Оцініть матеріал

Як розкрити письменницькі здібності дитини

Поради батькам, за допомогою яких вони зможуть пробудити в дитини бажання писати

Як розкрити письменницькі здібності дитини

Маленькі діти – це творчі й допитливі натури, проте дослідження показують, що їхні творчі здібності можуть зменшуватись уже до п'яти років. Прищеплюючи малюкам любов до літературної творчості, ви допоможете їм залишатися творчими особистостями й розвивати нахили до письменництва протягом усього життя.

Літературна творчість – це діяльність, якою діти можуть займатися практично скрізь, адже розвиток навичок письменства передбачає використання досвіду, набутого у класі, удома й за його межами. Поняття «великий письменник» включає в себе набагато більше, ніж просто сидіння з ручкою над порожнім аркушем паперу. Ви можете підготувати дитину до літературної творчості за допомогою гри, бесіди, читання, а також дослідницької роботи. Робити це треба таким чином.

Примусьте вирувати творче мислення дитини. Заохочуйте дитину мислити нестандартно, використовуючи для цього різні творчі ігри. Організовуйте театральні постановки, маскаради та створюйте вигадані ситуації, в яких дитині треба буде вирішувати проблеми, робити вибір та експериментувати. Ставте їй відкриті запитання, що будуть пробуджувати уяву, і проводьте бесіди про гіпотетичні ситуації: «Як ти уявляєш собі ідеальний день народження?», «Що б ти зробив з мільйоном доларів?» тощо.

Збагачуйтесь натхненням зі знайомих джерел. Використовуйте улюблені книги дитини в якості літературних шаблонів. Не бійтесь позичати сюжет у вже добре знайомої книги з картинками, допоможіть дитині придумати ідеї власного розвитку ситуації. Наприклад, якщо ваша дитина любить казку «Колобок», нехай вона заповнить прогалини по-своєму (Я від_______втік) і створить абсолютно новий сюжет. Це прекрасний спосіб надихнути дитину переписувати закінчення її улюблених казок. Або поставте малюку завдання розповісти казку від імені іншого персонажа. Наприклад, як виглядає історія Колобка з погляду Лисиці.

Ви також можете надихнути дитину написати історію своєї родини. Зберіть фотографії родичів різних поколінь і допоможіть їй створити генеалогічне дерево або сімейну хроніку, розповідаючи при цьому безліч різних історій і фактів з їхніх біографій. Ви можете разом почати писати книгу сімейних історій і переказів. Запропонуйте дитині поруч із наведеними фотографіями або спогадами записати кілька її улюблених анекдотів, жартів та інших добрих і доречних коментарів.

Нехай дитина носить із собою блокнот і записує думки й цікаві події, які спостерігає протягом дня. Щоби стати обдарованим письменником, дуже важливо бути активним спостерігачем навколишнього світу. Ви навіть можете порекомендувати дитині записувати свої сни в якості ще одного джерела натхнення.

Проводьте спільне обговорення ідей для оповідань. Хоча більшість дітей витрачають дуже мало часу на підготовку до літературної творчості, дослідження показують, що досвідчені письменники проводять більшу частину свого часу безпосередньо над вигадуванням і плануванням фабули майбутнього твору. Допомагаючи дитині генерувати ідеї, ви тренуєте її творчі здібності навіть раніше, ніж вона візьметься за ручку або олівець.

Нехай ваша дитина збирає старі фотографії або картинки з журналів і придумує історії, засновані на цих зображеннях, або нехай придумує оповідання для власних фотографій чи предметів, на яких зупиняється її погляд. Дайте дитині завдання написати розповідь для ілюстрованої книги без тексту. Допоможіть їй інтерпретувати зображення своїми навідними запитаннями: «Що відбувається на картинці? Чому цей персонаж виглядає стурбованим?». Ви можете почати писати розповідь, а потім попросити дитину продовжити її. Коли дитина описує те, що за сюжетом повинно статись далі, додавайте по черзі з нею по одній події в розповідь. Запишіть деякі варіанти сюжетного початку: «Я ніколи не очікував, що в один прекрасний день відкрию шафу й побачу...», «Оце так день! Тільки я зібрався...». Також нехай дитина сама придумає початок історії, який примусить завирувати її уяву.

Установіть особливий час і місце для літературної творчості дитини на кожний день. Адже в багатьох сім'ях виділяють час для щоденного сімейного читання, отже, аналогічним чином можна виділити час для письма, навіть якщо це всього лише десять хвилин на день. Якщо ваша дитина ще не вміє писати, ви можете самі записувати її ідеї. Крім того, попросіть дитину визначити для себе особливе «письменницьке місце», де вона відчуває натхнення, щоб думати, міркувати й писати: це можуть бути ліжко, стіл на кухні, улюблене крісло або лавка на вулиці. Якщо кожного дня дитина буде потроху писати, то розширить свої інтереси та навички значно більше та швидше, ніж якщо буде писати епізодично.

Гість
Оцініть матеріал