Оцініть матеріал

Альтернатива слову «ні» для вашого малюка

Поради батькам дітей 3–4-х років, які допоможуть їм ефективно донести до дитини свою заборону

Альтернатива слову «ні» для вашого малюка

Чого варто очікувати в цьому віці?

Можливо, ваш маленький дошкільник ігнорує ваше «ні» або ви просто хочете знайти більш позитивний підхід до встановлення дисципліни. На щастя, існує безліч альтернатив цій вказівці, якою так зловживають, і ось чому. Діти часто втрачають сприйнятливість до заборон, висловлених у формі «ні», через що батькам доводиться повторювати їх десять разів, щоб отримати відповідну реакцію. Не важливо, намагаєтесь ви вберегти вашого малюка від неприємностей чи навчити його відрізняти хороше від поганого, спробуйте кращий, більш ефективний підхід, аніж слово «ні».

Які альтернативи існують?

Перефразуйте заборону. Надавайте позитивного спрямування вашій вимозі. Замість того щоби сказати «ні», чітко визначте дитині те, що вона може зробити в якості альтернативи. Замість того щоб у грубій формі крикнути: «Ні! Не грайся м'ячем у вітальні» спробуйте сказати, наприклад, так: «Ти можеш катати м'яч по коридору». Якщо дитина виконує завдання з малювання і при цьому розливає фарбу по всій підлозі, постеліть газету, щоб запобігти забрудненню. Це дозволить дитині продовжити заняття, а не відмовитись від нього взагалі. Якщо ви повинні діяти швидко, щоб уберегти дитину від небезпеки, замініть слово «ні» застереженням, наприклад, «Зупинись!» або «Гаряче!».

Пропонуйте варіанти. Ваш малюк хоче почуватись незалежним і впевненим у собі. Тому замість прямої відмови, коли він благає вас про шоколад перед обідом, запропонуйте йому вибір між виноградом і яблуком. Або дозвольте дитині самій вибрати смачненьке, яке вона може з'їсти після обіду. Якщо дитина наполягає на виключно неприйнятному вбранні, надайте їй на вибір два зручні комплекти одягу на кожний ранок. Хоча вона може бути не в захваті від вибору, який ви їй надали, з часом дитина навчиться його приймати.

Відволікайте увагу дитини. Навіть дошкільника можна легко відволікти від проблеми. Коли витончена фарфорова статуетка в універмазі привертає увагу вашого малюка, швидко відволічіть його, указуючи на те, як світло відбивається у дзеркалі в галереї або зацікавте запитанням («Що б нам приготувати на обід?»), іграшкою чи легким перекусом. У той же час тримайте дитину подалі від спокуси. Старші дошкільники менше піддаються спокусам у магазині, ніж молодші, і більш сприйнятливі до того, коли їх відволікають відкрито: «Ми не можемо грати цією порцеляновою лялькою, але ми можемо випробувати ось ці механічні іграшки».

Уникайте проблеми. Щоразу по можливості тримайте дошкільника подалі від ситуацій, коли вам доводиться казати «ні», і вибирайте замість цього безпечні умови, які розвивають його допитливість і відчуття пригоди. Ваш дім, квартира повинні бути виключно безпечними для дитини, а всі небезпечні та цінні предмети повинні зберігатись поза її досяжністю. Вибирайте місця, де дитина може вільно пересуватись, – дитячий майданчик або великий сад вашої сестри, а не відділ посуду в універмазі чи антикварну крамницю. І якщо ви прийшли в магазин по продукти, намагайтесь уникати відвідування відділу солодощів.

Ви, звісно, не можете ізолювати дитину від усіх ситуацій, в яких вам доводиться казати «ні», але якщо ви їх обмежите, життя стане значно легше для вас обох. Однак майте на увазі, що багатьом дошкільнятам подобається ходити в магазин, і вони будуть вести себе добре в тому випадку, якщо вам удасться вжити деяких запобіжних заходів. Плануйте похід у магазин тоді, коли ваша дитина добре відпочила, і не перестарайтесь – години або дві в торговому центрі цілком достатньо.

Не звертайте увагу на незначні порушення. Життя дає багато суттєвих можливостей навчити дитину дисципліні. Не шукайте додаткових. Якщо дитина вступила в калюжу, і ви при цьому йшли додому, чому б не дозволити їй це? Якщо вона хоче вдягти улюблену футболку в ліжко, що тут поганого? Проявляйте розсудливість і вибірковість у своїх суперечках з малюком. Будьте поблажливими до бажання пригод, веселощів і цікавих досліджень вашої дитини, звісно, коли це можливо. Якщо дитина в безпеці і вам немає особливої потреби казати «ні», нехай буде так, як вона хоче.

Висловлюйтесь переконливо. Звичайно, коли поведінка дитини того вимагає, і вам дійсно треба сказати «ні», не втрачайте часу. Скажіть це твердо (але спокійно), переконливо та з незворушним виразом обличчя: «Ні! Не тягни кота за хвіст». Нечітка фраза «Ні, ні, сонечко» несе в собі суперечливе послання, яке навряд чи перешкодить малюку. Коли дитина відреагує на ваше «ні» відповідним (бажаним для вас) чином, посміхніться їй або обніміть і скажіть що-небудь позитивне: «Так!.. Ти, виявляється, дуже уважно вмієш слухати».

Гість
Оцініть матеріал