Оцініть матеріал

Радість спонтанного самовираження дитини

Значення вільного самовираження дитини у творчості та відповідні поради батькам

Радість спонтанного самовираження дитини

Дітям не варто турбуватися про всілякі творчі правила та стереотипи, оскільки тиск певних вимог до правильності зображення в певний момент здатний взяти верх над дітьми й перешкодити їхньому творчому розвитку.

Батькам важливо допомогти малюкам шукати та знайти свій власний і неповторний шлях, прислухаючись до внутрішніх відчуттів. Коли дітям не вказують на те, як зробити що-небудь, не просять користуватись готовими шаблонами, вони знаходять натхнення спонтанно і вчаться прислухатись до своєї інтуїції. Немає необхідності в наслідуванні або прямуванні заданим шляхом. Кожне творіння народжується з потреб дітей і є унікальним у своєму вираженні. Творчість треба сприймати як гру в чистому вигляді, оскільки лише в таких умовах можуть прокинутись і розквітнути радість і бажання творити.

Якщо дитина турбується із приводу того, що не знає, як їй намалювати певний предмет або, наприклад, людину, підтримайте її. Скажіть, що це не привід сумувати і зневірюватись, а навпаки, це прекрасна можливість творити так, як вона сама забажає і у відповідності з тим, що відчуває в даний момент. Нехай дитина надає предметам будь-який розмір, форму або колір. Нехай малює, винаходить та отримує задоволення, а не копіює предмети. Розкажіть їй про те, що ви самі любите час від часу малювати людей з різною довжиною рук і різною формою голови, навіть квадратною. Це повинно розсмішити дитину і трохи розкріпачити її.

Усе, що від вас вимагається, це зробити так, щоб дитина сприймала малювання як гру, а не як роботу чи обов'язок. Якщо вона не може, не знає або не хоче відображати реальну форму предметів, не примушуйте її робити це. Вона хоче малювати будівлі? Нехай проявить себе як унікальний, єдиний і неповторний архітектор мальовничих будов. Між іншим, у наші дні архітектори проектують будівлі найрізноманітніших форм і розмірів, іноді дуже химерних і дивних. Не кажучи вже про всесвітньо відомого Антоніо Гауді, який у своїх творіннях вийшов далеко за межі звичних стилів та архітектурних традицій. Нехай же дитина прислухається до своєї фантазії і творить так, як хоче.

Вона може сконструювати найдивнішу та неймовірну споруду у стилі модерн із зеленими колонами, станцією сонячних батарей і майданчиком для приземлення прибульців на даху. У певний момент дитина відчує, що опинилась у власному світі, де їй зовсім не потрібна допомога в малюванні і вона більше не боїться пропустити якусь важливу деталь. Зрештою, вона невимовно зрадіє, що не стала малювати будівлю за шаблоном, яка не має нічого спільного з утіленням її мрії.

Украй необхідно переконувати дітей не боятися самостійно досліджувати цей світ за допомогою творчості. Адже, на жаль, ми часто робимо їх залежними від продемонстрованих нами прикладів і детальних інструкцій. У деяких видах діяльності, таких як математика або інші точні науки, це необхідний крок, але дуже важливо запропонувати дітям принаймні один вид діяльності, в якій вони зможуть постояти за себе і знайти свій неповторний шлях, сміливо винаходити, самовиражатись і вільно творити все, що тільки побажають. Якщо ми не дамо їм такої можливості, діти будуть боятись експериментувати й відмовляться від цього, а їхнє натхнення і творчий порив просто зникнуть. Єдине, що їм залишиться, – це копіювати, повторювати або дотримуватись інструкцій, але вони вже ніколи не зможуть довіряти тим величезним можливостям, які розкриває перед ними творчість.

Гість
Оцініть матеріал