Оцініть матеріал

Як навчити дитину визначати час на годиннику?

Розповідаємо, як поетапно навчити дитину визначати час на годиннику

Як навчити дитину визначати час на годиннику?

Із годинниками та часом пов’язані вміння, необхідні кожній людині в повсякденному житті. Але, щоб навчитися визначати час за годинником, треба мати достатній рівень математичних знань: розуміти, що таке половина та чверть, уміти рахувати хоча б до 60, додавати п’ятірками, уміти додавати й віднімати 10, 15 до чи від числа. Та й загалом, мати уявлення про те, що час плинний і завжди рухається в один бік. Тож з’ясуймо, як навчити дитину визначати час на годиннику.

Перш ніж розпочати, поміркуймо ось про що. Основними типами годинників, звичними в наш час, є аналоговий та цифровий. І дитина повинна опанувати їх обидва. Хоча і видається, що цифровий годинник простіший для сприйняття, не варто з нього починати вчити дитину визначати час. Хоча б тому, що цифровий годинник потребує складніших математичних знань і вміння рахувати до 60. А визначати годину за аналоговим годинником можна навчитися значно раніше. Окрім того, циклічний рух стрілки від 12 до 12 дає нам відчуття плину часу як такого, який поділений на однакові проміжки. Циферблат наочно демонструє, що таке хвилина та година. А також дитина бачитиме, що час таки рухається (разом зі стрілкою). Ознайомлення лише із цифровим годинником не дасть дитині такого глибокого розуміння особливостей часу. Тому, якщо у вас є дошкільнята, вдома обов’язково повинен бути великий аналоговий годинник із лаконічним циферблатом.  

Як у дитини сформувати базові знання про час?

Про те, що стрілка «ходить» і годинник при цьому говорить «тік-так», знають уже малюки. Це вчить їх, що час спливає, йде, рухається. Також діти вчаться розуміти, що час рухається від минулого до майбутнього (ми ходили гуляти, ми підемо гуляти). Отож, перш ніж учитися визначати час за годинником, дитина повинна мати базове розуміння плину часу. Говоріть із малюком про розпорядок дня, планування справ на день, використовуйте різні (саморобні чи готові) дитячі планери з розпорядком дня. А з годинником та особливостями вимірювання часу  дитину треба знайомити тоді, коли вона вільно рахує хоча б до 12.

Як поетапно навчити дитину визначати час на годиннику?

1 етап. Ознайомлення з аналоговим годинником

Підготуйте модель годинника (саморобного, навчального або ж візьміть звичайний годинник із лаконічним дизайном), у якому можна легко рухати стрілками.

  • Розкажіть дитині про те, що годинник складається із циферблата та стрілок. Циферблат – це панель годинника, зазвичай у вигляді круга з числами від 1 до 12 та 60 поділками по колу. Коротка стрілка вказує на годину, довга – на хвилини. 
  • Розкажіть, у яку сторону рухається стрілка. Поміркуйте про те, наскільки важливим приладом у людському житті є годинник.  
  • Зверніть увагу, що на деяких годинниках буває секундна стрілка і рухається вона дуже швидко. Спробуйте поплескати в такт із секундною стрілкою, щоб відчути тривалість та швидкоплинність секунди.

2 етап. Навчаємо, як визначати повну годину

На цьому етапі вчіть дитину визначати повну годину. Розкажіть, що хвилинна стрілка має вказувати на 12, а годинна – вказує на годину. Надайте декілька прикладів. А далі дайте дитині змогу самостійно визначати годину. Наприклад, запропонуйте їй самотужки визначити, чи уже настав час запланованої справи. Для цього разом із дитиною підготуйте план на день. І, коли настане потрібна справа (наприклад, обід), запитайте дитину, чи не час обідати. Нехай дитина згадає, о котрій годині планується обід, зазирнувши в розпорядок дня і перевіривши за допомогою годинника, чи не настала вже потрібна година. Отож, такі щоденні побутові справи допомагатимуть дитині вчитися розуміти години.

3 етап. Навчаємо розрізняти пів години

Щоб дитина опанувала вміння визначати пів години, зосередьте її увагу на хвилинній стрілці. Розкажіть, що хвилинна стрілка за годину минає усе коло, а за пів години вона минає пів кола. Хвилинна стрілка рухається значно швидше, ніж годинна. Якщо хвилинна стрілка вказує на 6, значить, вона уже пройшла половину години. 

Виріжте з кольорового паперу пів коло відповідно до розміру вашого годинника. Затуліть ним пів циферблата. Дитина наочно переконається, що пів години уже минуло, а пів ще має минути для того, щоб настала ціла година. Якщо дитина ще не дуже вільно орієнтується у числах у межах 100, не треба поки що розповідати їй про 60 та 30 хвилин. Важливо, щоб вона зрозуміла, що стрілка минула пів  циферблата, і це половина. 

