Оцініть матеріал

Як навчити вашого малюка ділитись

Поради батькам дітей 3-4-х років, які допоможуть розвинути в малюків щедрість і добродушність

Як навчити вашого малюка ділитись

Чого слід очікувати в цьому віці?

«Я тобі її не дам!» – кричить ваша дитина, відбираючи у приятеля свою іграшкову вантажівку. Але як тільки вам удалося залагодити цю ситуацію, одразу ж виникає нова. «Ні!» – кричить дитина у відповідь на бажання гостей ближче розглянути її колекцію каменів. Але хіба малюк не знає про те, що треба ділитись?

Насправді, він знає, просто не надто впевнений у тому, що це дійсно треба робити. Ваша три- або чотирирічна дитина може годинами грати з іншими дітьми, дотримуватися черги в іграх, та й загалом уже менш егоїстична, ніж рік чи два тому. Але вона, як і раніше, імпульсивна, і в неї все ще відсутнє чітке уявлення про час, тому терпляче чекати, доки її приятель награється з бажаною іграшкою, дитині дуже складно. З іншого боку, багато дошкільнят люблять малювати картини для вихователів і нянечок, робити подарунки батькам і ділитися із друзями їжею. Діти поступово дізнаються, що коли вони віддають щось, то їх переповнюють особливі почуття, отже ділитися із друзями – це весело. Ви можете розвивати здатність дитини ділитися, заохочуючи такі прояви щедрості й обережно перешкоджаючи менш щедрим порухам.

Як допомогти дитині навчитися ділитися?

Зробіть так, щоб дитина отримувала задоволення щоразу, коли ділиться з ким-небудь. Навчіть дитину груповим іграм, в яких гравці працюють разом для досягнення спільної мети. Разом складайте пазли, наприклад, по черзі додаючи частинки, розподіляйте домашні справи: поливайте рослини, замітайте підлогу або розпаковуйте разом з дитиною сумки після повернення з магазину. Нарешті, давайте дитині їжу або предмети, якими вона час від часу зможе ділитися зі своїми друзями, наприклад, цукерки, печиво, бутерброди для дитячого садка або наклейки, щоб ділитись ними під час гри на дитячому майданчику.

Не карайте дитину за скупість. Якщо ви кажете дитині, що вона егоїст, сварите її, коли вона не ділиться, або примушуєте віддавати цінні для неї речі, то розвиваєте в неї почуття образи, а не щедрості. Щоб навчити дитину ділитись, використовуйте позитивне підкріплення, а не нотації та вмовляння. Також майте на увазі, що коли дитина притримує й залишає в себе певні предмети – це цілком нормальна ситуація. У міру дорослішання малюк дізнається, що ділитися з друзями, які стають все більш важливими для нього людьми, приносить йому значно більше задоволення, ніж скупитись.

Обговорюйте це питання. Коли діти сваряться через іграшки, допоможіть їм з’ясувати, що відбувається насправді. Якщо один приятель відмовляється чим-небудь ділитись, поясніть дитині ті почуття, які він може при цьому відчувати. Наприклад: «Сашко дуже любить цю іграшку, він не хоче, щоби хтось грав з нею саме зараз». До того ж допоможіть своєму дошкільнику навчитись висловлювати свої почуття. Коли він не проявляє щедрості, спитайте в нього, що сталось. Можливо, ви виявите, що в садку зникли кілька залізничних шляхів (і тепер він боїться, що і його річ теж «зникне»), або дитина просто особливо цінує картки з футболістами, тому що їх подарував їй дідусь (вона береже їх і боїться пошкодити).

Навчайте дитину навичкам вирішення проблем. Якщо ваша дитина міцно вчепилась в іграшкову вантажівку, якою зараз хоче пограти її приятель, вона, швидше за все, думає: «Або я, або він». Варіант спільної гри з вантажівкою може просто не спасти їй на думку. Запропонуйте дітям грати з вантажівкою по черзі (можете навіть установити таймер, щоб визначати настання черги кожного з них), переконайте їх, що ділитись під час гри не означає віддавати назовсім, і відзначте, що якщо дитина ділиться своїми іграшками із друзями, вони будуть більш схильні ділитися з нею своїми.

Організовуйте майданчик для ігор. Перед тим як запросити друзів у гості, спитайте у вашої дитини, якими іграшками вона не хоче ділитись, і допоможіть їй знайти надійне місце, щоб їх заховати. Потім попросіть дитину подумати, якими іграшками було б весело пограти разом із приятелями, наприклад, іграшковою рацією, предметами для малювання і виробів, будівельними кубиками та спортивними снарядами. Це налаштує її на щедрість, коли друзі прийдуть у гості. Попросіть друзів дитини принести із собою одну або кілька власних іграшок. Ваша дитина буде більш щедрою, якщо з нею також будуть ділитись.

Виявляйте повагу до речей дитини. Якщо ваш дошкільник відчуває, що з його одягом, книгами, іграшками погано поводяться, навряд чи він віддасть їх навіть на мить. Тому попросіть дозволу, перш ніж взяти його кольорові олівці, і надайте йому можливість сказати «ні». Докладіть всіх зусиль, щоби брати, сестри, друзі й родичі також шанобливо та дбайливо ставились до речей дитини, питали дозвіл, якщо хочуть розглянути їх ближче.

Подавайте приклад. Кращий спосіб для три- або чотирирічної дитини навчитися щедрості – побачити її приклади. Тому діліться своїми цукерками з дитиною. Запропонуйте їй свій шарф, щоб вона могла виглядати супергероєм, і спитайте, чи можна вам поміряти її нову шапку. Використовуйте слово «ділитися», щоб описати те, що ви робите, і не забудьте розповісти дитині, що невідчутними речами (наприклад, почуттями, думками й розповідями) теж можна поділитись. Найголовніше, щоб дитина бачила, що ви берете й віддаєте, знаходите компроміс і ділитеся з оточуючими.

Гість
Оцініть матеріал