Оцініть матеріал

Як розвинути в дитини почуття гумору

Значення почуття гумору для дітей, його вікові аспекти та поради батькам, як його розвинути

Як розвинути в дитини почуття гумору

Почуття гумору прикрашає сімейне життя. Наприклад, ви можете, притулившись губами, подути в животик немовляти, вдягнути смішний ковпак і побігати за трирічним малюком або, щоби повеселити свого першокласника, зробити вигляд, ніби падаєте в купу листя. А коли діти стають десятирічними підлітками, ви можете поділитися з ними жартами й каламбурами з більш складним змістом.

Сміятись разом – це прекрасний спосіб зблизитись, до того ж гарне почуття гумору сприятиме розвитку розумових здібностей дітей, зміцненню їх фізичного й духовного здоров’я, допомагатиме їм ефективніше долати життєві труднощі.

Ми звикли сприймати гумор як частину нашої генетики, як блакитні очі або великий розмір ноги. Але насправді почуття гумору – набута якість, яку можна прищеплювати дітям уже з раннього дитинства.

Що в цьому сміху такого цінного?

Гумор – те, що робить щось смішним; почуття гумору – це здатність визнати це. Люди з добре розвиненим почуттям гумору мають здатність розпізнавати, що є смішного в інших і веселити їх.

Добре почуття гумору – це інструмент, на який діти можуть покладатися протягом усього життя і який здатний допомогти їм у таких моментах, як уміння:

  • дивитися на речі з різних точок зору - інших, ніж найочевидніші;
  • бути спонтанним;
  • уловлювати неординарні ідеї чи способи мислення;
  • бачити глибину та суть речей;
  • насолоджуватись і брати участь у грайливих аспектах життя;
  • не сприймати себе надто серйозно.

Діти з добре розвиненим почуттям гумору більш щасливі й оптимістичніші, мають більш високу самооцінку й добре оперують відмінностями (своїми й інших людей). Дітей, які вміють цінувати гумор, ділитись ним з іншими, люблять їх однолітки, ці діти значно краще долають усілякі негаразди дитинства – від переїзду в інше місто до різних кепкувань на свою адресу, глузувань маленьких хуліганів на дитячому майданчику.

Крім того, добре почуття гумору не тільки допомагає їм в емоційному або соціальному відношенні. Дослідження показали, що люди, які частіше сміються, більш здорові – вони менше схильні до депресій і мають високу опірність організму до різних хвороб і фізичних недуг. Вони більш здатні протистояти стресу, мають більш низьку частоту серцевих скорочень, нормальний артеріальний тиск і хороше травлення. Сміх навіть здатний зменшити силу болю й допомагає легше переносити його. Дослідження показали, що сміх покращує стан нашої імунної системи.

Але більшою мірою, звісно, почуття гумору – це те, що робить життя веселіше. Адже скільки радості нам приносять хвилини відвертого сміху з нашими малюками.

Різний вік – різний гумор

Діти сприйнятливі до розвитку почуття гумору вже в дуже юному віці. Однак що є забавним для малюка, не буде смішним для підлітка. Щоб допомогти вашим дітям на кожному з їх вікових етапів розвитку, важливо знати, що саме здатне їх розвеселити.

Немовлята. Немовлята насправді не розуміють гумору, зате вони точно знають, якщо ви посміхаєтесь, ви щасливі. Коли ви видаєте дивні звуки або приймаєте смішний вираз обличчя, а потім смієтесь або посміхаєтесь, ваша дитина, швидше за все, відчуває вашу радість і починає відтворювати вашу міміку. Також він або вона відмінно реагує на фізичні подразники, такі як лоскіт або коли ви дмете йому в животик, притулившись губами.

Десь між 9 і 15-м місяцями немовлята вже достатньо обізнані зі світом, щоби зрозуміти, що коли мама раптово визирає з-за ведмедика чи нявкає, як котик, то вона робить щось несподіване – і це смішно.

Малюки. Малюки цінують фізичний гумор, особливо елементи несподіванки (типу «ку-ку» або раптовий лоскіт). Оскільки діти активно розвивають мовні навички, вони вважатимуть смішними веселі рими й кумедні слова – і таке реагування буде притаманне їм і в дошкільному віці.

Приблизно в цей час багато дітей починають робити спроби розсмішити своїх батьків. Наприклад, ваша дитина може навмисно вказати на неправильний елемент обличчя, коли ви попросите її показати, де в неї носик, або вдягти ваше взуття й пустотливо протопати в ньому навколо будинку.

Дошкільнята. Дошкільник, найімовірніше, убачатиме гумор на картинці з якимись «неправильностями» (автомобіль із квадратними колесами, свинка в сонцезахисних окулярах), ніж сприйме жарт або каламбур (гру слів). Невідповідність між картинками і звуками (кінь, який кажу «му») теж виглядає смішно для цієї вікової групи. І оскільки вони вже більш обізнані з деякими видільними функціями організму, як і з тим, що «живе» в носі, дошкільнята часто сміються над так званим «туалетним гумором» (гумором «нижче пояса»).