4 етап. Показуємо, як розрізняти хвилини в межах 5

Перш ніж учитися розрізняти на годиннику хвилини, дитина повинна досить вільно додавати п’ятірками, володіти числами до 60 та легко додавати й віднімати 15 до числа. Починайте навчати, що ж показує хвилинна стрілка, з пояснення про хвилини у межах 5:

  • Розкажіть, що година складається із 60 хвилин. На них вказують поділки.
  • Половина години – це 30 хвилин. Варто рухати стрілкою і рахувати разом із дитиною до 30.
  • Поясніть, що рух хвилинної стрілки від цифри до цифри позначає 5 хвилин. Між цифрами якраз є 5 поділок. 
  • Покажіть, як виглядає на циферблаті час, коли уже минуло 5 хвилин після конкретної години. До прикладу, покажіть на годиннику 2:03 і поясніть, що це значить, що 2 год уже минули, а повна 3-тя година ще не настала. Хоча стрілка уже рухається по 3, а не по 2 годині. 
  • Запропонуйте дитині розмалювати годинник, поділений на частки по 5 хвилин.

5 етап. Пояснюємо про 10, 15, 20, 25 хвилин на годиннику

Тепер навчіть дитину визначати 10, 15, 20, 25 хвилин. Таку навичку опанувати нелегко. Тому дайте дитині достатньо часу для цього. Запитуйте про час, давайте різні завдання, які допоможуть дитині потренувати це вміння. Наприклад, просіть дитину позначити стрілками час на годиннику (2:10, 3:15, 4:05 тощо). Можна власноруч зробити багаторазову наочність: заламінувати намальований годинник і використовувати маркер, який стирається. Або завантажити та надрукувати барвисті годинники-квіточки.  

6 етап. Показуємо, як визначати час другої половини години 

Якщо годинник показує, що минуло більше ніж 30 хвилин, то рахувати хвилини можна двома способами. Ми можемо продовжувати рахувати хвилини від 30 до 60 (3:45). Поясніть, що в такому разі ми називаємо ту годину, яка уже минула, і показуємо кількість хвилин, які також уже минули. Але також ми можемо називати ту кількість хвилин, якої бракує до наступної повної години (15 до 4). У такому разі ми рахуємо, скільки хвилин залишилося до тієї години, яка тільки має настати. Щоб дитині було простіше зрозуміти другий варіант, скористайтеся півколом і затуляйте половину циферблата.  

Зверніть увагу дитини, що в українській мові можна називати час першої половини години за допомогою прийменників «по» та «на». Тобто, 2:05 можна озвучити як «п’ять по другій», або ж «п’ять на третю». А час другої половини години можна називати за допомогою прийменників «за» та «до». Отож, 4:40 – це «за двадцять п’ята», або ж «двадцять до п’ятої». Також це «четверта сорок». 

Заохотьте дитину виконати завдання «Вартові часу», яке допоможе їй потренувати вміння правильно називати час. Завдання можна завантажити і надрукувати або ж скористатися онлайн-версією у формі вікторини.

7 етап. Розповідаємо про 24 години і особливості позначення часу на годинниках у різний період доби  

Розкажіть про те, що доба має 24 години і за добу годинникова стрілка минає два кола циферблатом. Відлік доби починається о 12 ночі. А після 12 години дня години називаються числами від 13 до 24. 

Щоб дитина запам’ятала цю інформацію, виготовіть для неї наочність – годинник, у якому поряд із числами 1–12 є числа 13–24.

8 етап. Розповідаємо про особливості запису часу на цифровому годиннику 

Дитині важливо показати, що хвилини на цифрових годинниках завжди показують ту кількість хвилин, яка минула, і ніколи – скільки хвилин залишилося до наступної години. І якщо ми бачимо на цифровому годиннику годину, то це завжди значить, що вона уже минула і час прямує до наступної години. 

Корисним є вміння зіставляти час на аналоговому та цифровому годинниках. Такі заняття дадуть дитині повноту розуміння особливостей вимірювання часу. Запропонуйте учневі чи учениці:

Для того, щоб розвивати в дитини життєво важливе вміння визначати необхідну кількість часу, пропонуйте їй завдання, де треба порахувати, скільки часу минуло між показниками на двох годинниках.

Вправного дослідника часу познайомте із циферблатом із римськими цифрами та запропонуйте визначити час на годиннику, на якому цифр немає. Якщо дитина впорається із таким завданням, вважайте, що навчання було успішним. Повірте, не усім сучасним дорослим, які  виросли на цифрових технологіях, до снаги  виконати таке завдання.

Авторка: Наталка Бачко, фахівчиня з домашнього навчання

Гість
Оцініть матеріал