Оцініть матеріал

Дитячий садок: інтелектуальний розвиток

Вікові особливості дошкільнят та поради батькам про те, як сприяти їх гармонійному розвитку

Дитячий садок: інтелектуальний розвиток

Вони живуть у світі фантазій

Діти віку дитячого садка є центром свого власного унікального світу. Їм знадобиться ще рік або два, щоб розмежувати реальне життя й фантазії. Тому в даний віковий період діти часто мають ірраціональний страх того, що вони уявляють (наприклад, монстра під ліжком).

Порада: проявіть терпіння й розуміння. Не відкидайте страх вашої дитини. Вам він може здаватись безпідставним, але для вашого малюка він дуже реальний.

Вони пізнають світ візуально

Дошкільнятам легше зрозуміти й засвоїти те, що вони можуть побачити своїми очима. Вони не розуміють, що лід – це замерзла вода. Вони не розуміють, що шматок глини можна скачати в довгу мотузку, яка буде, як і раніше, містити ту ж кількість глини. Їм треба все це показати.

Порада: визнайте, що пояснити своїй дитині все ви не зможете. Будьте терплячі й не втрачайте самовладання у відповідь на її нескінченні «чому?».

Вони прагнуть повсякденної передбачуваності та правил

Діти хочуть знати правила, і вони в основному ними керуються. Навіть їх незначна зміна примушує малюків хвилюватися через нестабільність в їхньому «усталеному» житті. Іноді малюки дуже хочуть догодити й потішити дорослих і засмучуються, якщо інші будуть порушувати правила.

Порада: забезпечте певну структуру у вашому домі. І перш ніж дитина не виправдає ваші очікування, поясніть правила й переконайтеся, що вона їх повністю розуміє. Заохочуйте прості повсякденні справи, наприклад, сервіровку обіднього столу та прибирання ліжка. Якщо ваша дитина старанно дотримується правил, скажіть їй, що ви дуже цінуєте це. Коли вона їх не виконує, спокійно наполягайте на своєму. Скажіть, наприклад: «Тобі треба прибрати в кімнаті».

Вони вивчають багато нових слів за короткий час

Дитячий садок – це час неймовірного мовного розвитку. Діти уважно слухають і використовують контекстні підказки для розуміння нових слів. Якщо це не спрацьовує, у більшості з них не виникає жодних проблем – вони питають, і питають, і питають, і питають знову і знову.

Порада: багато розмовляйте з ними й не занадто турбуйтеся про те, що ви при цьому вимовляєте велику кількість довгих і складних слів. І справді, розширте можливості використання нових слів у повсякденній мові. Розповідайте історії. Читайте вірші. Грайте в ігри з використанням різних слів.

Вони починають розуміти граматику та складні речення

Переважна кількість відвідувачів дитячого садка вчаться розуміти мову вже на більш високому рівні. Наприклад, вони можуть зрозуміти, що дорослі кажуть про сьогодення, минуле й майбутній час або розуміють те, що батьки чи вихователі мають на увазі.

Порада: розмовляйте з вашою дитиною так, як ви розмовляли б з дорослим. Ви, можливо, звикли розмовляти особливою спрощеною мовою, але період перебування дитини в дитячому садку може стати для вас найбільш оптимальним часом, щоби зламати цю звичку.

Вони розвивають функціональну пам'ять

Ви можете здивуватися, що ваша дитина здатна запам'ятати й повторити великий обсяг інформації. У цьому віці діти можуть запам'ятовувати списки завдань, телефонні номери, пісні, вірші та багато іншого.

Порада: киньте виклик вашому малюку – нехай він запам'ятає якісь дані, наприклад, номер телефону та домашню адресу, але не треба дитину примушувати, якщо в неї раптом виникнуть з цим якісь проблеми.

Вони люблять поговорити

Дошкільнята вивчають нові слова й можливості використовувати мову, тож це цілком природно, що вони хочуть застосовувати свої нові знання у своє задоволення. Іноді те, що вони кажуть, для дорослих зовсім не має смислового навантаження, але щоразу, коли вони відкривають рот, – це шанс дізнатися щось нове.

Порада: всіляко заохочуйте балакучий характер вашого малюка. Придумайте цікаві заходи, наприклад, співати пісні, розповідати казки, читати вірші або поставити невелику п'єсу. Якщо ваш малюк усе ще «пригальмовує» на односкладових відповідях, це нормально. Просто продовжуйте спілкуватися з ним і натхненно підбадьорювати.

Вони можуть обговорювати розповіді розсудливо

Діти в дитячому садку люблять різні історії, і свій інтерес вони можуть утримувати протягом 15 або 20-ти хвилин. Вихователь дитячого садка також може пропрацювати з ними такі питання, як, наприклад, який характер героїв їм найбільше подобається, як героям удалось вирішити проблему і що б діти зробили, якби опинились на їхньому місці. Ви можете й самі ставити їм подібні запитання вдома.

Порада: обговорюйте книги, які ви разом прочитали. Читайте книги різних жанрів. Це не тільки пробудить любов до читання, а й допоможе посіяти зерна соціальних навичок, які дитина буде вміло використовувати в майбутньому при вирішенні конфліктів чи проблем.

Гість
Оцініть матеріал