Оцініть матеріал

Як готувати їжу разом з малюком

Можливості для розвитку, які дарує дитині спільне приготування їжі з батьками

Як готувати їжу разом з малюком

Одним з найулюбленіших занять з малюком для багатьох мам є приготування їжі. І оскільки дитина ще маленька, велика частина кулінарії лягає на плечі батьків, але що є найбільш пам’ятним і захоплюючим при цьому – так це досвід спільного перебування на кухні, де кожна мама отримує можливість розповісти малюку про нові інгредієнти, інструменти й методи.

Починаючи із дворічного віку, ви можете крок за кроком долучати свою дитину до «магії» приготування їжі. У подальшому, перебуваючи на кухні разом з мамою, малюк зможе веселим і захоплюючим способом збільшити свій словниковий запас, вивчаючи багато нових слів, дізнатися й застосувати на практиці деякі основи математики (рахунок, наприклад), а також навчитись допомагати, прибирати і дбати про чистоту. Далі наводяться кілька порад, які допоможуть вам почати готувати разом з вашим малюком.

1. Робіть покупки разом. Перш ніж зайнятись безпосередньо приготуванням їжі, було б доречно почати ваш спільний досвід ще у продуктовому магазині, де ви можете спланувати, що будете готувати. Ви можете обговорити рецепт, а потім разом з дитиною знайти для нього всі необхідні продукти. Це буде для вашого малюка чудовим способом потренуватись у магазині в пошуку та ідентифікації різних товарів, а також дізнатись основи математики, обговорюючи ціни на різні продукти.

2. Почніть з основ. Початковий досвід приготування їжі з малюком, швидше за все, буде дуже коротким, тож постарайтесь не засмучуватися, коли ваша дитина втратить інтерес до процесу. Загалом, почніть із простого рецепту, такого як змішування фруктів у мисці для фруктового салату або додавання сиру чи соусу в майбутню піцу. Головний акцент робіть на набутті малюком навички. Для цього переконайтеся, що рецепт не надто складний або участь дитини у приготуванні страви не надто масштабна. Дуже ймовірно, що спочатку найбільший інтерес вашого малюка приверне звук різних каструль і сковорідок, на яких він із задоволенням почне барабанити. У цей момент у вас є прекрасна можливість пояснити йому такі поняття, як «великий» і «маленький», роблячи це на прикладі посуду, що йому сподобався.

3. Доручіть малюку якусь роботу. Готуючи основне блюдо, довірте йому виконання одного конкретного завдання. Ви можете почати з чогось простого, наприклад, дозволити додати в суп спеції (бажано, щоби плита не була при цьому ввімкнена) або змішати щось після додавання ванілі, або збити яйця. Такі доручення дозволять малюку навчитися зосереджуватись на конкретному занятті і приведуть до того, що він неодмінно попросить вас ще про яку-небудь додаткову роботу.

4. Обговорюйте з дитиною те, що відбувається. У той час доки ваша маленька донька допомагає вам, ви можете розповідати їй про те, що відбувається. «Мама додає нарізану картоплю в каструлю» або «...відчувається чудовий аромат петрушки» й т. п. Завдяки цьому вона зможе дізнатися про нові трави, спеції та продукти; при цьому бажано дозволити дитині перевірити на дотик, понюхати і спробувати на смак різні інгредієнти, які ви використовуєте при приготуванні. Вийде дуже весело! А коли ви використовуєте всіляке кухонне начиння, розкажіть, для чого призначений кожен з цих предметів.

5. Зробіть це забавою й налаштуйтесь на безлад. Спільне з малюками приготування їжі буде створювати багато безладу. І хоча такий досвід веселий і забавний, він передбачає також і те, що борошно буде розкидане всюди, а глазур буде з'їдена ще до того, як спечеться печиво, що «чарівне вариво» (якщо змішати всі компоненти відразу) може виявитися значно веселішим, ніж якщо готувати виключно згідно рецепту по пунктах. Завдяки безладу, що утвориться, ви можете навчити дитину прибирати, підкреслюючи, що це важлива частина кулінарного процесу.

Кулінарія з малюками – заняття нелегке й вимагає терпіння, але така діяльність надзвичайно корисна для дітей, оскільки вони активно використовують свої руки (координують рухи й розвивають моторику), вивчають нові слова і співпрацюють зі своїми батьками.

Для початку можете приготувати щось одне, використовуючи варіанти, перераховані нижче.

  • Фруктовий салат. Наріжте фрукти й запропонуйте вашому малюку перемішати їх. І доки дитина допомагає вам все акуратно з'єднати, розповідайте їй про кожний фрукт із салату: про його форму, текстуру й колір.
  • Піца. Нехай ваш малюк розкачає тісто, використовуючи качалку. Йому знадобиться ваша допомога, але для нього це буде цікаво, адже він зможе навчитись розгортати й місити тісто (і, звісно, грати з ним). Він може також додати соус і сир, використовуючи свою фантазію так, щоб обідня трапеза стала несподівано веселою й радісною.
  • Печиво. У дітей це одне з улюблених занять, виконання якого, звісно, багато в чому лежить на батьках. Малюк може дізнатись, як правильно змішувати й заливати інгредієнти, а також може навчитись розбивати яйця й вирізати печиво, користуючись спеціальною формочкою. Можна використовувати фігурки різних «звіряток», щоб дитині було весело й цікаво, зробити їм очі з родзинок – і всю цю «ювелірну» роботу доручити малюку.
  • Суп. Доки готується суп, ви можете порозмовляти з дитиною про різні овочі, трави, особливі інгредієнти та інструменти, які при цьому використовуєте. І дитина зможе дізнатись багато цікавого, запам'ятати нові слова, а ви самі завдяки такому заняттю зможете привчити вашого малюка до нових страв, у всякому разі, спробувати це зробити.
  • Пиріг (торт). Солодкі ласощі завжди йдуть на ура, крім того, процес їх приготування – ще й чудова можливість дізнатись багато нового, починаючи зі змішування і продовжуючи вимірюваннями. Спочатку поставте перед малюком одне конкретне завдання (скажімо, змішати продукти); ви можете зосередитися з ним на отриманні однорідної маси. З часом дитина навчиться справлятися зі змішуванням, розбиванням яєць і намазуванням крему. Її навички будуть з кожним днем удосконалюватись, вона буде веселою і щасливою від того, що отримує стільки уваги від своїх найрідніших людей.

Гість
Оцініть матеріал