Оцініть матеріал

З якого віку можна вчити дитину готувати їжу?

Вчити кулінарії можна з раннього віку, це розвиває моторику і формує звички здорового харчування

З якого віку можна вчити дитину готувати їжу?

Уміння готувати їжу – дуже важливий навик для дітей. У процесі навчання можна також навчати дитину читанню, лічбі та інших навичок.

Дослідження психологів показали, що існує зв'язок між навчанням кулінарії у дошкільному віці і здоровим харчуванням у старшому віці. Діти, яких вчили готувати з раннього віку, згодом менше вживали смажену їжу і фастфуд, вживали більше фруктів і більше цікавилися здоровим харчуванням. Звички здорового харчування зберігалися у таких дітей і в дорослому віці. Крім того, навчання приготування їжі розвиває у дітей моторику і координацію.

Однак батьки часто турбуються про безпеку дітей на кухні. Щоб діти розвивали навички і залишалися в безпеці, психологи розробили рекомендації про те, які навички можна розвивати у дитини в різному віці.

Важливість ризику

Безпека дитини – головний фактор, який потрібно брати до уваги, коли ви вчите її готувати. Однак для її фізичного розвитку та розвитку пізнавальних навичок також важливо йти на помірний ризик. Для благополуччя дитини потрібно навчити її контролювати ризики, а не уникати їх. Якщо заняття відповідають віку дитини і пов'язані з помірним ризиком, це вчить її долати труднощі і розвиває емоційну стійкість.

Якщо говорити про навчання дитини готувати їжу, це означає, що ви можете навчити її виконувати різні завдання, які спочатку викликають у вас побоювання. Наприклад, ви можете навчити дитину нарізати продукти ножем або користуватися духовкою.

Розроблені інструкції з навчання дітей приготування їжі засновані на розвитку навичок, необхідних у тому чи іншому віці (наприклад, моторики) і були перевірені міжнародними експертами. І, хоча всі діти різні, рекомендації, подані в інструкціях, універсальні. Усі батьки можуть використовувати їх, щоб навчити своїх дітей готувати.

У дворічному віці дитина може робити різні форми з тіста. Наприклад, вона може робити печиво у формі кульок. Спочатку печиво буде не ідеальної форми – це пов'язано з тим, що у дитини ще недостатньо тактильного досвіду. Також дитина може допомагати вам мити фрукти й овочі. Дайте їй можливість тримати овочі, відчувати їх форму. Також поясніть дитині, наскільки важливо видаляти весь бруд з продуктів харчування перед їх приготуванням.

З трьох років – якщо дитина готова до цього – її можна навчити використовувати ніж для виконання простих завдань під вашим наглядом. Почніть з пластмасового ножа або ножа для масла і навчіть дитину нарізати щось м'яке (наприклад, банан). Головне – розвинути навички та зміцнити впевненість (і вашу, і дитини).

Коли ви даєте дитині подібні завдання, це допоможе дітям розвинути моторні навички. Дрібна моторика включає у себе координацію і рух дрібних м'язів пальців, а велика моторика – рух великих м'язів кінцівок.

Перемішування нарізаних продуктів вимагає навичок дрібної моторики (наприклад, вміння утримувати предмети долонею і великим пальцем). Також для цього потрібні і навички великої моторики (наприклад, сила рук і рух всієї руки при перемішуванні). Щоб почистити апельсин або нанизати на дерев'яну шпажку нарізані овочі, потрібні дрібні моторні руху. Дитина тримає шпажку подібно до того, як вона тримає олівець.

Науковці довели, що розвиток моторики у ранньому віці сприяє високій успішності у читанні й математиці. Однак дослідження, проведене в Ірландії у 2015 році, показало, що сучасні діти часто не розвивають дрібну моторику на необхідному рівні. Це може бути пов'язано з тим, що сучасні діти використовують електронні пристрої замість таких занять, як настільні ігри з кубиками, складання конструктора тощо. Тому приготування їжі може допомогти дитині у розвитку моторних навичок.

Спроби навчити дитину готувати у ранньому віці спочатку можуть призводити до безладу. Але це також дає дитині можливість гратися і вчитися, експериментувати з продуктами і розвивати навички здорового харчування. Якщо ви навчите дитину готувати, це дасть їй важливі життєві навички, які дозволять обирати здорову їжу у дорослому віці.

Гість
Оцініть матеріал