Оцініть матеріал

Корисні поради про виховання дівчаток

Одинадцять порад мамам дівчаток, які допоможуть грамотно допомагати їм у період розвитку

Корисні поради про виховання дівчаток

Стосунки матерів з доньками в різних сім'ях складаються по-різному. Незалежно від того, чи існує між вами близький зв'язок, чи ви постійно сваритесь, у цій статті ви можете прочитати про основні етапи розвитку міцних стосунків і виховання щасливої та здорової доньки.

Виховуйте дитину як особистість, а не як принцесу

З того моменту, як ви дізналися, що у вас буде дівчинка, оточуючі, імовірно, засипали вас чарівними сукенками і всілякими рожевими одежинками для принцес. Немає нічого поганого в рожевих сукнях, фільмах про принцес, іграшках і проведенні днів народження принцеси. Багато дівчаток тяжіють до таких речей, навіть якщо їхні батьки не схвалюють подібний стиль і прагнуть до гендерно нейтрального оточення. Важливо заохочувати всілякі ігри, які розвивають уяву дитини, її здібності, а не тільки бажання красиво одягатись і чекати свого принца. Культивуйте в дитини й інші риси характеру за допомогою ігор і пробудження фантазії (наприклад, такі риси, як дотепність, чуйність і наполегливість), щоб дитина була максимально різнобічною й не зациклювалась на ролі манірної принцеси. Навчайте її бути добре вихованою людиною із широким світоглядом, а не правителькою уявного царства. Сприяйте тому, щоб ваша маленька донечка виходила з образу принцеси та виконувала свої обов'язки по дому (не тільки витончені та вишукані!), зосереджувалася на навчанні та спільній роботі, пробувала нові заняття, такі як футбол і бойові мистецтва. Шестирічна прихильниця стилю принцеси – це одне, а шістнадцятирічна дівчина, яка вважає себе принцесою, – зовсім інше.

Виховуйте в доньки почуття впевненості в собі

«Вона така мила!», «Яка гарна сукня!». Ви, імовірно, чуєте це сотні разів. Безперечно, вона чудова. Але ви повинні бути об'єктивними й розважливо підходити до рис, які найбільше цінуються в дівчатах, і компліментів, які вони найчастіше чують. Компліменти, як правило, засновані на зовнішньому вигляді, що може призвести до заниженої самооцінки, нездорових очікувань від зовнішності дівчини в підлітковому віці та дорослому житті. Компліменти зовнішності – це прекрасно, але тільки тоді, коли вони врівноважені похвалами за почуття гумору, творчу уяву або сильні математичні здібності. Пам'ятайте про те, що коли необхідно переконати молоду дівчину, що краса й самооцінка залежать від внутрішнього стану людини, а не від одягу, косметики, зросту чи ваги, не існує кращого прикладу для наслідування, ніж рідна мама.

Моделюйте образ здорового тіла

Незалежно від віку доньки, мамам важливо демонструвати впевненість у своєму тілі й не обговорювати з нею проблеми типу «відчуваю себе гладкою» або останні плани дієти. Незадоволення своєю вагою часто передається від матері до дівчинки. У той час як дитяче ожиріння є не такою вже рідкісною проблемою, багато дівчат зі здоровою вагою незадоволені своєю фігурою. Одне з досліджень свідчить, що в середньому 40 % дев'яти-і десятирічних дівчаток намагалися схуднути. Ще одне дослідження показало, що 53 % тринадцатирічних дівчаток «незадоволені своїм тілом», у сімнадцятирічних дівчат цей показник сягає 78 %. Проблеми з фігурою можуть призвести до низької самооцінки й розладу харчування. Тренуйтесь і добре харчуйтесь усією сім'єю для зміцнення здоров'я, а не для того, щоби вдягати сукні меншого розміру або мати кращу фігуру.

