Оцініть матеріал

Як використовувати свята для виховання дітей

Поради про те, як зробити так, щоб на святах діти поводилися чемно та вдячно

Як використовувати свята для виховання дітей

Буває ось як: приїжджаєте ви з дитиною до бабусі на свято. Вона з нетерпінням чекає на вас. Вже за кілька днів до вашого приїзду приготувала смачні страви. Але як тільки вона накрила стіл, ваша дитина – її улюблений онук, – побачивши розставлені страви, одразу ж промовляє: «Фу! Я таке не люблю!».

Ви схоплюєтесь і переконуєте його в необхідності спробувати все хоча би потроху. І що ще більш важливо, ви кажете йому про те, як прикро й неприємно чути такі слова людині, яка з усіх сил намагалась приготувати для вас чудові страви. Ви стверджуєте, що свята – це особливий час, коли вся родина збирається разом, щоби трохи посидіти й порозмовляти в теплій, щирій атмосфері. Інакше кажучи, це зовсім не той час, коли можна зіскочити зі свого стільця та втекти гратись у хованки...

Свята – це час подорожей, прибирання, планування, приготування великої кількості смачної їжі, складання списку запрошених і підрахунку стільців і столових приборів. Але це ще й час, коли батьки думають про те, як їх дворічна дитина витримає святкову вечерю, яка почнеться о сьомій вечора. Або як їх десятирічна донька відреагує, коли відкриє подарунок від тітки Інни та знайде светр з малюнком цуценяти, який хотіла отримати ще тоді, коли їй було три роки. Або чи зможе їхній семирічний син зрозуміти значення єднання, любові та вдячності, заради яких сім'я, власне, і збирається за круглим столом.

Це напружений час для багатьох людей. І хоча ми любимо наших дітей, вони часто підвищують рівень стресу. Навіть гірше: наш стрес може передаватись їм, перетворюючи свято на справжній жах.

У цій статті пропонуються способи допомогти дітям, – і, будемо відвертими, самим собі – задуматись про те, що ж означає бути щедрим, добрим, коханим і люблячим в особливі дні новорічних, різдвяних та будь-яких інших свят впродовж року.

Про їжу...

Від батьків часто можна почути, що вони хочуть, щоб їхні діти припинили їсти солодощі, але при цьому самі ж зізнаються в тому, що в них є свій маленький сховок із шоколадкою. Якщо ви хочете, щоб діти добре їли, ви самі повинні добре харчуватись. Діти копіюють поведінку батьків. Ось кілька порад, як примусити їх просто сісти й поїсти з усією родиною.

 • Якщо вік дитини дозволяє, беріть її із собою до магазину та разом купуйте продукти до святкового столу, щоб вона теж змогла зробити свій внесок у приготування сімейної трапези. Зрозуміло, що дитина не повинна диктувати вам, що приготувати. Але чому б не показати їй список продуктів і не дати право вибору, які овочі приготувати: моркву, горошок чи кольорову капусту?
 • Нехай святкові дні стануть часом кулінарних експериментів. Ми хочемо, щоб наші діти цінували їжу, яку ми готуємо, і святкові дні дають для цього великі можливості. Отже, порозмовляйте з дитиною про їжу, поясніть, яку страву ви готуєте і якою вона буде на смак. Дитина не їсть брюссельську капусту? Ви, напевно, теж не любили її в дитинстві, тому що ваша мама вари́ла «цей дивний маленький овоч». Розкажіть про це своїй дитині й порозмовляйте з нею про те, що ви будете готувати її по-іншому, ви будете її смажити, щоб вона стала хрусткою та смачною, а не вареною й безформною, як у ваших дитячих спогадах.
 • Беріть дитину на кухню. Присутність дитини на кухні допоможе їй зрозуміти й оцінити всю тяжкість та обсяг роботи, яка необхідна для приготування до сімейних урочистостей, крім того, чим більше дитина залучена до процесу приготування, тим охочіше вона буде пробувати нові страви. При цьому залучати дітей до приготування їжі можна в будь-якому віці. Дайте вашому малюку ложку й попросіть його щось перемішати. Попросіть свого першокласника нарвати листя салату. Дайте десятирічній доньці губку й попросіть її протерти стіл. Дозвольте дітям відчути себе членами однієї команди з вами. Вони будуть пишатись приготуванням власних страв, це заманить їх за стіл і, треба сподіватись, примусить спробувати.
 • Напередодні святкової вечері харчуйтесь, як завжди. Деякі люди намагаються багато не їсти перед урочистою сімейною вечерею, щоб «залишити місце» для святкових страв. Не робіть цього. Нормально снідайте, обідайте й переконайтесь, що діти теж харчуються в цей день так, як і завжди. Обов'язково їжте продукти, що містять клітковину й білок. Ви ж не хочете, щоб діти божеволіли від голоду, особливо, якщо на урочистостях вони й так зазвичай не переїдають.
 • Діти беруть з вас приклад. Пам'ятайте, що ваша поведінка впливає на ваших дітей. Якщо ви не хочете, щоб вони їли багато солодкого, не наїдайтесь пирогом у затишному місці, коли вже пора прибирати посуд зі столу.
 • Завершуйте день на здоровій ноті. Після великих сімейних вечерь здійснюйте сімейні прогулянки. Ви можете насолоджуватись товариством один одного, свіжим повітрям або симпатичними вогниками сусідських вікон.