Діти молодшого шкільного віку. Коли діти наближаються до випуску з дитячого садка й долучаються потім до молодшої школи, гра слів, перебільшення й фарс стають для них усе смішніше і смішніше. Вони можуть відчувати величезне задоволення, розповідаючи прості жарти або анекдоти (адже весело й забавно бути тим, хто знає кульмінацію історії!). І будуть повторювати ті жарти знову й знову.

Учні молодших класів, але вже трохи старше, краще розуміють, що означають ті чи інші слова і здатні грати з ними – вони люблять каламбури, загадки та інші види гри слів. Вони також починають висміювати будь-яке відхилення від того, що сприймають як «нормальні» форми поведінки або одягу; грубі жарти, пов'язані з видільними функціями організму все ще користуються в них успіхом.

Однак у дітей у цьому віці розвивається й більш тонке розуміння гумору, включаючи здатність використовувати дотепність або сарказм та інтерпретувати несприятливі ситуації з їх допомогою.

Основи гумору

Ніколи не буває рано приступити до розвитку почуття гумору в дитини. Немовлята посміхаються та сміються настільки чудово, що ми інтуїтивно робимо деякі речі – посміхаючись, дмемо їм в животик, притулившись губами, або лоскочемо їх багато разів на день – просто для того, щоби знову і знову почути їх дитячий безтурботний сміх.

Важливо протягом усього часу зростання й дорослішання дітей усіляко підтримувати в них прояви гумору. Коли ви грайливі й гумористичні у спілкуванні з дитиною, яка радіє кумедним нісенітницям і сміється над ними, ви допомагаєте йому або їй розвивати грайливе й жартівливе ставлення до життя.

Один з найкращих способів зробити це вже на етапах раннього розвитку вашого малюка – це щодня проводити час разом, бути чуйними та сприйнятливими до багатьох можливостей посміхнутись чи посміятись, наданих вам вашим малюком. Будьте спонтанними, грайливими й пам'ятайте про його вікові «переваги» в гуморі. Також будьте настільки тонко гумористичними, щоб не піддаватись на недосконалі та грубі жарти.

Що ще ви можете зробити, щоб заохотити почуття гумору вашої дитини?

  • Будьте прикладом гумору. Один з найкращих прийомів, за допомогою якого ви можете розвинути у своєї дитини почуття гумору, це демонстрація свого власного почуття. Жартуйте. Розповідайте смішні історії. Смійтеся вголос. З легкістю долайте маленькі домашні «катастрофи», такі, як, наприклад, розлите молоко.
  • Ставтесь до гумору дитини серйозно. Заохочуйте спроби дитини пожартувати: буде це читання (потенційно несмішних) жартів зі збірки анекдотів чи малювання смішних картинок про вашого собаку. Хваліть дитину за те, що вона намагається бути смішною, й будьте відкриті для щирого здивування, коли ваша дитина змусить вас розсміятись у перший раз – це чи не одне з найприємніших задоволень у житті!
  • Пояснюйте дітям, що дорослі смішні й дотепні, і вони теж можуть стати такими. Зробіть гумор частиною вашої повсякденної взаємодії з дітьми й заохочуйте їх спроби ділитися кумедними спостереженнями або своїми реакціями, навіть коли навколо вас інші дорослі.
  • Створіть багате гумором навколишнє середовище. Оточіть ваших дітей книгами. Малюкам і дошкільнятам стануть у пригоді ілюстровані книги з веселими розповідями або смішні й милі дитячі віршики; старшим дітям будуть цікаві збірники анекдотів і коміксів. Крім того, поцікавтесь якісними гумористичними серіалами, фільмами й веб-сайтами для всіх вікових груп, допоможіть дитині зробити правильний вибір і неодмінно самі насолоджуйтесь ним.
Де провести межу

Коли справа доходить до гумору, дітям потрібні певні межі, як і в інших сферах життя. Ви, звісно, не станете заохочувати підлі або непристойні жарти, тож будьте гідним прикладом для наслідування й уникайте використання подібного некоректного гумору. Якщо хтось висловлює образливі або недоречні історії, не смійтеся. Виділіть час, щоби пояснити своїй дитині, чому цей жарт не смішний.

Ви також можете акуратно припиняти «туалетний гумор» або, принаймні, не брати участь у ньому занадто завзято. Діти можуть відчувати труднощі при визначенні того, коли припустимо пожартувати подібним чином (удома, з родиною), а коли це абсолютно недоречно й неприйнятно (у класі, у церкві).

Сім'я, яка сміється разом...

Насамперед гумор – це явище соціальне. Ось чому, коли ви дивитеся смішний фільм у кінотеатрі з іншими усміхненими людьми навколо вас, ви смієтесь над ним більш емоційно, ніж у повній самоті вдома, лежачи на дивані.

Ключовим аспектом для розвитку почуття гумору вашої дитини є весело проведений час з усією родиною. Обмінюйтеся жартами, грайте в ігри й дивіться комедії разом.

Ви можете придумати свої власні смішні сімейні традиції: дружнє «вішання» ложки на ніс перед тим, як приступити до обіду, або одягання в однакові піжами перед переглядом фільму. Це буде смішно зараз і навіть ще смішніше через роки, коли ви й ваші діти будете пригадувати ці веселі, у чомусь безглузді й дуже кумедні епізоди.

Гість
Оцініть матеріал