Оцініть матеріал

Кроки для вирішення конфліктів у дітей

Практичні поради, які допоможуть навчити дітей успішно справлятись зі складними ситуаціями

Кроки для вирішення конфліктів у дітей

Уміти запобігати конфліктам і справлятись із будь-якими їх проявами – досить складна для дитини задача. А мати справу з булінгом – особливо. Обговорюючи з дітьми способи запобігання знущанням та ефективні дії для вирішення всіляких суперечок, ви тим самим озброюєте їх необхідними навичками, які допоможуть їм успішно справлятися з важкими ситуаціями навіть ще до того, як вони виникнуть.

Правильні кроки для вирішення конфліктів

Уміння справлятися з конфліктом – це цінна навичка для життя в цілому, і володіти нею повинна кожна людина. Вона особливо важлива для сучасних дітей, які можуть зіштовхуватись не тільки з особистісними конфліктами у своєму мікросоціальному середовищі, а й через Інтернет, тобто з так званим «кібернасильством» (кібербулінгом).

Під час врегулювання конфлікту важливо пам'ятати, що іноді він взагалі не полягає у з'ясуванні того, хто правий, а хто винен, а є ілюстрацією та прийняттям того, що різні думки іноді можуть зіштовхуватись одна з одною.

Діти, які втягнуті в конфлікт, можуть зробити такі кроки:

 • 1. Стоп (зупинитись). Не дозволяйте емоціям виходити з-під контролю. Зробіть крок назад і спробуйте заспокоїтись, оскільки гнів ускладнює вирішення конфлікту.
 • 2. Висловити (розкрити один одному), у чому полягає суть конфлікту. Переконайтеся, що обидва учасники конфлікту, тобто й ви також, чітко розуміють, що викликало розбіжності, й уточніть потім, чого хоче чи не хоче кожний з вас.
 • 3. Знайти позитивні варіанти. Подумайте над тим, яке справедливе рішення можна запропонувати – таке, щоб воно задовольнило потреби вас обох.
 • 4. Вибрати той позитивний варіант, з яким ви обоє можете погодитись.
 • Якщо ж ви жодним чином не можете домовитися, зверніться по допомогу до людини, не залученої до конфлікту. Не зацікавлена в кінцевому результаті особа, імовірно, буде більш об'єктивною в ситуації, що склалась.

​Діти повинні залишатись позитивно налаштованими, терплячими та щирими. Вдаватись до лайки або фізичного насильства контрпродуктивно, як і переривати співрозмовника або відмовлятись його вислухати.

Коли діти мають справу з розбишаками, які не хочуть брати участь у вирішенні конфліктів, дітям, можливо, треба буде застосовувати інші тактики. Порадьте їм порозмовляти про ситуацію, що виникла, з людиною, якій вони довіряють, з дорослою людиною. З'ясуйте в дитини, кому з дорослих вона довіряє, щоб у важкій ситуації ваша дитина чітко знала, до кого може звернутись по допомогу (зрозуміло, коли вас немає поруч).

Чому конфлікт може стати корисним досвідом

Уміння вирішувати конфлікти – це повчальний урок для дітей, який демонструє, як важливо вміти співіснувати та йти на компроміси з іншими людьми. Відмінність у поглядах дає шанс дізнатися про себе більше, вивчити думку інших людей і вибудувати конструктивні взаємини з ними. Чітке й відкрите спілкування – це наріжний камінь успішного врегулювання конфліктів.

Уміння правильно врегулювати конфлікти дозволяє:

 • Більше дізнатися про самого себе, про свої переконання й цінності.
 • Розвивати впевненість у собі, учитись виражати себе й відстоювати власну думку.
 • Удосконалювати тверді навички спілкування та ведення переговорів.
 • Приймати критику вдячно й бути відкритим для нових ідей.
 • Розуміти, коли необхідно відстоювати свої переконання, а коли переглядати їх.
 • Мудро вибирати моменти, коли можна вступати в суперечку.
 • Поважати думку інших людей, незалежно від своєї згоди чи незгоди з ними.
 • Зміцнювати відносини з іншими людьми, знаходячи з ними спільну мову.

​Розвиток даних навичок допомагає дітям і дорослим ставати більш позитивними та продуктивними людьми.

Ще один важливий крок на шляху до формування ефективних взаємовідносин і боротьби із залякуванням (булінгом) – це прояв доброти. Треба завжди ставитись до інших людей з повагою та співчуттям, по суті, це те, до чого повинна прагнути кожна людина. Доброта здатна особливим чином допомагати дітям уникати небажаних конфліктів.

Практика вирішення конфліктів удома

Моделюйте різні ситуації для тренування навичок вирішення конфліктів. Запропонуйте дитині придумати кілька сценаріїв можливих конфліктних ситуацій, а потім виконати дії для їх вирішення, щоб таким чином мати можливість детально їх опрацювати.

Ви також можете роздрукувати список необхідних дій і тримати його під рукою на той випадок, коли між вами й вашою дитиною (або дитиною та її братом/сестрою) виникне суперечка.

Гість
Оцініть матеріал