться діти? Сексуальна енциклопедія для дітей 8–11 років», авторами є лікар А. Аударіня й художник М. Путьнінш з Риги (Латвія).
  • «Як розмовляти з дітьми про секс» Стена і Бренни Джонс.
  • «Енциклопедія сексуального життя для дітей. Фізіологія і психологія». Авторами є гінеколог Крістіан Верду, акушер-гінеколог Жан Коен, гінеколог Жаклін Кантан і педіатр Жильбер Торджман.

Гість
Оцініть матеріал