Оцініть матеріал

Основи конфліктології для маленьких дітей

П'ять важливих морально-етичних принципів, які навчать дітей вирішувати конфлікти

Основи конфліктології для маленьких дітей

Уміння дитини грамотно вирішувати конфлікти є необхідною складовою її емоційного інтелекту й критичних навичок прийняття рішень. Конфлікти (прості або складні), у свою чергу, є невід’ємною складовою життя будь-якої людини. Тому важливо, щоб всі ми озброїлися знаннями про них.

Також важливо вже в ранньому віці навчити дітей уміти вирішувати конфлікти. І дати цей цінний урок мають саме батьки. Однак, дуже ймовірно, ви зіткнетеся з тим, що реалізувати його буде не так вже й просто. Ось чому вашій увазі пропонується цей невеликий гід з навчання вашої дитини базовим морально-етичним принципам вирішення конфліктів.

1. Всі ми різні. Перше, чому ви повинні навчити вашу дитину, полягає в тому, що всі ми дуже різні. До нас не завжди приходять одні й ті ж думки, ми не завжди віримо в одне й те ж або діємо однаково. Важливо, щоб дитина зрозуміла, що відмінності - це і є ті особливості, які роблять нас людьми, роблять нас неповторними особистостями, а отже, цілком нормально мати різні погляди, переконання й навіть діяти по-іншому. Ми повинні навчити дітей цінувати унікальність кожної людини, з якою вони будуть зустрічатися на своєму життєвому шляху. Коли ви навчите дитину цього базового принципу, він стане першим кроком у вирішенні конфліктів навіть ще до виникнення проблеми.

2. Безпека - це головне. Наступний крок у навчанні вашої дитини у розв’язанні конфліктних ситуацій полягає в тому, щоб переконати її, що в той момент, коли вона розгнівана, величезне значення має забезпечення безпеки як собі, так і оточуючим. Слід підкреслити, що неприпустимо завдавати тілесних ушкоджень, вважати за можливе будь-який інший акт насильства, спрямований проти іншої людини. Також, з позиції самоповаги, ніхто й ніколи не повинен дозволяти своєму гніву спалахнути настільки, щоб завдати людині фізичного болю. Якщо ваша дитина відчуває себе розлюченою й потребує фізичної розрядки, порадьте їй побігати або виконати якусь іншу інтенсивну вправу. Ця порада не стосується випадків заподіяння шкоди самому собі або заподіяння шкоди іншій людині.

3. Важливо висловити свої почуття. Наступний спосіб допомогти вашій дитині у вирішенні конфлікту полягає в тому, щоб навчити її ефективно висловлюватися про те, що вона відчуває. Коли діти розлючені, вони можуть словесно ображати винуватця або звинувачувати когось ще, власне, позбавляючи себе можливості вийти з конфлікту. Замість цього запропонуйте дитині прислухатися до себе й сказати щось на кшталт: «Я відчуваю зараз те, якби _______». Якщо в конфліктній ситуації дитина зможе розмовляти таким чином, то інший її учасник, швидше за все, заспокоїться й не сприйматиме все так вразливо. Розмова стане більш конструктивною, конфлікт вийде на продуктивний шлях свого вирішення.

4. Спокійний тон - ефективніший. Важливо навчити дитину, що кричати або підвищувати голос на людину, на яку вона розлючена, не варто в будь-якому випадку, це абсолютно неефективно. Обов'язково переконайтеся, що ваш син чи донька зрозуміли, що набагато продуктивніше буде просто поговорити з людиною, а крик і втрата контролю над собою не дадуть бажаного результату. Збереження контролю, безумовно, більш ефективне, ніж його втрата. Більше того, скажіть дитині, що зберігати контроль в умовах конфлікту - це ознака сильної та зрілої людини.

5. Визнання своєї помилки. Далі важливо роз'яснити дитині, що якщо вона вчинила неправильно, то повинна визнати це. Визнання своєї неправильної поведінки в складній ситуації - це перший крок до самовдосконалення та особистісного росту. Навчивши дитину визнавати, що вона була неправа і помилилась, ви тим самим навчите її брати на себе відповідальність за свої дії та вчинки. Якщо дитина неправа, їй необхідно також принести свої вибачення. І важливо, щоб вибачення були дійсно щирими.

Навчити дитину вирішенню конфліктів - це надзвичайно важливо. Незалежно від того, в якій сфері працює людина або які її особливості характеру, конфлікти неминучі. Завдяки отриманим необхідним знанням про подолання конфліктів, ваша дитина зможе набути важливого життєвого досвіду, який надалі збереже на все життя!

Гість
Оцініть матеріал