Оцініть матеріал

Як навчити дитину письма й написання імені

Ігрові моменти, що дозволяють батькам залучити дитину до навчання писати свої перші літери

Як навчити дитину письма й написання імені

Маленька дитина починає свою мандрівку світом читання й письма з моменту написання та читання свого найпершого слова. Для більшості дітей цим першим словом є власне ім’я. Але як дошкільникам удається зробити цей освітній стрибок до написання літер імені та інших літер алфавіту? Чи існують вірні й невірні способи навчання дитини вміння писати?

В ідеалі перше, що повинен використати малюк, – це не олівці та фломастери, а такі речі, що дозволяють укріпити м’язи його рук, необхідні, щоби правильно тримати ручку або олівець. При формуванні навичок письма необхідно додавати тактильний (кінестетичний) компонент, використовуючи різноманітні матеріали. Наприклад, за допомогою тіста, вирізаних з рельєфного паперу літер, піску можна розповісти дітям про форму літер, розвиваючи при цьому дрібну моторику.

Найкращий спосіб навчання маленьких дітей складається з використання мультисенсорого підходу, що передбачає дію на максимальну кількість органів чуття. Спробуйте використати наступні поради про розвиток навичок письма та написання імені – й ваша дитина буде мати всі необхідні навички письменника-початківця.

Формування навичок письма

Використовуйте кілька із цих цікавих і кумедних прийомів, щоб допомоги вашому малюку вивчити правильні та послідовні рухи при написанні літер алфавіту.

  • «Повітряне» письмо. Хай ваша дитина в першу чергу навчиться писати літери в повітрі. Ці великі м’язові рухи допоможуть їй механічно відтворювати процес письма й у подальшому будуть сприяти розвитку безпосередньої навички писати. Хай вона під час цих «чарівних» рухів рукою промовляє вголос назву літери чи коментує послідовність її написання. Наприклад, для літери «Т» вона може сказати: «Починаю зверху, веду прямо вниз. Переставляю руку й пересікаю».
  • Пінна розвага. Доки ваша дитина знаходиться у ванній кімнаті, нанесіть трохи крему для гоління на край ванни або на стіну. У спекотний день це можна робити на подвір’ї на столі, що теж подарує багато задоволення, а коли ви закінчите, ваш стіл засяє неймовірною чистотою! Дозвольте вашій дитині за допомогою піни попрактикуватись у написанні якоїсь літери, потім усе зітріть і спробуйте написати наступну. Атмосфера гри запалить дитину й кине їй потрібний виклик, щоби продовжувати знову і знову, доки не вийде зробити все вірно та гарно.
  • Кухонне дійство. Вам необхідно насипати невелику кількість піску або солі на лист для випікання або тацю. І нехай ваша дитина водить по ньому пальчиком, намагаючись написати літери без використання такого письмового приладдя, як олівці, ручки чи крейда. Якщо вона помилиться, нічого страшного, вона може просто все стерти і спробувати знову, а від помилки не залишиться і сліду.
  • Фантазії про написане. Коли дитина буде готова перейти до паперу, дайте їй великі аркуші й покажіть правильні рухи та штрихи, необхідні для написання різних літер. Буде чудово, якщо ви зможете з гумором охарактеризувати кожну літеру, наділивши її певними людськими рисами – і вам, і дитині буде цікаво й весело! Наприклад, буква Е – це паличка у шляпі, з паском і в черевичках.

Написання свого імені

Перед тим як ваша дитина почне писати своє ім’я, їй знадобиться деяка практика розпізнання літер. Спробуйте кілька із цих забавних ігор, і ваша дитина засвоїть написання вмить.

Якщо ваш малюк ще зовсім маленький, то спочатку йому буде легше розібратися з великими друкованими літерами. Пізніше ви зможете додати традиційну рукописну форму. Друковані літери набагато легше відрізняти і писати. Більшість маленьких дітей ще не мають тієї дрібної моторики, що необхідна для впевненого написання рукописних літер, і, зазнавши невдачі, дитина, скоріше за все, швидко увійде у стан фрустрації (засмутиться й опустить руки).

  • Практикуйте різноманітні головоломки. Зробіть з імені дитини нескладну головоломку, написавши його крупними літерами на аркуші паперу. Виріжте кожну літеру окремо, перемішайте їх і попросіть дитину зібрати й розкласти літери свого імені у вірному порядку.
  • Шершаві слова. Напишіть літери імені вашої дитини на аркуші спеціального наждачного паперу. Дозвольте їй пальчиком водити по паперу, щоб отримати тактильне уявлення про своє ім’я.
  • Докладно вивчіть ім’я. Коли дитина буде готова приступити до написання свого імені, напишіть його великими літерами на аркуші паперу. Потім попросіть дитину спочатку кілька разів обвести кожну літеру пальчиком, потім ластиком (зворотною стороною олівця), а в кінці й самим олівцем. Ви можете також використовувати фарбу, зануривши в неї вказівний пальчик дитини; це додасть яскравого кольору й дасть ще більше мультисенсорної практики.

Захоплююча подорож світом читання й письма починається з алфавіту. Подаруйте вашій дитині чудовий початок, забезпечивши її цікавим практичним досвідом. А описані ігрові моменти створять вашому малюку позитивний настрій та обов’язково дозволять запам’ятати процес письма як щось радісне і приємне!

Гість
Оцініть матеріал