Мінімізація стресу

Батьки повинні розуміти, що хоча святкові дні – це час задоволень, але шум, суєта та близьке спілкування можуть стати для дітей джерелом стресу. Завчасне планування може суттєво допомогти запобігти виникненню проблем. Адже ніхто не хоче пережити емоційний зрив на великому родинному святі. Ось кілька пропозицій, як цього уникнути.

 • Думайте наперед. Подумайте, як необхідно організувати урочисту подію так, щоб вона практично не змінювала звичайний сімейний режим дня (або змінювала незначно), і підготуйте дітей до того, чого їм слід очікувати. Інакше кажучи, не готуйте вечерю о 20:00, якщо у вас є діти, які лягають спати о 19:30.
 • Нехай діти знають про ваші очікування. Складіть для дітей розклад, наприклад: «Коли ми прийдемо на свято, у тебе буде час, щоби пограти із двоюрідними братами. А потім, під час обіду, ми всі будемо сидіти за столом. Я хочу, щоб ти провів за столом принаймні 30 хвилин. Після цього ти знову зможеш піти грати з усіма». Підготовка дітей та інструктаж про те, як слід поводитись, мають велике значення.
 • Дивні подарунки. Знову ж таки, підготовка – це ключовий момент. Діти погано контролюють власні емоції й можуть нетактовно повестись, якщо, наприклад, отримають у подарунок на Різдво новорічні ялинкові іграшки. Але перед тим, як вирушати на свято, скажіть дітям, що люди дарують їм подарунки, тому що люблять їх. Іноді вони можуть помилятись у своєму виборі, але набагато важливіше не сам подарунок, а увага людини. Коли люди дарують дітям подарунки, вони щиро хочуть, щоб ці подарунки дуже сподобались їм. Після цього підкріпіть свої слова власною поведінкою: «Як приємно, що ти подумав про мене, коли готував цей подарунок».
 • Будьте реалістичними. Ваші очікування від дітей повинні відповідати їх розвитку, наприклад, подумайте, як довго ваша дитина може сидіти на одному місці. Або скільки часу можуть тривати її бесіди з дорослими. Ви справді вважаєте, що ваша дитина може сидіти спокійно протягом 15-ти хвилин? Нехай це буде те, на чому вам треба зосередити свою увагу. Хочете, щоб ваш син люб'язно розмовляв із запрошеною вами знайомою, яку він не знає? Практикуйте цю розмову заздалегідь. Це може допомогти вам, тому що ви не станете необґрунтовано нервувати, коли ваша п'ятирічна дитина захоче раніше всіх піти з-за столу.

​Додайте порцію вдячності

Ось що найбільш важливо у святах. Діти повинні усвідомити, що не всі люди, які входять у ваш дім на свято, несуть їм подарунки. Головне – це той дух подяки та вдячності один одному й самому життю, яке панує в цей святковий день.

Ось кілька пропозицій про те, як зробити дитячу вдячність однією зі складових вашого святкування.

 • Навчайте дітей висловлювати подяку. Попросіть дітей подумати про людей за межами сім'ї, які допомагають їм. Нехай вони пригадають людей, яким зазвичай не дякують, – прибиральницю у школі, двірника, листоношу, водія автобуса. Потім треба, щоб діти зробили щось, щоб висловити свою вдячність цим людям, це може бути записка, подарунок або пропозиція про допомогу. Це як ввести в зону дії дитячого радара тих людей, які зазвичай знаходяться далеко за його межами, – людей, яким вони зазвичай і не думають дякувати. І треба сподіватись, що такі конкретні заходи будуть стимулювати почуття вдячності дітей не тільки у святкові дні.
 • Беріть усією сім'єю участь у роботі благодійних організацій. Обговоріть усією сім'єю, що вас найбільше турбує. Безпритульні люди? Турбота про тварин? Діти-сироти? Потім знайдіть відповідну організацію, у роботі якої ви можете взяти участь, і дайте обіцянку щомісяця робити свій внесок у вирішення проблеми, яка вас турбує. Можна, наприклад, приносити продукти харчування у благодійні організації або одяг.
 • Не завалюйте дітей подарунками. Коли ви даруєте занадто багато подарунків, вдячність знецінюється. Ви ж хочете, щоб діти були вдячні вам за все, включаючи подарунки. Вони часто думають, що на подарунки від батьків не обов'язково звертати якусь особливу «вдячну» увагу. Але дітям важливо це робити. Незалежно від віку, вони повинні казати «дякую» завжди, коли отримують нехай навіть найменший подарунок. Вони обов'язково це зрозуміють, якщо ми будемо робити так само, чи не так?

Гість
Оцініть матеріал