Будьте готовими до проявів «не дівочої» поведінки

Наше очікування від дівчаток неодмінної привабливості поширюється за межі зовнішнього вигляду і проникає в поведінкову сферу. Стереотипи приводять нас до думки про те, що дівчата обов'язково повинні мати м'який характер, витонченість, скромність і готовність догоджати, але це просто несправедливо й невиправдано. Як і їхні протилежності («хлопчаки завжди залишаються хлопчаками!»), дівчатка – це живі істоти! У дівчаток ясельного віку іноді бувають істерики; у дівчаток-підлітків бувають сплески емоцій... Дівчатка можуть поводитися далеко не мило, «не по-дівочому», наприклад, кидати іграшки, грюкати дверима або просто відмовлятись допомогти мамі нести сумку, тому що вони можуть бути такими ж розгніваними, упертими або бунтівними, як і хлопчики. Хоча дівчатка бувають складними в управлінні з точки зору дисципліни, така погана поведінка пов'язана зі здобуттям ними незалежності, формуванням упевненості в собі й розвитком самоідентичності. Ви не повинні терпіти погану поведінку вашої доньки, але ви повинні усвідомити її здатність вести себе погано й переживати несприятливі дні. В іншому випадку ви можете почати проявляти грубість, що, звісно, неприпустимо.

Не перегинайте палицю у прагненні до досконалості

Багато дівчат прагнуть досконалості й намагаються радувати своїх батьків, учителів, тренерів та інших дорослих. Перфекціонізм звучить як прекрасна риса характеру і у здорових дозах може посилювати бажання вашої доньки досягати успіху. Але хронічний всеохоплюючий перфекціонізм може призвести до неспокою, депресії, розладу харчування, виснаження та інших проблем у дівчаток (у всіх людей!). Перегляньте очікування від досягнень вашої доньки у школі, спорті та інших сферах її життя. Переконайте її, що час від часу треба розслаблятись. Ви хочете, щоб у дитини були чудові оцінки, чи хочете, щоб вона навчилась бути щасливою й гармонійною все своє життя?

Нехай дитина розвивається в колі своїх інтересів

Ми всі чули стереотипи: мама-театралка, мама-футболістка, мама-танцівниця тощо. Матері, які занадто напористі або одержимі інтересами своїх доньок, створюють погану репутацію вихованню. Щоб не стати однією з тих мам, які опосередковано проживають своє життя через життя своїх дітей, треба, по-перше, дозволити доньці самій вибирати заняття за інтересами, особливо в передпідлітковому та підлітковому віці. По-друге, коли ви все більше й більше залучаєтесь до спорту або іншої діяльності дитини, треба все ж таки залишатись дорослим і зберігати голову на плечах. Не примушуйте доньку годинами репетирувати її танець і не «вболівайте» за її команду занадто активно через бажання, щоб вона (та й ви) неодмінно виграла. Якщо вона починає займатись вашою улюбленою справою, а потім у неї виникає гаряче бажання кинути її, не тисніть на дитину. Постарайтесь підібрати потрібні слова, щоб вона продовжила займатись даним видом спорту або хобі до кінця року чи випробувального терміну, але пам'ятайте: якщо ви будете примушувати дитину робити те, що їй не подобається, це може спричинити неприємні наслідки. Якщо ваша донька не любить виходити за межі навчання, знайте, що один або два додаткових види діяльності, які вона вибирає й дійсно любить, принесуть більше користі, ніж одне (чи десять) додаткове заняття, яке вибрали мама з татом.

Не перетворюйтесь на «вирішувача» проблем

Мамам доводиться вирішувати безліч завдань у своєму житті й житті родини, тому так легко заплутатись і почати виправляти всі помилки та проблеми, які виникають у вашої доньки. Це чудово, що ви хочете захистити свою дитину, але намагайтесь не втручатись в її життя на мікрорівні. Якщо вона отримала погану оцінку або посварилася з подругою, спочатку порозмовляйте про це з нею – не поспішайте телефонувати вчителю з вимогою виправити оцінки або запрошувати її колишню кращу подругу в гості. Звертайте увагу на серйозну динаміку – дитина останнім часом часто отримує погані оцінки, часто змінює оточення, дуже сумує з приводу розриву стосунків – порозмовляйте з нею про те, що відбувається, на який результат вона сподівається і як ви можете підтримати її. Але пам'ятайте, що її стосунки із друзями та оцінки в кінцевому результаті належать їй; вона багато чого навчиться, якщо самостійно зможе ними керувати й розбиратися в них.

