Оцініть матеріал

Як пояснити дітям майбутнє розлучення

Поради батькам, які допоможуть підготувати дітей до змін, не травмуючи їх

Як пояснити дітям майбутнє розлучення

На різних етапах свого розвитку діти по-різному сприймають розлучення батьків, його причини й можливі наслідки, які торкнуться їх у майбутньому. Тому батьки повинні використовувати індивідуальний підхід та обговорювати таку подію з кожною дитиною окремо, враховуючи рівень її психологічної та фізичної зрілості.

 • Батьки маленьких дітей повинні дотримуватись заведеного порядку, узгоджених правил та очікувань, а також демонструвати дітям додаткову любов. Їм необхідно постійно переконувати малюків у тому, що розлучення – це не їхня вина, і що тато й мама люблять їх.
 • Підліткам, можливо, буде потрібно більше інформації про розлучення та про те, як воно вплине на їхнє життя. Батьки підлітків повинні вести відкриті, спокійні бесіди з ними; підтримувати їх емоційні реакції та зберігати високі очікування від їхньої поведінки.

​Висловлюйтесь, використовуючи чіткі та прості фрази

Незалежно від віку, діти повинні чути від батьків прості й чіткі фрази. Слід уникати неприємних подробиць, які можуть примусити дітей думати, що вони повинні вирішувати цю проблему або що саме вони є причиною розлучення. В ідеалі, обоє батьків повинні спокійним тоном пояснити дітям щось на зразок: «Ми вирішили, що не можемо більше жити разом і не хочемо зберігати шлюб. Це було непросте рішення, але це було доросле рішення. Воно абсолютно не пов'язане з тобою; ми обоє дуже любимо тебе». У відповідь на таку новину в дітей можуть виникнути змішані почуття.

При цьому може бути корисним підкреслити такі моменти:

 • Мама й тато будуть більш щасливими.
 • Тепер у тебе буде два будинки, де тебе будуть любити.
 • Кожний з нас, як і раніше, залишиться важливою частиною твого життя.

Дуже важливо слухати та звертати увагу на реакцію своїх дітей

Для дітей старшого віку ця новина може й не стати несподіванкою. У них можуть бути друзі, чиї батьки перебувають у розлученні. До цього часу діти вже замислювались про можливість подібної ситуації в їхній родині. Для інших дітей ця новина може стати шоком. У підготовлених і непідготовлених дітей є багато запитань, які вони бояться поставити. Деякі запитання вимагають невідкладного обговорення; інші виникнуть із часом. Із цієї причини важливо надати дітям безліч можливостей поставити запитання й висловити свої тривоги та побоювання.

Докладіть всіх можливих зусиль, щоб ваші діти знали, що вони знаходяться в безпеці

Дітей зазвичай хвилює питання їх власної захищеності й безпеки. Багатьох дітей цікавить, як розлучення змінить їхнє повсякденне життя. Інші важливі занепокоєння й побоювання можуть залишатись невисловленими. Заохочуйте дітей бути чесними у своїх емоціях і визнавати те, що вони відчувають. Більшість дітей хвилюються про те, чи не несуть вони відповідальності за розпад шлюбу батьків, але мало хто з них знаходить у собі сили спитати про це безпосередньо.

Треба відповісти на всі висловлені й невисловлені запитання дитини:

 • Я винен у цьому?
 • Чи міг я зробити щось, щоб ви залишились разом?
 • А зараз? Якщо я пообіцяю добре поводитись, чи допоможе це вам знову з'єднатись?
 • Чи будеш ти любити мене, навіть якщо не будеш жити зі мною?
 • Як часто ми зможемо бачитись?
 • Чи повинен я переїхати?
 • Чи доведеться мені міняти школу?
 • Чи буде в нас достатньо грошей?

​Відповідати на ці запитання необхідно ясно й чесно, треба переконати дитину, що вона завжди буде улюбленою й залишиться в безпеці. Будьте щирими в тому, що зміниться в повсякденному житті дитини, допоможіть їй заздалегідь підготуватись до цих змін. Зміни можуть пригнічувати й лякати дітей; може знадобитись час, щоб діти звикли до нових умов життя й домовленостей батьків. Намагайтесь звести до мінімуму порушення їх повсякденного життєвого розпорядку, наскільки це тільки можливо.

Підтримуйте спроби дітей приборкувати свої почуття за допомогою малювання, розмов із другом або фізичних вправ. До яких би домовленостей ви не прийшли з колишнім чоловіком, у першу чергу дбайте про потреби своїх дітей, продовжуйте брати участь в їхньому житті максимально часто. Нехай ваші діти знають, що, незважаючи на прийдешні зміни, ви сподіваєтесь, що сім'я стане щасливіше та здоровіше.

Переконайте дітей, що в тому, що сталось, немає їхньої провини

Діти повинні знати, що вони не винні й нічим не викликали бажання батьків жити окремо. Треба постійно запевняти дітей, що рішення розлучитись було рішенням дорослих, засноване на дорослих проблемах. Якщо питання про виховання дітей було частим предметом суперечок у сім'ї, вам буде складно переконати їх у цьому. Проте дуже важливо зробити це. Діти також повинні знати, що вони нічого не можуть зробити, щоб вирішити цю проблему дорослих. Це не їх обов'язок. Ані ангельська поведінка, ні емоційні спалахи не допоможуть їх батькам залишитись разом. При цьому дітям буде краще, якщо вони будуть знати, що їхні батьки завжди залишаться з ними, навіть якщо не будуть жити разом.

Гість
Оцініть матеріал