Оцініть матеріал

Нічні жахи в дітей: поради батькам

Причини появи страшних снів, а також поради батькам про те, що їм робити до й після них

Нічні жахи в дітей: поради батькам

Поки що не зовсім зрозуміло, в якому віці діти починають бачити сни, але навіть малюки ясельної групи дитячого садка стверджують, що часом бачать їх – іноді приємні, а іноді і страшні. І хоч майже кожна дитина час від часу бачить сни, які її лякають або засмучують, пік жахливих сновидінь припадає на дошкільні роки, коли поширеним явищем серед дітей є страх перед темрявою. Однак і старші діти, і навіть дорослі люди іноді переживають нічні жахи.

Нічним жахам не можна повністю завадити, але батьки можуть створити для дитини атмосферу безтурботного нічного відпочинку. Тому, коли малюку сниться поганий сон, заспокойте його, забезпечте почуття захищеності, і в його свідомості швидко відновляться мир і спокій.

Допомагаючи дітям перемогти поширені дитячі страхи, ви надаєте їм інструментарій для перемоги над іншими страхами, які можуть виникнути в майбутньому.

Коли сняться жахи?

Жахи – як і більшість снів – приходять на тій стадії сну, коли мозок дуже активний і сортує новий досвід і нову інформацію для вивчення й запам'ятовування. Яскраві образи, які обробляє мозок дитини, можуть здаватись такими ж реальними, як і емоції, які вони викликають.

Ця частина сну відома як фаза швидкого сну або фаза швидкого руху очей (ШРО-фаза/REM-фаза), для неї характерний швидкий рух очних яблук, який можна помітити під закритими повіками людини. Жахи, як правило, відбуваються у другій половині нічного сну, коли тривалість REM-фази більше.

Якщо розбудити дитину під час страхітливого сну, образи її сновидіння залишаються ще свіжими й можуть здаватись абсолютно реальними. Тому дитина пригнічена й відчуває природний страх, унаслідок чого й кличе батьків для захисту.

Приблизно з досягненням дошкільного віку діти починають розуміти, що жах – це лише сон, він не відбувається насправді, отже, не може нашкодити. Однак це знання не вберігає їх від почуття страху. Навіть старші діти відчувають себе наляканими і коли прокидаються від сну, сповненого жахів, їм потрібно, щоби батьки заспокоїли їх і допомогли знову відчути себе захищеними.

Що є причиною нічних жахів?

Ніхто точно не знає, що викликає нічні жахи. Сни, а також і жахи – це один зі способів дітей обробляти думки й почуття, що виникли у відповідь на різні ситуації, з якими вони зіштовхувалися протягом дня, а також спосіб опрацьовувати свої турботи та проблеми.

У більшості випадків жахливі сни приходять без жодної видимої причини. Іноді вони трапляються, коли дитина відчуває стрес або переживає якісь зміни в житті. Тривожні події або ситуації, такі як переїзд, перехід у нову школу, народження брата або сестри чи напружені стосунки в сім'ї, також можуть відображатись у тривожних снах.

Іноді нічні жахи є частиною реакції дитини на такі травмуючі події, як стихійні лиха, аварії або тілесні ушкодження. Для дітей з добре розвиненою уявою причиною нічного жахіття може стати читання страшної книги перед сном або перегляд фільму жахів.

Теми жахливих сновидінь зазвичай відображають те, що дитина переживає в цьому віці: боротьбу з агресивними емоціями, самотність або страх перед розлукою. Персонажами таких снів можуть бути монстри, бандити, тварини, уявні істоти, знайомі люди, знайомі місця й події, об'єднані незвичайним, часом зовсім нелогічним, чином.

Маленькі діти можуть бачити в жахливих снах, що їх поїдають, утрачають, переслідують або карають. Іноді нічний жах містить знайомі фрагменти подій і переживань дня, але зі страшним спотворенням. Дитина не може запам'ятати кожну деталь такого сну, але, як правило, пам'ятає деякі образи, персонажів чи ситуації та страшні моменти.

Стимулювання приємних сновидінь

Батьки не можуть запобігти жахливим снам, але можуть забезпечити дитині повноцінний нічний відпочинок, який сприятиме приємним сновидінням.

