Оцініть матеріал

Величезна користь ігор для розвитку дітей

Приклад застосування гри для вирішення проблем дитини та переваги ігор для її розвитку

Величезна користь ігор для розвитку дітей

На думку вчених і практичних психологів, гра сприяє вирішенню та розв’язанню багатьох проблем і питань. Це засіб, за допомогою якого діти розвивають свої фізичні, інтелектуальні, емоційні, соціальні та моральні здібності.

Приклад застосування гри для вирішення проблеми дитини

Ось один із прикладів того, як гра може допомогти дитині подолати вікові страхи. Припустимо, ваша донька боїться темряви. Цей страх відповідає її віку – його поява не була для вас несподіванкою, але він істотно порушує встановлений порядок її сну. Раніше дитина не мала проблем із засинанням, але зараз страх темряви змушує її крутитись по тридцять хвилин щоночі, що робить її виснаженою та дратівливою.

Ви випробовуєте все на світі, щоб у своїй кімнаті малятко могло відчувати себе в безпеці. Але, здається, нічого не допомагає. Ви питаєте дитину, що лякає її найбільше. Це не монстр під ліжком і не примари в шафі. Виявляється, це тіні на стінах і тривожні думки, які з'являються, коли гасне світло.

Ви переставляєте меблі й робите це не один раз. Ви підсилюєте освітлення, прибираєте частину світильників, додаєте білий шум (рівний шум – звук радіо на порожній частоті, шум води, що тече із крана, вентилятора й т п.), вмикаєте дитині музику. І все одно дівчинка не відчуває себе комфортно й не може засинати так швидко, як раніше.

І ось тоді ви залучаєте на допомогу гру. Вам уже відомо багато переваг, які вона надає. Але як створити такі умови, при яких дитина зможе використовувати гру для вирішення своєї проблеми?..

Коли страх темряви стає справжньою проблемою, тематика ігор набуває нової ідеї – нічний похідний табір (як один з варіантів). Ви робите намети з ковдр, коробок і стрічок. Розриваєте на смужки помаранчевий і червоний картон і обережно укладаєте їх на підлогу біля намету – це ваше багаття. У свою чергу, світильники перетворюються на запалені смолоскипи. День за днем протягом кількох місяців ваша донька бере вас у похід. Вона вимикає світло, «запалює» саморобні ліхтарики та проводить вас по страшному лісу навколо табору. Ви розкриваєте таємниці тіней і слухаєте голоси сов та інших тварин...

Так через контекст гри дитина встановлює контроль над своїм страхом. І з часом її боязнь темряви повністю зникає.

Влада над страхом – це одна з багатьох переваг гри. Чому ж похідний табір у темряві допомагає дитині подолати страх? Діти грають не для того, щоб уникнути реалій життя, навпаки, вони грають із життєвими реаліями – у цьому вся суть. Таким чином вони осягають їх – фізично, інтелектуально й емоційно.

Коли діти мають можливість грати за своїми власними правилами і згідно зі своїми власними умовами, а також мають на це достатньо часу, вони досягають успіху і внутрішньо перетворюються. Зрештою, гра – це і є мова дітей.

Чотири переваги гри

Коли батьки знаходять час для величезної кількості неструктурованих ігор (незважаючи на можливий безлад), діти ростуть і вчаться не щоднини, а щогодини. Переваги ігор незліченні, але наступні – найвагоміші.

1. Гра сприяє творчому розвитку

Ми звикли думати про творчість як про щось таке, що належить виключно представникам мистецтва. Так і про дітей, які тягнуться до музики й живопису, часто кажуть як про «творчих», але ж діти, які люблять грати, рівно настільки ж творчі, як і ті, які малюють днями безперервно.

Творчість передбачає залучення уяви та нестандартне мислення. Через творчі ігри діти досліджують нові ідеї та інтереси. Навколо себе вони створюють і втілюють свій маленький унікальний світ, який потаємно існує в їх фантазіях.

2. Гра зміцнює взаємини

Гра допомагає дітям учитись поважного ставлення до інших людей і розвиває комунікабельність. За допомогою гри діти заводять нові та зміцнюють існуючі дружні взаємини. У світі спонтанних, неструктурованих ігор діти можуть вільно вивчати інших людей і виражати свої почуття, думки й потреби, перебуваючи при цьому у виключно безпечному середовищі.

За допомогою гри тихі та спокійні діти, яких часом можна охарактеризувати як «спостерігаю й очікую», знаходять способи приєднуватись до групи й відчувати впевненість у своїй здатності спілкуватися з іншими дітьми, черпають енергію з особливої атмосфери групового спілкування і вчаться грати разом зі своїми товаришами.

3. Гра сприяє зняттю напруги

Діти постійно ростуть і вчаться, щодня отримуючи нову інформацію. Хоча більша її частина захоплююча й цікава, частина її може здійснювати тиск та пригнічувати. Справитися з нею, обробити її буває дуже важко.

Зняття стресу – це для дітей одна з важливих переваг гри. За допомогою гри вони опрацьовують свої емоції й переживання і протистоять факторам стресу. У результаті такий плідний процес допомагає становленню їх самосвідомості.

Коли дитина йде в перший клас, деякі правила поведінки у школі стають для неї стресогенними. Хоча на уроці вона намагається дотримуватися правил тиші, дитина бачить, як інші діти порушують це правило, й починає хвилюватись. У такому випадку, вона може, наприклад, скласти власний список правил для своїх домашніх улюбленців і, таким чином, подолати й перетворити свої негативні емоції. До того ж, навчивши тварин своїх правил, вона може ретельно контролювати їх дотримання. Так, за допомогою гри дитина повністю нівелює свій стресовий стан.

4. Гра сприяє розвитку емпатії та співчуття

Гра, чи то у групі, чи на самоті, допомагає дітям заспокоїтись і подумати про інших. Коли дитина доглядає за пухнастим ведмедиком, вона співчуває цій тварині, ураховує потреби й почуття своєї іграшки та діє відповідно. У групових іграх діти вчаться працювати разом і вислуховувати один одного. Адже якщо вони цього не роблять, гра швидко закінчується.

Іноді люди вважають, що деякі діти просто за природою своєю більш схильні до емпатії, ніж інші. Але співчуття та милосердя можна вчитися! І практикувати їх допомагає гра. Емпатія – це цінна навичка, яка сприяє встановленню взаємозв'язків з іншими людьми; це те, що робить кожного з нас людиною. Дуже важливо виховувати в дітей співчуття до людей, і починати треба саме з гри.

Гість
Оцініть матеріал