Оцініть матеріал

Як розвинути уяву вашої дитини

П'ять простих способів розвитку фантазії дитини й розкриття її творчого потенціалу

Як розвинути уяву вашої дитини

Діти та уява завжди крокують разом. І лише в дорослому віці люди втрачають зв'язок із цим багатим аспектом свого життя. Але відмова від фантазій і творчості приносить більше шкоди, ніж користі. Прочитавши статтю, ви відкриєте для себе цю захоплюючу тему та дізнаєтеся про те, як можна розвивати фантазію та творчі здібності вашої дитини.

Значення уяви

Саме уява призводить до великих відкриттів та інновацій. Саме уява допомагає людям створювати красу у світі. Нарешті, саме уява дає путівку в життя всьому новому.

Фантазія допомагає пізнавальному й емоційному розвитку дітей. Вона допомагає генерувати творчі ідеї та способи вирішення завдань. Деяким дорослим удавання та рольові ігри можуть здатись легковажним заняттям, але вони дозволяють дітям виражати себе в різних напрямках.

Під час творчих ігор діти виконують безліч ролей, використовують безліч інструментів і різних матеріалів для представлення своєї ролі, що є чудовою вправою для розуму. Найгірше, що може зробити дорослий, – це задушити фантазію дитини, не дозволити їй розвиватися повною мірою.

Як же розвинути уяву дитини?

За допомогою літератури. Фантастика – це продовження уяви. Коли ми читаємо чи слухаємо фантастичні розповіді, то уявляємо кожну сцену та персонаж у голові, світ розповіді одразу ж оживає в нас. Тому саме оповідання можуть допомогти вашому малюку розвивати уяву.

Читайте книги, діліться історіями свого дитинства, грайте сцени з ваших улюблених п'єс. Разом дивіться фільми та допомагайте дітям вивчати ці історії з різних точок зору. Нехай ваш малюк вбирає в себе сюжети та мудрість кожної з них. При цьому не обмежуйте читання дитини тільки фантастичними розповідями. Щоб всебічно збагатити розум вашої дитини, використовуйте історичну тематику, біографії та оповідання про видатних особистостей, інновації та відкриття.

Ідеї для втілення:

 • Обговорюйте різні сцени із книг і фільмів, придумуйте з дітьми альтернативні кінцівки.
 • Разом придумуйте власні розповіді.
 • Ставайте персонажами книги/фільму та грайте за вигаданим вами сценарієм.
 • Читайте ілюстровані книги для дітей дошкільного віку. Витратьте деякий час, щоб детально розглянути картинки.
 • Допоможіть дітям збагачувати словниковий запас, вивчати назви цікавих місць, знайомитися з тими історичними подіями, які вони зустрічають в оповіданнях.

За допомогою мистецтва. Звісно, олівцеві каракулі на стінах можуть примусити занервувати дбайливого господаря та батька. Тим не менше, вони є першими спробами творчого самовираження вашої дитини. Замість того щоб забороняти або обмежувати такого роду діяльність, знайдіть і запропонуйте своїй дитині інші місця з більш придатними для творчості поверхнями.

Виберіть одну стіну у глибині будинку та дозвольте дітям для вправ у творчості використовувати тільки її. Скільки малюків і дошкільників прислухаються й дотримуються таких інструкцій – це інше питання. Тому бажано, щоб діти використовували акрилові фарби, які легко змиваються й не залишають сліду.

Дітей старшого віку запишіть у художню школу (або школу мистецтв), ходіть з ними на виставки та в музеї. Мистецтво сприяє розвитку творчого самовираження дитини. Дивлячись на картини і скульптури, діти розкриваються дивовижним способом.

Ідеї для втілення:

 • Для занять мистецтвом надайте дитині необхідні інструменти (фарби, пензлі, папір, глину, тісто для ліплення тощо) І всіляко заохочуйте таку діяльність.
 • Утримайтесь від вгадування змісту її творінь (ви можете не вгадати, що намалювала дитина, і тим самим засмутити її), краще хваліть її колірні рішення й палітру. Наприклад, дерева, намальовані нею, можуть не виглядати як дерева, тому краще просто залишатися спостерігачем, а не критиком.
 • Надайте дитині предмети, на яких вона може малювати. Порожні лотки з-під яєць, картонні коробки та маленькі глиняні горщики чудово підійдуть в якості «полотна».

За допомогою рольових ігор. Коли дитина хоче побути в уявному, придуманому нею світі, грайте разом з нею. І вона одразу ж звернеться до вас із дивним проханням або повідомить дивну інформацію. Погоджуйтеся з дитиною, навіть якщо вона каже, що по кімнаті літає лебідь, або просить вас скуштувати свіжоспечений смачний торт з «ведмедиків» власного приготування.

Ідеї для втілення:

 • Надайте своєму малюку реквізит, необхідний для його творчих ігор. Старі шарфи, наволочки, подушки, килими, коробки й одяг – відповідні речі для таких вправ.
 • Якщо дитина просить вас стати певним персонажем, неодмінно беріть участь в її іграх. Дотримуйтесь її правил і грайте разом з нею.

За допомогою природи. Природа є великим учителем. Пісочні палаци – це спосіб висловити дизайнерські й архітектурні думки дитини. Малювання фігур за допомогою гілок або пальцями на піску можливе завдяки активній уяві дітей, яка запускає в їх розумі процес конструювання та оформлення. Спостереження за веселкою, розташуванням небесних світил і сузір'їв, захо́дами, припливами – все це дива, які допомагають розвивати уяву вашого малюка. Риба у воді, падаюче осіннє листя, набухання бруньок навесні та багато інших природних явищ допомагають відкрити нові горизонти дітям різного віку. Надайте перевагу прогулянкам на свіжому повітрі та дозволяйте дітям вільно гратися на природі. Оберігайте їх від шкідливих природних проявів (наприклад, таких, як укуси комах), але тільки не оберігайте їх від досліджень самої природи.

Ідеї для втілення:

 • Відвідуйте заповідники дикої природи, ботанічні сади, природні парки та знайомте дітей з новими рослинами і тваринами.
 • Познайомте дітей з телескопом, читайте книги про всесвіт і нашу планету.
 • Збирайте з дітьми мушлі, камені та гальку із пляжів і водойм.

За допомогою допитливості. Цікавість може й занапастила Варвару, але вона висвітлює коло питань, які призводять до певних відповідей. Цікавість або допитливість пов'язані з дослідженням невідомого, навіть якщо невідоме – це стеблинка травинки. Витратьте час, щоб вислухати запитання вашої дитини та разом з нею знайти відповіді. Допоможіть їй зрозуміти сенс навколишнього світу через думки, ідеї та творчість.

Ідеї для втілення:

 • Ставте дітям цікаві, відкриті запитання, щоб вони відповідали творчо, а не тільки лише «так» чи «ні».
 • Надайте їм інструменти для задоволення цікавості. Ваш малюк любить тигрів? Чудово. Організуйте для нього перегляд документального фільму про тигрів. Подивіться фільм разом, дайте відповідь на запитання дитини, перетворіть перегляд на веселе й цікаве проведення часу.
 • Разом вирішуйте головоломки.
 • Придумуйте римовані рядки.
 • Відвідуйте нові місця.

Гість
Оцініть матеріал