Оцініть матеріал

Як захистити дівчат-підлітків від остеопорозу

Причини виникнення раннього остеопорозу в дівчат і прості способи його профілактики

Як захистити дівчат-підлітків від остеопорозу

Усі ми чули про епідемію ожиріння та діабету, але те, про що ми не чули, будучи відносно невідомим недугом, тим часом спокійно розповсюджується серед дівчат-підлітків. Мова йде про раннє виникнення остеопорозу. Ми звикли асоціювати його із жінками в постменопаузальний період, але жодним чином не з дівчатами на піку молодості й фізичного здоров’я. Однак результати нових досліджень показують, що в деяких жінок у віці 25 років уже реєструється втрата кісткової маси, що відповідає стану 75-річної людини! Що ж відбувається?

У зрілих жінок остеопороз є результатом зниження рівня естрогену, пов’язаного із закінченням дітородного віку. У період дозрівання рівень естрогену підвищується, що необхідно організму для побудови кісток і кінцевого формування скелета. У жінок максимум щільності кісткової тканини досягається до віку близько 20-ти років, і цей процес повністю завершується тільки у випадку, якщо підліткові роки були проведені з активним залученням у фізичну активність м’язів, кісток і суглобів.

Дівчинки, які займаються спортом із середньою й високою інтенсивністю – катаються на велосипеді, їздять на роликах, танцюють, стрибають, бігають, перевертаються і жваво здіймаються своїми підлітковими роками, постійно укріплюють кістки до тих пір, доки не досягнуть двадцяти років чи близько того. У цьому віці ріст кісток припиняється назавжди й починається поступове зниження щільності кісткової тканини. Отже, дівчатка, які регулярно не тренуються, ризикують ніколи не побудувати кріпку кісткову структуру, що могла би підтримувати їх протягом усього дорослого життя.

Як правило, у школах частина старшокласників дотримуються здорового способу життя, але більшість інших дітей поза уроками фізкультури ведуть практично сидячий спосіб життя. І хоча у школах від кожного учня вимагається виконання певних фізичних нормативів, у них, власне, є тільки заняття фізкультурою і ще, якщо поталанить, учитель танців зможе надихнути їх трохи порухатись. То що ж робити батькам?

  • Перш за все будьте добрим прикладом для наслідування. Самі демонструйте дітям здорову рухову активність, наприклад, під час вранішньої пробіжки, вечірніх занять йогою чи катаючись на велосипеді у вихідні дні.
  • Обговоріть і порівняйте цінність різних видів діяльності, такі як, наприклад, прогулянка із собакою, гра з тарілкою, що літає, народні танці або піші прогулянки. Проаналізуйте, якою є фізична активність вашої сім’ї протягом кожного тижня і зробіть відповідні висновки.
  • Підключіть дитину до своїх вправ чи спортивних занять в якості компаньйона або напарника. Довгі прогулянки та ігрові забави – це добра можливість поспілкуватися з дитиною та отримати спільний досвід.
  • Заохочуйте дітей вести «журнал активності» й регулярно обговорюйте записи в ньому. Поставте собі за мету щоденно виконувати фізичні вправи мінімум упродовж тридцяти хвилин.

Хоча ризик раннього розвитку остеопорозу лякає, його головна загроза полягає в тому, що лише небагато людей чули про нього і ще менша кількість знають, як йому запобігти. Розповідаючи доньці про користь вправ і фізичної підготовки, вам не тільки вдасться уникнути цього та інших ризиків для здоров’я, а й дати урок хорошого способу життя, який збереже її здоров’я на довгі-довгі роки!

Гість
Оцініть матеріал