Оцініть матеріал

П'ятнадцять способів навчити дітей рахувати

Цікаві способи привернути увагу дитини та в ігровій формі навчити її рахувати

П'ятнадцять способів навчити дітей рахувати

Для деяких ігор, запропонованих далі у статті, знадобиться більш ніж один учасник. Тому ви можете запросити в гості друзів вашої дитини, внаслідок чого заняття стануть ще більш ефективними.

Набори для рахування. Використовуйте індексні картки в якості основи для наклеювання дрібного рахункового матеріалу. Для навчання рахувати дітям необхідно порахувати кількість предметів на кожній індексній картці.

Рахування всякої всячини. В якості поверхні для рахунку використовуйте невелику маркерну дошку. На дошці кожної дитини напишіть цифру. Діти повинні визначити цифру й відрахувати (покласти) на дошку відповідну кількість рахункового матеріалу. Перевірте правильність виконання завдання, а потім попросіть дітей стерти цифру на дошці. Напишіть нові цифри. Це завдання дозволяє кожній дитині працювати у власному темпі й у відповідності зі своїми індивідуальними здібностями. Деякі діти працюють із цифрами від 1 до 5, а інші можуть відраховувати більше десяти предметів рахункового матеріалу. В якості матеріалу можна використовувати різноманітні цікаві предмети, наприклад, пластикових ящірок або павучків з магазину дешевих товарів, маленькі формочки, ключі, черепашки й т. п.

Картки з крапками. Картки з крапками можна виготовити з індексних карток і кольорових наклейок круглої форми. Виготовте картки для кожного числа від одного до десяти, напишіть відповідну цифру на всіх картках. Діти рахують уголос і кладуть на кожну картку кількість рахункового матеріалу, що відповідає кількості крапок на ній. Цей метод корисний, коли діти лише починають учитись рахувати, а крапки допомагають їм покласти правильну кількість рахункового матеріалу на картку. Картки з крапками доступні у друкованих версіях в Інтернеті.

Рахування фруктів. Приліпіть наклейки круглої форми на дно пластикових тарілок і накрийте їх прозорою плівкою. На кожній тарілці повинна бути різна кількість крапок. Діти рахують кількість крапок на тарілці, називають число й відраховують відповідну кількість фруктів, які потім кладуть на тарілку. Для цього заняття можна використовувати будь-який вид рахункового матеріалу. Ця вправа схожа на «Картки з крапками», за винятком того, що ви не пишете кількість крапок на тарілці, тому що в цій грі метою є рахування й точна відповідність рахункового матеріалу крапкам, а не визначення числа.

Гра-квест. Діти кидають кубик і рахують кількість клітинок для переміщення фішки на ігровому полі. Такі ігри призначені для різних рівнів навичок лічби, як і аркадні ігри.

Ігри на рахування й визначення відповідності. Для цієї гри знадобляться чисті аркуші паперу (картки) та наклейки із зображенням автомобілів. Кожну цифру представляють дві картки. Діти рахують автомобілі на кожній картці та відшукують картки з аналогічною кількістю автомобілів. Наклеюйте наклейки із зображенням машинок в різних напрямках, щоб картки не виглядали ідентичними, щоб дітям дійсно довелося рахувати машинки.

Доміно. Діти рахують і складають разом елементи доміно з однаковою кількістю точок.

Штампи на пластиліні. Діти втискують у пластилін штамп із цифрою й відраховують кількість скляних кульок, які треба також втиснути у пластилін.

Малювання різної кількості предметів. Щоби проілюструвати число, діти малюють прості картинки (веселку, квіти, сонце, повітряні кульки, чоловічків і т. п.). Наприклад, для числа три вони можуть намалювати три будиночки.

Риби в озері. У цій грі діти використовують навички визначення чисел і лічби, щоби по порядку відправити певну кількість рибок плавати в синьому озері з повсті. Рибок теж можна вирізати з повсті або придбати в магазині й написати на кожній її номер (цифри від 1 до 9, наприклад).

Гра «сонечко». У цій грі два рівні. Треба взяти набір кольорових пластинок із пластмаси, проштампувати їх різною кількістю сонечок (божих корівок, бедриків), а в кутку записати цифру, що відповідає кількості сонечок на пластині. Діти визначають цифру, а потім поміщають на кожну божу корівку на пластині рахунковий матеріал, рахуючи корівок уголос. На зворотному боці пластини написана цифра, але немає штампу сонечок. Більш досвідчені діти можуть визначати цифру та класти відповідну кількість рахункового матеріалу на чисту пластину. Для перевірки вони можуть повернути пластину іншою стороною.

Рахуємо літаки. Протягом місяця рахуйте, скільки літаків пролітає над вашим дитячим майданчиком за той час, доки ви граєте на ньому з дітьми. Щоразу, коли діти бачать літак, вони повинні тримати в голові кількість літаків за день (зазвичай не більше трьох). Потім, коли ви приходите додому, додавайте кількість літаків за сьогодні до загального числового списку літаків. Діти часто самі підходять до списку й рахують, скільки літаків пролетіло на даний момент.

Книги з числами. Діти визначають цифру на сторінці, потім малюють на ній відповідну кількість павучків, наприклад, за допомогою фломастера. Перед тим як перейти до проведення цього заняття, діти повинні добре навчитись рахувати за допомогою рахункового матеріалу, щоб вони не засмучувались, якщо при виконанні завдання щось піде не так.

Таємничі шкарпетки. У цю гру діти грають у парах. Для гри знадобляться одна шкарпетка і п'ять плоских кольорових скляних кульок (плоскі кульки хороші в якості лічильного матеріалу тим, що вони не котяться й «не розбігаються»). Одна дитина кладе кілька кульок у шкарпетку. Інша дитина засовує в неї руку й рахує кульки на дотик, не виймаючи їх зі шкарпетки, далі каже вголос, скільки кульок вона нарахувала. Потім діти можуть дістати кульки й перевірити правильність відповіді.

Смарагдові нитки. Нанизуйте на нитки різну кількість кольорових пластикових камінчиків (намистин) від одного до десяти. У кожної дитини повинен бути набір намиста з камінчиками від одного до десяти, та один набір карток, пронумерованих від одного до десяти. Діти виймають по одному намисту зі шкатулки, рахують кількість камінчиків на ньому і відшукують картку з номером, що відповідає кількості камінчиків.

Гість
Оцініть матеріал