Оцініть матеріал

Як виховувати дитину-інтроверта

Поради батькам, які допоможуть краще зрозуміти свою дитину і спонукати її до спілкування

Як виховувати дитину-інтроверта

Ваша дитина щаслива й не нудьгує в товаристві самої себе? Ви стурбовані тим, що вона надмірно замкнута, адже, на ваш погляд, це може перешкодити її соціальному та емоційному розвитку? Ви намагались витягнути дитину з її «бункера»? Здається, що вона просто не бажає цього робити, і ви ніяк не можете з цим упоратись?

Якщо у вас удома росте інтровертована дитина, ваші виховні стратегії вимагають особливого підходу. Прочитайте цю статтю, і ви отримаєте поради про те, як виховувати дитину в комфортних для неї умовах.

Як виховувати дитину-інтроверта?

Часто можна переплутати інтроверта із сором'язливою дитиною, тому поставимо всі крапки над «і» й відразу визначимося з поняттями. Якщо ваша дитина – інтроверт, є деякі поведінкові нюанси, які ви можете помітити.

 • Ваша дитина насолоджується своїм товариством і виглядає задоволеною спілкуванням з іграшками чи вигаданими друзями.
 • Вона прив'язується до людей дуже вибірково, часто лише до одного чи двох друзів, і відчуває дискомфорт, перебуваючи в численній групі людей.
 • Дитині потрібно багато часу, щоб розкритись перед новими людьми або в новій обстановці. Їй також потрібен певний час, щоби звикнути до вже знайомої людини при кожній новій зустрічі з нею.
 • Ваша дитина – слухач, спостерігач і мислитель.
 • Вона любить самостійно виконувати завдання або доручення.

Дозвольте дитині отримувати задоволення від часу, проведеного на самоті

Ваша дитина потребує того, щоби проводити велику кількість часу на самоті, це дозволить їй добре обдумати різні питання й зарядитись енергією.

 • Наприкінці напруженого дня або після емоційного сплеску дитина часто хоче побути наодинці із собою, а не проводити час за обговоренням пережитого.
 • Час усамітнення допомагає їй обдумати все, що сталося за день, і проаналізувати сенс подій, що відбулись, як вона їх собі уявляє.
 • Щодня давайте дитині час побути наодинці із собою, щоб вона могла відпочити та розслабитись. Наприклад, час для читання перед сном у своєму ліжку або в одній кімнаті з вами, за умови, що кожний з вас зайнятий своїми справами.
 • Не примушуйте дитину сідати поруч з вами й «обговорювати» що-небудь. Надайте їй певний час для самої себе.

Нехай дитина в першу чергу сформує емоційний зв'язок

Один з найкращих способів дізнатись, як допомогти дитині-інтроверту, – це налагодити контакт з нею. Важливо, щоби перед взаємодією з ким-небудь вона змогла встановити з цією людиною емоційний зв'язок.

 • Коли ваша дитина з кимось зустрічається, вона може захотіти не просто підтримати приємну розмову «ні про що» (їй це нецікаво), а обговорити з цією людиною більш значущі питання або події.
 • Той факт, що дитина не підтримує світську бесіду, не означає, що вона соромиться чи проявляє невихованість і грубість, у першу чергу вона хоче зрозуміти, чи буде дана людина скільки-небудь важливою в її житті чи ні.
 • Допоможіть дитині налагодити контакт зі співрозмовником перш, ніж розпочати розмову. Це допоможе їй почати довіряти цій людині і знати, що, перебуваючи поруч з нею, вона в цілковитій безпеці.
 • Не підштовхуйте й не квапте дитину розмовляти з ким-небудь. І вже тим більше не обзивайте її й не тавруйте, називаючи сором'язливою, замкнутою тощо. І, коли вона відмовляється від спілкування, не лайте її перед сторонніми.

Постарайтеся зрозуміти почуття дитини без слів

Ваша дитина-інтроверт може практично не розповідати про свої почуття або казати про них зовсім небагато, але вона, безумовно, відчуває їх і ховає в собі.

 • Дитина може пройти через сплеск емоцій або пережити стрес, але їй буде потрібно багато часу, перш ніж розповісти вам про це.
 • Вона може обмірковувати, чому сталось так, а не інакше, і що треба зробити в певній ситуації, перш ніж порозмовляти про це. Дитина хоче поділитися з вами наболілим, але бере паузу, перш ніж зможе пояснити все належним чином.
 • Судіть про емоції дитини за її діями. Оцініть, чи змінилась її поведінка (можливо, навіть раптово), чи виглядає вона надмірно засмученою або несподівано розлюченою. Коли справа стосується почуттів, учіться читати між рядками.
 • Не квапте дитину, не тисніть на неї, сподіваючись, що вона зможе негайно розкритись перед вами й почне обговорювати свою проблему.

Рухайтесь повільно, але поступально

Ваша дитина може відчути дискомфорт, зустрічаючись із новими людьми або опиняючись у новій обстановці. Розумійте й поважайте її почуття, допоможіть дитині рухатись у потрібному напрямку й досягти бажаного результату.

 • Надайте дитині час для спокійного сприйняття чогось нового. Намагайтесь без примусу й тиску постійно надихати її на зустріч із цим новим.
 • Не дозволяйте дитині самоусуватись тільки тому, що вона не відчуває себе комфортно й упевнено в тій чи іншій ситуації. Допоможіть їй осягати щось нове.
 • Якщо ви бачите, що ваша дитина докладає особливих зусиль, наприклад, у взаємодії з новою людиною, похваліть її.
 • Не кидайте її в нову обстановку просто для того, щоб дитина впоралася з нею.

Ваша дитина-інтроверт – це джерело любові, добра, тепла й турботи. Приймайте й поважайте її такою, якою вона є, і нехай вона знає, як ви нею пишаєтесь.

Гість
Оцініть матеріал