Оцініть матеріал

Як дитині краще перейти до читання

Сім порад про те, як перейти до початкового навчання читання, коли дитина вивчила всі літери алфавіту

Як дитині краще перейти до читання

Ура! Ваша дитина вивчила алфавіт! Що далі? Що тепер необхідно зробити, щоби, знаючи всі літери, дитина стала на шлях оволодіння читанням? Далі пропонуються сім важливих порад батькам, які можна ефективно використовувати при переході від вивчення алфавіту до швидкого читання.

1. Зосередьте увагу на літерах імені дитини. Імена – це найбільш важливі слова для дітей, тож є сенс почати навчання читання саме з імені дитини. Указуйте на «її літеру» – першу літеру її імені скрізь, де тільки зустрінете. Потім пограйте в розгадування головоломки за допомогою кубиків з літерами, магнітних літер або індексних карток з літерами. Перемішайте літери імені дитини й разом з нею складіть їх у правильному порядку. Грайте в таку гру частіше, а потім введіть у неї слова «мама», «тато», імена рідних братів і сестер, друзів, родичів і домашніх тварин.

2. Навчайте дитину впізнавати кожну літеру та відповідний їй звук. Одна справа знати літери за порядком, а інша – розрізняти кожну літеру окремо, дитині складніше з цим впоратися. Коли ви бачите «її літеру» на вивісці, коробці із пластівцями або книзі, не забудьте вказати на неї. Скажіть: «Ось! Марійко, подивись! Я знайшла твою літеру! Ось «М», перша буква твого імені Марія. М-м-м-м, м-м-м-м – Марія!».

Порозмовляйте про звуки, що відповідають різним літерам, і неодмінно звертайтесь до предметів або занять, які цікавлять дитину. Наприклад, скажіть: «Ось літера «М», з якої починаються слова «мелодія»,«музика». Ти ж любиш засинати під тихі мелодії. Мелодія починається з букви «М», як «м'яч», «масло» й «мультик». А які ще слова починаються зі звуку «М»?».

3. Познайомте дитину з великими й малими літерами. Навряд чи ваша дитина буде читати книгу, в якій всі літери великі, тому вже на ранній стадії навчання читати розповідайте їй про великі й малі літери. Грайте в ігри, в яких потрібно поєднувати ці літери, і складайте ім'я дитини за допомогою тих та інших.

4. Практикуйте техніку раннього письма. Якщо дитина постійно вправляється в написанні кількох простих літер, незабаром, швидше за все, вона зможе написати більшу частину літер алфавіту. Почніть з «X» та «O», а потім перейдіть до квадрата і трикутника. «Писати» на піску, малювати водою або пальцем у кремі дуже кумедно й весело, і, навіть перш ніж ви усвідомите, дитина, практикуючи такі забавки, вже буде готова перейти до написання літер свого імені.

5. Зв'язуйте предмети зі словами. Оскільки читання передбачає усвідомлення змісту при поєднанні слів, картинок і початкових знань, читачі-початківці спираються при читанні на ілюстрації, і це нормально. Указуйте на предмети побуту й вимовляйте слова, що відповідають назвам цих предметів. Грайте в ігри, в яких діти з'єднують прості слова з картинками, наприклад, «кішка» з фотографією кішки й «собака» з фотографією собаки тощо. Покажіть дитині, як це зробити. Укажіть на першу літеру слова і промовте звук, що відповідає цій літері, потім усе слово, а потім укажіть на картинку.

6. Практикуйте зв'язок звукового образу слова з графічним. Зв'язок звукового образу слова з графічним – це простий, але суттєвий спосіб закріплення початкових навичок читання. Він полягає в указуванні на друковані елементи в текстах: ви вказуєте на назву книги при її прочитанні, супроводжуєте пальцем слова, які читаєте в тексті. Це допомагає дітям навчитись основ: кожна книга має назву й автора (а іноді й ілюстратора), ми читаємо зліва направо, а потім переходимо до початку наступного рядка. Пізніше почніть розглядати основні правила граматики та пунктуації, відмінності між художньою й науковою літературою та різні жанри (новини, журнальні публікації, вірші, оповідання тощо).

7. Читайте, читайте і ще раз читайте! Читайте з вашою дитиною щодня по багато разів. Читайте книги, вивіски, плакати – усе, де є слова. Читайте вранці, удень і ввечері. Читайте в парку й у вітальні. Читайте написи скрізь, де їх можна знайти!

Найголовніше – відзначайте успіхи вашої дитини, тому що вчитися читати треба з величезною радістю!

Гість
Оцініть матеріал