Оцініть матеріал

Цукровий діабет у дітей

Що треба знати батькам про діабет першого типу в дітей, які в нього симптоми та фактори ризику

Цукровий діабет у дітей

Ми живемо в часи, коли на цукровий діабет хворіють близько 380 мільйонів осіб, і з кожним роком кількість пацієнтів збільшується. На жаль, серед них дуже багато молодих людей і дітей. І якщо у випадку цукрового діабету другого типу ми можемо звинувачувати надлишкове харчування й неправильний спосіб життя – видимі фактори, цукровий діабет першого типу вражає малюків практично наосліп.

Що таке цукровий діабет першого типу?

Інсулінозалежний цукровий діабет найчастіше виявляється в дітей і підлітків. Причини його виникнення досі однозначно не встановлені. Пануючий науковий погляд у тому, що це автоімунне захворювання, яке викликає поступове (й повне) знищення клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін. Немає інсуліну – немає можливості знизити концентрацію глюкози у крові, яку він покликаний транспортувати із крові до клітини, де в подальшому з неї виробляється енергія, необхідна для життєзабезпечення організму. Надлишковий вміст глюкози (гіперглікемія) призводить до численних ускладнень.

Такий деструктивний процес довгий час може бути непомітним, і раптова поява симптомів зазвичай уже свідчить про стан токсичного отруєння організму, яке несе велику небезпеку для життя дитини.

Цукровий діабет першого типу неможливо попередити або вилікувати: єдиний шанс жити нормальним життям для таких юних пацієнтів – це вводити ін'єкції інсуліну протягом усього життя.

Як розпізнати діабет у дитини?

У батьків повинна викликати підозру поява одного або двох з таких симптомів:

  • постійна втома;
  • спрага, яку важко втамувати;
  • незрозуміле зниження ваги;
  • підвищена частота сечовипускання.

У такому випадку педіатр повинен визначити у малюка рівень глюкози у крові.

На жаль, за даними останніх досліджень, лікарям, як і раніше, важко достовірно діагностувати інсулінозалежний діабет у дітей. Таким чином, їх стан здоров'я зазнає серйозних ускладнень, які можуть включати в себе погіршення зору, проблеми з нирками або серцем і найстрашніше – кетоацидоз, який небезпечний розвитком діабетичної кетоацидотичної коми.

Кетоацидоз – це стан, коли через неможливість використовувати глюкозу як природне джерело енергії організм знаходить альтернативу й розщеплює жирові запаси – тобто «харчується» власними тканинами; при їх розщепленні утворюються кетонові тіла – отруйні продукти обміну, які окислюють кров та «отруюють» її.

Також про наявність діабету можуть свідчити ацетонове дихання в дитини й диплопія (двоїння в очах).

Фактори ризику

Діабет першого типу – це захворювання з генетичною схильністю, але його успадкування до кінця не з'ясовано. Він може проявитись навіть у немовлят, до того ж у сім'ї, де ніхто протягом трьох поколінь не хворів на цей тип захворювання. Уважається, що розвитку інсулінозалежного діабету сприяють вірусні інфекції та стресові ситуації в житті. Є також дослідження, які з виникненням діабету першого типу пов'язують надмірну масу тіла дитини і стверджують, що неправильна дієта може прискорити настання хвороби.

У зв'язку з тим що з кожним десятиліттям стає все більше й більше дітей, які страждають на цукровий діабет як першого, так і другого типу, батьки повинні бути проінформовані про тривожні симптоми й намагатись дотримуватися збалансованого та повноцінного раціону харчування з метою профілактики даного захворювання.

Гість
Оцініть матеріал