Підтримуйте доньку у прагненні до незалежності

За прагненням не жити життям дитини й не вирішувати всі її проблеми ховається кінцева мета, яка дуже лякає – дозволити їй вирватися з-під опіки. Роки пролетять, і зовсім скоро ваша донька вступить до університету або піде в доросле життя. Підліткові роки – це вік, коли дитина не тільки дізнається, хто вона така, а й те, як слід вирішувати проблеми. У підліткові роки вам, імовірно, доведеться відстежувати такі питання, як виконання призначень її лікаря та своєчасну подачу документів до вищого навчального закладу. Але ви не повинні вирішувати за дитину домашні завдання й виконувати її щоденну роботу. Домашні завдання і щоденні обов’язки, а також самостійне планування свого часу, робота під час літніх канікул і позитивні навички розпорядження бюджетом допоможуть вашій доньці набути необхідних навичок для життя далеко від мами й тата.

Будьте матір'ю, а не другом

Навіть якщо ви з донькою нерозлучні приятельки й легко ділитеся сокровенним, існує межа між матір'ю та другом. Не перетинайте її. Ця молода дівчина, яка живе під вашою дахом, може здатись найближчою довіреною особою або подругою за замовчуванням, але вона ваша дитина. Щоб відчути себе «крутою мамою», не купуйте їй пиво і не звільняйте її від підпорядкування домашнім правилами, не обмінюйтеся з донькою купальниками або вузькими джинсами та не навантажуйте її вашими проблемами з чоловіком. Якщо ваша дитина зрозуміє, що ви перетнули кордон «мама – друг», вона може образитись на вас, адже більшість батьків її друзів не дозволяють собі такого. Крім того, підтримання чітких ролей матері й доньки допоможе вам легше перенести її від'їзд у столичний виш або в дорослий світ, а спорожнілий дім не буде сприйматись так гнітюче.

Не вибирайте собі улюбленців

Ваша природна близькість із донькою (доньками) може легко призвести до фаворитизму, який породжує суперництво між дітьми. Усі діти дуже чутливі до вибору фаворитів та улюбленців, незалежно від їхньої статі або статі своїх братів і сестер. Навіть коли діти виводять вас із себе, намагайтеся ставитись до всіх однаково справедливо та дбайливо. Не порівнюйте оцінки ваших дітей, їх вагу, спортивні досягнення або що-небудь, про що можна висловитись – це погано для стосунків між братами й сестрами і ще гірше для стосунків між матір'ю й донькою.

Пам'ятайте про свої підліткові роки

Оскільки дівчатка зазвичай дорослішають раніше, ніж хлопчики, ваша донька-підліток може стати незалежною, відчувати потребу в особистому просторі та бути непередбачувано примхливою в більш ранньому віці, ніж ви очікували. У буремні роки ранньої юності дитина починає відчувати раніше невідомі напади мовчазного протесту, пасивну агресію, емоційні сплески, спровоковані гормонами. Для вас це прекрасний час, щоб воскресити в пам'яті свої підліткові роки й постаратись бути чутливою матір'ю, яка розуміє дитину, наскільки це можливо. Надайте вашій дівчинці особистий простір в її кімнаті для проводження часу на самоті або спілкування із друзями, при цьому спілкуючись і залишаючись на зв'язку з вами щодня. Працюйте над спілкуванням під час суперечок, а також звертайте увагу на всі ті виклики та проблеми, з якими зіштовхується ваша донька-підліток при пошуку власного шляху. Успіхів!

Гість
Оцініть матеріал