Оцініть матеріал

Як впоратися з дитячим непослухом

10 простих порад батькам щодо взаємодії з неслухняною дитиною

Як впоратися з дитячим непослухом

У міру того, як росте ваша дитина, цілком нормально, якщо час від часу вона буде проявляти якийсь непослух: починаючи від протесту від ще однієї ложечки з дитячим харчуванням і до відмови злізти з гойдалки на дитячому майданчику.

«У віці близько двох або трьох років діти дізнаються про слово «ні» і починають використовувати його, як чарівний меч, - говорить Ханс Штайнер, доктор медичних наук, почесний професор психіатрії Стенфордського університету. - Вони розуміють, що є певні речі, які їм необхідно виконати на ваше прохання, але при цьому взяти під контроль весь процес виконання ви не зможете».

В цілому, непослух малюка «показує, що дитина стає більш здібною», - говорить Том Макінтайр, доктор філософії, координатор програми з вивчення поведінкових розладів у Хантер-коледжі, в Нью-Йорку. Однак, незалежно від того, наскільки нормальною є непокора вашої дитини, вона, тим не менш, здатна призводити «до сказу».

Що ж повинні робити спантеличені і засмучені батьки? Ось 10 основних кроків, які наблизять вас до ефективної взаємодії з неслухняною дитиною:

1. Проведіть аналіз. Дитина не слухається завжди з якоїсь причини. Вона або бажає щось отримати (привілей, предмет) або прагне чогось уникнути (виконувати повсякденні обов'язки, брати участь у діяльності). Подумайте над поведінкою вашої дитини і запишіть все, що передувало (що відбувалося якраз безпосередньо перед даною ситуацією), її поведінку (її дії та вчинки), і наслідки (те, що ваша дитина отримала або чого уникла). Як тільки ви зрозумієте її схему, ви зможете працювати над тим, щоб змінити її.

2. Розглянемо фізіологію. Діти, які так яскраво виявляють непослух, насправді можуть просто бути емоційно перевантаженими. Особливо, коли їм доводиться часто розлучатися з матір'ю або опинятися в зовсім незрозумілих ситуаціях, ніким не пояснених, діти задаються безліччю питань (а мама повернеться? як довго її не буде?) І в підсумку відмовляються співпрацювати просто лише тому, що перевантажені і не знають, що їм робити далі.

3. Ідіть до кінця. Якщо ваша дитина скаже «ні» у відповідь на ваше прохання або розпорядження, і ви при цьому або здастеся, або виконаєте завдання замість неї, ви тим самим привчите дитину до думки про те, що ваші доручення можна не виконувати зовсім. Отже, з часом ступінь її неслухняності буде тільки збільшуватися.

4. Пропонуйте вибір. Ви просили, задобрювали, торгувалися, вимагали, але ваша дитина все одно не виконала вказівки... Краще надайте їй на вибір два прийнятних для вас варіанти: «ти можеш надіти або синю сорочку, або червону», «ми можемо зайти з тобою спочатку до продуктового магазину або спочатку піти до хімчистки». «Вибір надає дітям сил і впевненості, - говорить Макінтайр, - вони відчувають, що в подіях, які з ними відбуваються, вони теж мають право голосу». Ви можете також запропонувати дитині співпрацю. «Коли ви пропонуєте дитині допомогти вам, - каже Штейнер, - вона вчиться виконувати ваші прохання, а також вчиться тому, що і вона, якщо знадобиться, теж зможе звернутися до інших людей за допомогою».

5. Використовуйте питання, а не команди. Замість команди «Прибери у кімнаті!», спробуйте поставити запитання: «Що тобі потрібно зробити для того, щоб прибрати у себе в кімнаті?». Таким чином, замість ігнорування вашого «наказу», дитина зможе проявити себе і подумати. Для успішного виконання завдання можна також використовувати різні заохочення. Наприклад, «Я поки піду на кухню і дістану морозиво, а ти якраз встигнеш розкласти одяг у шафу».

6. Пояснюйте навіщо. Коли ви просите свою дитину щось зробити, поясніть їй навіщо це потрібно, щоб вона змогла зрозуміти всю картину в цілому і не відчувала, що ви просите її про щось тільки лише тому, що вважаєте себе головнішим. Наприклад, «Будь ласка, коли ми переходимо через дорогу, тримай мене за руку, щоб ми з тобою обидва були в безпеці».

7. Визнайте етапність процесу. Коли ви намагаєтеся домогтися від дитини виконання багатоступінчастого завдання, наприклад, прибирання своєї кімнати, їй це завдання може здатися занадто складним. Давайте розпорядження послідовно, одне за іншим, і при цьому хваліть за виконання кожного, тоді дитина буде відчувати себе мотивованою, і охоче продовжить працювати аж до повного завершення поставленого завдання.

8. Зробіть перерву. Якщо ваша дитина починає впадати в істерику, почекайте поки вона заспокоїться і потім поговоріть з нею. Потрібна перерва, після якої слід обговорити те, що сталося, використовуючи наступні відкриті питання: «про що ти думав, коли це сталося?», «в який момент ти почав сердитися?», «після чого?». Уникайте питань «чому», так як вони можуть здатися такими, що звинувачують. Після того, як ви поговорите, якщо дитина ще не виконала ваше прохання, придумайте з нею план вирішення поставленого вами завдання.

9. Змініть свій стиль. Ваш стиль виховання теж може впливати на виникнення спротиву у вашої дитини. Авторитарні батьки або ж, навпаки, батьки, які дозволяють абсолютно все, можуть зіткнутися з тим, що їхні діти будуть проявляти непослух навіть при виконанні найпростіших вказівок. Але, змінивши свій підхід, ви побачите, що, скоріше за все, і відповідь вашої дитини теж зміниться.

10. Знайте, коли звернутись по допомогу. Якщо ви витрачаєте все більше й більше часу на щоденну боротьбу з непослухом, прийшов час звернутись по допомогу. Фахівець допоможе вам зрозуміти поведінку вашої дитини і з'ясувати, чи є вона частиною більш серйозної медичної проблеми чи ні.

Для більшості дітей, непослух - це нормальна частина дорослішання, і подолати її можна за допомогою шанобливого спілкування з дитиною. Отже наступного разу, коли ви почуєте слово «ні», скористайтеся цією чудовою можливістю і навчіть сина чи дочку правильно взаємодіяти з вами, це зробить життя комфортнішим для всіх.

Гість
Оцініть матеріал