Оцініть матеріал

Якщо дитина відмовляється йти до школи

Поради батькам у випадку небажання дитини ходити до школи

Якщо дитина відмовляється йти до школи

Ви вже не можете дочекатися, коли ваша донька прийде зі школи додому й розповість вам про свій день. Але, як тільки вона переступає поріг, бачите сльози і чуєте фразу, повну розпачу: «Я туди більше не піду!».

Якими будуть ваші дії? Є ряд речей, які ви повинні зробити, і яких ви максимально маєте уникати. Ось ті самі «що робити» і «чого не робити». Це допоможе вашій дитині відновитися після невдалого дня в школі і сформувати систему позитивних орієнтирів для успішного подолання психологічного та емоційного бар’єру.

Чого не варто робити

Не реагуйте занадто бурхливо. Цілком природно, що пригнічений стан дитини викликає в батьків відповідні емоції. Але зрозумійте, ви не зможете допомогти своїй дитині, якщо будете засмучуватися і перейматися разом з нею, або навпаки, як ураган, увірветеся до школи з обуренням на вчителя або дитину, які стали причиною її сліз. Ваша дитина потребує спокійної виваженої підтримки, мудрої поради без надмірних емоцій, які тільки збентежать її ще більше.

Не нехтуйте її почуттями. Ваша мудрість і турбота допоможуть дитині впоратися зі своїми стражданнями зараз і стати більш сильною людиною потім. Критика лише тільки змусить її замкнутися в собі, а не допоможе у вирішенні даної проблеми.

Не ставте безліч запитань. Хоч вам і хочеться якнайшвидше дізнатися всі деталі та подробиці, але в ситуації, що склалася, дитина найбільше потребує, щоб її вислухали, почули. Дайте можливість їй самій висловити наболіле. Маленькому школяреві необхідно відчути, що ви йому вірите і по-справжньому переймаєтеся його проблемою. Факти можуть почекати, а емоційний стан збентеженої дитини - ні.

Не виявляйте надмірних емоцій зі свого боку. Особливо з дітьми молодшого віку, оскільки надто бурхлива реакція дорослого буде лише підживлювати їхні страхи. Ваша дитина має відчувати, що поруч з найріднішими людьми її проблеми стають незначними та дріб’язковими.

Не дозволяйте дитині залишитися вдома. Таке бажання може бути продиктоване страхом і невпевненістю і аж ніяк не сприятиме вирішенню проблеми. Дуже важливо навчити не уникати труднощів, а попри все сміливо їх долати.

Не вмовляйте дитину відвідати школу за будь-яку винагороду. Адже це не послуга батькам, а серйозна, відповідальна справа самої дитини.

Загалом, не дозволяйте своїм емоціям узяти верх над вами. Адже ваше так зване членство «Клубу сліз і страхів» не стане в пригоді ні вам, ні вашому школяреві. Ваша дитина повинна бачити, що ви контролюєте ситуацію, вчитися у вас толерантності й тактовності.

Що варто робити

Допоможіть дитині розпізнати її почуття. Дітям часто важко зрозуміти, що вони відчувають, особливо в неприємних ситуаціях. Якщо це необхідно, допоможіть сформулювати можливі назви емоцій, наприклад, «Це викликає в тобі відчуття безпорадності, страху або сорому». Чим більше вона розуміє, що відчуває, тим краще зможе проаналізувати й збагнути, що викликало такі почуття.

Підтримайте дитину словами. Іноді одні лише словесні аргументи можуть виявитися саме тим, чого потребує ваша дитина. Зробіть спробу подивитися на ситуацію очима самої дитини. Намагайтеся знайти такі слова, щоб ваш школяр повірив у себе, в те, що з будь-якого скрутного становища є вихід. А головне – будьте щирими й відвертими, щоб у дитини не виникло сумнівів у тому, що ви по-справжньому переймаєтесь її проблемами.

Допоможіть їй рухатися далі. Діти схильні акцентувати увагу на неприємностях (як і дорослі). Після відвертого спілкування обніміть свою дитину і спрямуйте розмову в інше позитивне русло. Ваша дитина в майбутньому набуде впевненості, якщо в сьогоденні побачить впевненість у вас.

Запитайте про позитивні моменти. Адже незначний негатив може затьмарити всі інші події. Після того, як обговорено складний період часу, проведеного в школі, переведіть розмову на приємні речі, які відбувалися з дитиною протягом дня.

Заохочуйте дитину до позитивного мислення, до усвідомлення того, що про неї думають, піклуються. Якщо вона все ще невпевнено почувається при думці, що потрібно йти до школи, дайте їй щось унікальне, що буде нагадувати про вас. Чи це буде одяг, який ви купували разом, чи предмет, який має для дитини особливе значення. Ефективно можна використати елемент гри, якщо мова йде про молодших школярів. Дитина оцінить ваш доречний і дотепний жарт.

Нарешті, допоможіть їй  візуалізувати вашу підтримку, що має назву «захист і підтримка». Скажіть, що в будь-якій складній ситуації ви незримо завжди поруч, підтримуєте й допомагаєте.

Невдача, особливо в перший день занять у школі, може здатися дитині кінцем світу. Першою вашою інстинктивною реакцією може стати емоційна, як і у вашого сина чи доньки. Але дібрані вчасно і влучно слова, щирість, мудрість, уміння володіти емоціями допоможуть уникнути помилок та необдуманих кроків, сприятимуть успішній адаптації дитини до перебування в шкільному колективі.

Зверніть увагу на те, що ця стаття не призначена для вирішення серйозних ситуацій, з якими може зіткнутися ваша дитина, наприклад, з такими, як прояви зверхності, приниження або знущання.

Гість
Оцініть матеріал