Щоб допомогти дитині розслабитись, коли настає час лягти в ліжко, та асоціювати сон з безпекою й комфортом, докладіть усіх зусиль, щоб діти робили таким чином:

 • лягали спати і прокидались в однаковий час;
 • заспокоювалися й засинали не поспішаючи, з почуттям безпеки й захищеності. Це може включати в себе прийняття ванни перед сном, ваші обійми, читання або тиху розмову про приємні події дня;
 • спали в затишному ліжку, і це ліжко було б тихим і спокійним місцем для сну. У цьому можуть допомогти улюблена іграшка, пухнастий ведмедик, нічник або талісман – оберіг снів;
 • не дивилися страшні фільми, телевізійні шоу та не читали страшні історії перед сном, особливо, якщо раніше ці фільми й історії вже служили причиною появи нічних жахів;
 • знали, що жах не є реальністю, що це просто сон, і він не здатний заподіяти їм шкоди.

Після жахливого сну

Ось кілька способів того, як допомогти дитині прокинутись від сну, сповненого жахіть.

 • Переконайте свою дитину, що ви на місці, поруч з нею. Коли дитина з почуттям страху прокидається від сну, ваша спокійна присутність допомагає їй відчути себе захищеною. Знання того, що батьки поруч, допомагає дитині зміцнити почуття власної безпеки.
 • Поясніть дитині, що сталося. Нехай ваша дитина знає, що це був жахливий сон, і тепер все скінчилось. Ви можете сказати щось на зразок: «Тобі приснився поганий сон, але тепер ти прокинувся, і все добре». Переконайте дитину, що все страшне, що вона побачила в жахливому сні, не відбудеться в реальному світі.
 • Запропонуйте спокій і захищеність. Продемонструйте дитині, що ви розумієте її почуття страху і вважаєте його абсолютно нормальним. Розкажіть, що всі люди бачать сни, іноді ці сни бувають страшними й можуть здаватись реальними, тому злякатися цілком природно.
 • Застосуйте чарівництво. Магічна сила вашої любові й захисту може творити дива з дошкільнятами та дітьми молодшого шкільного віку, в яких у силу віку особливо розвинена яскрава уява. Ви можете примусити зникнути вигаданих монстрів за допомогою вигаданого «чарівного» спрея. Подивіться в шафу й під ліжко та переконайтесь у тому, що вони повністю «розчинились» у просторі.
 • Підніміть дитині настрій за допомогою освітлення. Нічник (він може бути оригінальним, із зоряним небом тощо) або світло в коридорі можуть допомогти дітям відчути себе в безпеці, коли, готуючись до сну, вони опиняться у своїй затемненій кімнаті. Ліхтарик над ліжком також може бути ефективним знаряддям позбавлення від жахливих снів.
 • Допоможіть дитині знову заснути. Запропонувавши дитині розраду, ви можете змінити її настрій. Щоб допомогти їй заснути, спробуйте ось що: дайте їй улюблену м’яку іграшку, запропонуйте ковдру, подушку, нічник, талісман – оберіг снів або приємну музику. Або обговоріть, які приємні сни вона би хотіла побачити. І, можливо, таке заспокоєння варто засвідчити поцілунком ручки й тихенько вийти з кімнати.
 • Будьте хорошим слухачем. Досвітньої пори немає необхідності довго обговорювати жахливий сон дитини, просто допоможіть їй відчути себе захищеною, спокійною, у повній безпеці й готовою знову заснути. Але вранці ваша дитина, напевно, захоче докладно розповісти вам про свій страшний сон. Уважно вислухайте її. Адже якщо розмовляти про нього, а можливо, навіть намалювати сон або написати про нього в денний час, багато страшних образів гублять свою силу. Ваша дитина може отримати задоволення, придумуючи нове, більш доречне закінчення свого страшного сну.

Час від часу в більшості дітей бувають нічні жахи, але вони не є приводом для занепокоєння, а просто вимагають від батьків надання дітям комфорту, спокою й розради. Але якщо жахи часто заважають дитині виспатись або спостерігаються поряд з іншими емоційними чи поведінковими проблемами, варто все ж звернутись до педіатра.

Гість
Оцініть матеріал