Оцініть матеріал

Як навчити дитину поважати та любити тварин

Поради батькам про те, як навчити малюків безпечного та дбайливого ставлення до тварин

Як навчити дитину поважати та любити тварин

Трирічна дитина тягне собаку за хвіст, бігає за голубами й не дозволяє, щоб їхня зграя спокійно поїла висипане зерно. Є й інші ситуації: насильницьке купання кота або топтання дощового черв'яка, який випадково опинився на шляху дитини. Це що – неприязнь до тварин? Звідки вона взялась у дитини?

Деякі люди навіть починають подумувати про те, чи не народжені діти для того, щоб знущатись над тваринами. Ні, це зовсім не так. Тварини для дітей це такий самий об'єкт дослідження та спостереження, як, наприклад, їхні іграшки. Малюки щиро не розуміють, що завдають тварині шкоду. На жаль, діти не мають уродженої поваги до тварин. Цієї цінної навички необхідно вчитись.

Але батьки не повинні ігнорувати й нехтувати поганим поводженням із тваринами лише тому, що дитина робить це неусвідомлено. Відсутність батьківської реакції призведе до негативних наслідків як для дитини, так і для тварини. Щоб така ситуація не виникла, необхідно вже в самому ранньому віці вчити малюка доброзичливого ставлення до тварин. Як же переконати дитину поважати тварин?

Спостереження за тваринами

Із твердістю, рішуче й у той же час терпляче намагайтесь боротися з типовими дитячими спробами знищення живих істот. Забороняйте топтати чи палити мурах або відривати крила метеликам. Завжди, як тільки з'являється можливість, разом спостерігайте за красотою польоту метелика, працьовитістю мурах або за білочками. Розповідайте дитині про життя та значення тварин для навколишнього середовища. Зверніть увагу малюка на той факт, що світ без метеликів, пташок, кошенят або собачок не був би таким прекрасним.

Читайте дитині книжки про життя тварин. Разом розглядайте барвисті ілюстрації. Спочатку показуйте картинки, на яких зображені домашні тварини або ті, яких розводять у сільській місцевості, а потім уже більш екзотичні. Ось кілька назв книг, на які вам варто звернути увагу: Віталій Біанкі «Велика книга оповідань», Михайло Андрєєв «Васька», Борис Житков «Розповіді про тварин», Володимир Камєнєв «Довга дорога додому», Джоель Чендлер Харріс «Казки дядечка Римуса. Братик Кролик і Братик Горобчик», Фелікс Зальтен «Бембі», Ернест Сетон-Томпсон, Джералд Даррелл «Розповіді про тварин».

Заборона дратувати тварин

Поясніть дитині, що дратувати тварину, наприклад, махати кісткою перед собачої мордою, – це шкідливо й головне, дуже небезпечно! Також дитина повинна дізнатись від вас про те, що забороняється відбирати у тварини улюблену іграшку чи переривати її сон. Розкажіть дитині про те, що тварина, як і людина, не любить, коли їй заважають, і іноді хоче побути в тиші одна.

Чуйне поводження із твариною

Багато дітей мають природну схильність обдаровувати тварин надмірною ласкою. Однак для тварини таке поводження зазвичай буває виснажливим. Тому батькам слід показати дитині, як треба ласкаво й у той же час безпечно поводитися із тваринами. Батьки можуть продемонструвати правильне делікатне та повільне погладжування тварини, наприклад, використовуючи для наочності улюблену іграшку дитини. Можна весело пограти у гру, в якій хтось із вас буде «кошеням», а інший проявить по відношенню до нього ніжність, чуйність і ласку. Потім можна помінятись ролями. До речі, учіть дитину обережності по відношенню до тварин, але не прищеплюйте страх, який може виникнути вже тільки від одного їхнього виду.

Кілька правил обережності:

  • Якщо собака гарчить, не намагайсь утекти, це робити не можна. У такій ситуації слід сісти навпочіпки чи закрити обличчя руками.
  • Не слід наближати обличчя до мордочки кота чи собаки.
  • Підходячи до тварини, необхідно рухатись повільно.
  • Діти не повинні підходити до тварин-хуліганів.
  • Діти повинні уникати контакту з невідомими їм тваринами.

Страждання тварин

Переконайте дитину, що тварина – це жива істота, яка відчуває біль так само, як і людина. Розтлумачте своєму малюку, що смикати за хвіст або притискати вуха кота боляче так само, як боляче було б дитині. Введіть правило, що така поведінка неприпустима.

Контакт дитини із тваринами

Якщо у вас є домашня тварина, то дуже ймовірно, що дитина швидко проявить до неї симпатію. Можливо, у вас є тітка чи бабуся, в якої вдома є свій чотириногий друг. Постарайтесь відвідувати її частіше. Завдяки цьому дитина, перебуваючи поруч із тваринами, почуватиметься впевненіше. Ми завжди людяніше ставимось до тих, з ким відчуваємо себе впевнено. Після відвідин і спостереження за тваринами в тітки, бабусі, у парку або в зоопарку діти неодмінно охочіше почнуть поважати тварин.

«Співчуття до тварин так тісно пов'язане з добротою характеру, що можна з упевненістю стверджувати, що не може бути добрим той, хто жорстокий із тваринами» (Артур Шопенгауер).

Із книги А. Айзенберга «Другий і третій рік життя дитини»

Гість
Оцініть матеріал