Оцініть матеріал

Повільне виховання – шлях до креативності

Поради батькам, які допоможуть неспішно й безтурботно розкрити потенціал дитини

Повільне виховання – шлях до креативності

Для багатьох батьків виховання розумних і мотивованих дітей передбачає написання громіздкого розкладу зі всілякими видами навчання й малою кількістю вільного часу. Однак багато педіатрів і дитячих психологів рекомендують використовувати менше пунктів у розпорядку дня, більше спонтанних, неструктурованих ігор і простих іграшок, а також якомога частіше проводити час зі своєю сім'єю.

У даній статті відображена лише невелика частина зростаючої тенденції до «повільного виховання» – універсального терміну, який передбачає неспішний і безтурботний підхід до виховання дітей. Як безпосередньо зацікавлені батьки ви, звісно ж, спитаєте, чи це дійсно виховання, засноване на продуманому невтручанні, чи це просто лінь.

Час, проведений за стихійними, неструктурованими іграми, – не просто додатковий, а надзвичайно важливий. Крім цінного зняття напруги вільна гра призводить мозок дітей в належну форму, вивільняє творчу енергію, заохочує, сприяє гнучкості, креативному мисленню та емоційному зростанню. Інакше кажучи, трохи менше структурованості не просто добре для перевтомлених мам і тат – це потужний підсилювач роботи мозку вашої дитини.

Як завжди, ключ у балансі. Щоб допомогти своїй родині, трохи відпустіть ситуацію, не поспішайте і зберігайте простоту.

Зупиніться, подивіться й послухайте. Розпишіть графік навчання так, щоб у ньому були досить великі перерви. Дітям потрібен час, щоб обробити отриману інформацію й позайматися самостійно. Коли щось приверне увагу дитини, то в період між заняттями вона виконає це абсолютно природно. Схильність до нових інтересів і самостійне набуття нових навичок збагатять вашого сина чи доньку і змусять з нетерпінням чекати наступної можливості щось пізнати.

Не перестарайтесь в «опитуванні». Не тисніть на дитину й не вимагайте від неї повного звіту після кожного заняття якою-небудь діяльністю. Дозвольте своєму маленькому учню спонтанно, за його власним бажанням розповідати вам про те, що він любить чи не любить. Звертайте увагу на тон його голосу й негативні реакції. Якщо ваша дитина ніколи не ділиться враженнями про певне заняття або скаржиться після кожного з його відвідин, можливо, це заняття не зовсім їй підходить.

Будьте батьком прямо зараз. Замість планування максимально структурованих і розрахованих по хвилинах сімейних заходів залиште кілька годин наприкінці робочого дня (або у вихідні), щоби просто де-небудь побродити. Сімейний час може мати зовсім довільну форму або плануватись мінімально. Відпочиньте вдома, підіть у парк або на пляж і просто порадійте разом. Принесіть книгу, сядьте у крісло й дозвольте своїй дитині досліджувати цей світ: коли вона потребуватиме вас, ви будете поруч.

Заохочуйте відкриті гри. Свідомо створіть простір у житті своєї дитини, де немає жодних правильних відповідей і неправильних теж. Ігри, в яких немає точки відліку й кінця, можуть вивільнити креативність та освіжити молодий розум для зустрічі з майбутніми труднощами. Усілякі конструктори просто ідеальні для чарівної й навчальної гри, яка може тривати годинами. Різні історії, із захопленням розказані один одному, й довгі прогулянки на природі – чудовий засіб для проведення післяобіднього часу.

«Серендипність». Серендипність – це здатність зробити глибокий висновок з випадкових спостережень, знайти те, чого не шукав навмисно; це приємний сюрприз, щасливий і спонтанний випадок – «інтуїтивна прозорливість». Ви можете створити такі «випадкові» навчальні можливості, збагативши середовище вашої дитини, а потім трохи відсторонитися. Заповніть свій дім цікавими об'єктами, наприклад, книгами, головоломками та іграми, й дозвольте дитині вибрати те, що її зацікавить. Нехай вона трохи погортає сторінки збірок оповідань з яскравими ілюстраціями, але при цьому ви не повинні схоплюватися та змушувати її повторювати правопис окремих слів. Або, наприклад, запропонуйте своїй дитині зібрати пазл, а самі спостерігайте за цим процесом на відстані.

Задайте темп. Тиск на дитину для досягнення високого результату може негативно позначитись на її навчанні. При постійному підштовхуванні до отримання максимального результату вона може припинити працювати або відчути відразу до діяльності чи предметів, які могли б зацікавити її в більш сприятливих умовах. Будьте чутливими до ритму набуття своєю дитиною знань. Дисципліна часто необхідна, і діти дійсно іноді потребують певного підштовхування, але необхідно все ж домогтись певної рівноваги. Ви повинні відчувати, коли дати свободу вашій допитливій дитині і коли зупинити її. Час від часу кожному маленькому учневі корисно «зістрибнути» з одноманітного й монотонного навчання.

Розслабтесь. Коли ви зупиняєтеся, щоби перевести дух, і хочете просто полежати, піднявши ноги, ви не єдина людина, хто від цього відчує розслаблення і зніме напругу, – ваша дитина, швидше за все, теж буде почуватися трохи комфортніше. Діти наслідують приклад своїх батьків. Тож зупиніться й насолоджуйтесь ароматом троянд, і вся сім'я відчує себе більш вільно й легко!

Вам не треба «вистрибувати за борт» і відмовлятись від усіх форм дисципліни. Батьки можуть заохочувати захоплення своїх дітей, лише слухаючи, спостерігаючи й дозволяючи їм брати на себе ініціативу. Так, для досягнення результату діти часто потребують підштовхування, але вам потрібно поєднати цей тиск із чуйністю і навчитись розпізнавати, коли діяльність насправді вимагає підштовхування, оскільки перестає бути продуктивною.

Довіряйте собі та своїй дитині. Зняття напруги, стресів і жорстко регламентованої структури можуть у результаті створити сприятливу комфортну атмосферу і при цьому призвести до більш високих показників IQ.

Гість
Оцініть матеріал