Оцініть матеріал

Виховання дітей та сучасні технології

Огляд проблем і завдань, які потрібно вирішити батькам у зв'язку з сучасними технологіями

Виховання дітей та сучасні технології

Пам'ятаєте старі добрі часи, коли «дивитися телевізор» означало суботнім ранком ввімкнути мультфільми, а дивитися щось «на комп'ютері» - було чимось особливим, можливим лише під час відвідування батьків на роботі. А тепер перенесемося на 20 років вперед - і ось ви вже самі виховуєте дітей у час цифрових технологій. Завдяки технічним винаходам сучасне виховання зіткнулося з новою хвилею високотехнологічних проблем, отже, і пошуком рішень. Сьогодні пошуком виходу з ситуації, що склалася, переймаються без винятку в кожній сім’ї, тому деякі поради щодо цього будуть дуже доречними.

Нові турботи. Вашій мамі ніколи не доводилося турбуватися про те, що ви витрачаєте занадто багато часу за комп'ютером або про те, що «роман» з Ipad може зашкодити вашій здатності до навчання. Ви ж, як «цифрова» мама, повинні тепер неодмінно враховувати технологію як частину спектру ваших батьківських турбот, які потенційно здатні привести вас до безсонних ночей і серйозної невпевненості в собі. Світла сторона в тому, що ви не єдина, хто турбується про час, проведений дитиною за екраном комп'ютера, - зі зростанням нових технологій зростає і врожай батьків нового століття, які теж вчаться, як і ви.

Спілкування батьків та дітей. В недалекому минулому голосно вигукувати у дворі, щоб повернути дитину додому, вважалося складним типом комунікації батьків і дітей. Впровадження мобільних телефонів викликало потребу в переосмисленні того, як ви і ваша малеча обмінюєтеся інформацією. Навіть маленькі діти успішно оволодівають текстом, отже, і ми також повинні навчитися інтерпретувати тон письмової мови. З одного боку, текстове спілкування може приносити радість, оскільки ви завжди можете увійти в контакт з вашою дитиною і бути з нею на зв'язку. З іншого боку, іноді воно може виявитися проблематичним, коли використовується як заміна вербальної комунікації.

Нове навчання. У дітей весь світ на кінчиках пальців – і дійсно! Включивши комп'ютер, вони отримують доступ до уроків історії, навчальних засобів і допомоги з математики. Однак доступність інформації може виявитися ще й шкідливою, оскільки Інтернет пропонує масу відволікаючих чинників. У статті 2012 року, опублікованій в «Психології сьогодні», психолог Джим Тейлор застерігає: «Суть у тому, що екранного часу занадто багато, при цьому істотно не вистачає інших видів діяльності, таких як читання, настільні ігри та старі добрі безсистемні дворові ігри, в результаті чого ваші діти можуть стати менш, а не більш готовими до розвитку в цьому божевільному світі нових технологій». Замість пошуку вашим маленьким учнем швидких і готових відповідей в комп'ютері запропонуйте йому краще поїхати в бібліотеку. Там ви і ваша дитина завжди зможете повернутися до комп'ютера, як до останньої інстанції, але дитина дізнається, що для вирішення проблем можна використовувати і офлайнові ресурси.

Кращою стала підтримка. Давайте дивитися правді в очі: виховання може досить-таки сильно ізолювати. У той час, як ви махаєте на майданчику «привіт» іншій мамі або приділяєте кілька хвилин часу, щоб невимушено поспілкуватися з нею під час захопленої гри вашої дитини, ви, швидше за все, не отримаєте поглибленої бесіди на тему виховання. Технології і здатність вступати в контакт з людьми по всьому світу змінили обличчя батьківської підтримки. Онлайн-форуми, чати, блоги та групи передбачають, що у вас завжди буде хтось, хто висловить вам свою думку про ефективні, невдалі, або навіть такі аспекти виховання, які завдають шкоди.

Безпека дітей. Онлайн-безпека дітей є величезною проблемою, особливо, коли ваша дитина вперше долучається до використання Інтернету. Завдяки анонімності у всесвітній павутині важко розпізнати носіїв негативного впливу, потенційної небезпеки. Як батькам, вам потрібно вивчити типи інтернет-хуліганів і навчити свою дитину безпечному використанню Інтернету. Корисно оновити в пам'яті сучасні правила безпеки: з’ясуйте, чи дійсно ваш особистий пароль не так вже й легко зламати.

Дисципліна. Якщо ви відправите дитину у свою кімнату подумати про свою погану поведінку, можливо, це вже не матиме належного ефекту, якщо вона оснащена телевізором, відеоіграми, комп'ютером та іншими технічними речами, що роблять її щасливою. Як батькам, вам тепер доведеться ще більше докладати зусиль, щоб домогтися дотримання дисципліни. Якщо ви просто заберете іграшку, це може виявитися не настільки ефективним, ніж якби заборонили грати у відеоігри. Якщо ваша дитина є залежною від техніки, то, щоб домогтися від неї бажаної поведінки, вам доведеться додатково вивчити, як використовувати дисциплінарну тактику, що базується на технологіях.

Час відпочинку. Ви любите після довгого дня зручно розташуватися за переглядом улюбленого серіалу? Отже, вас не повинно дивувати, що ваша дитина любить відпочити з телефоном чи комп’ютером. І хоч перегляд телевізора або кілька хвилин захоплюючої комп'ютерної гри не зашкодять, але якщо дитина стане повністю залежною від технологій і буде пропускати інші види дозвілля, такі як читання, прогулянки на свіжому повітрі чи розвиваючі ігри, це може нашкодити їй в довгостроковій перспективі.

Новітні технології - це сьогоднішній день, вони надають великі можливості для навчання дітей, якщо використовуються правильно і в помірних кількостях, час для цього має бути дозованим з чітким визначенням завдань. Не використовуйте технології, як милицю або няню для вашої дитини - це може в кінцевому результаті привести до неприємних наслідків у майбутньому.

Дійсно, сучасні технології не є злом по суті своїй, вони просто вимагають обмеження часу й здорового особистого вибору. Справді, іноді, прочитати блоги або дозволити вашій дитині провести час з Ipad, - цілком нормально в рамках здорового глузду. Пам’ятайте, що наявність технологій у вихованні передбачає використання їх тільки в якості розумного інструменту, а не тотального порятунку.

Гість
Оцініть матеріал